2022: NOWA HISTORIA KINA

Kosmos: NOWA HISTORIA KINA

Współczesne interpretacje klasyki, ciekawe spojrzenia i aktualne problemy – jak ekologia, dostępność czy tematy społeczne. Nowe konteksty i nieodkryte arcydzieła. W 2022 roku na filmową przeszłość Kosmos będzie patrzeć ze współczesnej perspektywy.

Nowym spojrzeniem na klasykę filmową będzie w 2022 roku całoroczne wydarzenie ROK Z KINEM GROZY. Cykl rozpoczynający się jubileuszowym pokazem arcydzieła kina niemego „Nosferatu – symfonia grozy” (1922) prezentować będzie mniej znane i funkcjonujące na uboczu głównego nurtu horrory i filmy grozy z każdej dekady minionego stulecia, m.in. szwedzkie „Czarownice” (1922), czy „Wilkołak” (1941) i „Inwazja porywaczy ciał” (1956). Seanse uzupełnią prelekcje pokazujące rozwój gatunku oraz sposób, w jaki kino grozy funkcjonowało w przestrzeni społecznej, odbijając lęki i kompensując niepokoje swoich czasów. Autorami prelekcji będą znawcy i znawczynie kina, w tym członkinie kolektywu filmoznawczego Final Girls, autorki podcastu o kinie gatunkowym pod tym samym tytułem.

Z kolei marcowe święto kobiet to okazja, by oddać głos współczesnym reżyserkom i krytyczkom filmowym, a w cyklu SIŁA KOBIET przyjrzeć się na nowo filmowym wizerunkom gwiazd ekranu: Marlene Dietrich, Grety Garbo i Rity Hayworth.

W 2022 roku Kino Kosmos przygotowało prawdziwą gratkę dla miłośników kina i kuchni. UCZTA FILMOWA to nowy cykl, w którym ekranowej podróży po filmowych arcydziełach z motywem kulinarnym będą towarzyszyć rozmowy o kuchni, przyjemności jedzenia i dobrym smaku, nie tylko filmowym.

Z myślą o kinomanach ze szczególnymi potrzebami Kosmos, podobnie jak Rialto, wprowadzi w 2022 roku cykliczne POKAZY FILMOWE Z LEKTOREM, a najmłodsi bywalcy kina mogą spodziewać się mnóstwa ciekawych warsztatów dotyczących ekologii i filmowych spotkań z przyrodą.

W 2022 roku Kino Kosmos nadal sięgać będzie po kamienie milowe światowego kina jak KLASYKA WARNER BROS czy filmy prezentowane w ramach LEKCJI FILMOWYCH. Nie zabraknie znanych i lubianych cykli: dla dzieci – RODZINY W KINIE, FILMOWYCH POPOŁUDNI i SEANSU Z PODUCHĄ, dla seniorów – PORY DLA SENIORA czy transmisji spektakli operowych. Będą filmowe wydarzenia rocznicowe – poświęcone Zbigniewowi Cybulskiemu, Marilyn Monroe czy… Jamesowi Bondowi; wystawy tematyczne i pokazy archiwalnych perełek z Filmoteki Śląskiej.

Wydarzenie specjalne – zapowiedź cyklu 2022. ROK Z KINEM GROZY

26.11.2021 | piątek | 19.00 | Kino Kosmos

„Noc żywych trupów” | reż . George A. Romero | USA | 1968 | 96 min | przed filmem spotkanie z prof. Jackiem Rokoszem, specjalistą od najgorszych filmów świata, profesorem Łódzkiej Szkoły Filmowej i autorem książki „Nadzy i rozszarpani. Amerykańska eksploatacja filmowa 1960 – 1980”

 Bilety do nabycia w kasach kin oraz na Filmowa.net