Wystawa w Galerii Przed Seansem

W Galerii „Przed Seansem” można zobaczyć wystawy plakatów i fotosów filmowych ze zbiorów Filmoteki Śląskiej, wystawy przygotowywane przez zespół Filmoteki związane z filmowym życiem Katowic oraz wystawy z innych instytucji i placówek kulturalnych w Polsce.

Tutaj nasi widzowie mogą spędzić czas w oczekiwaniu na seans filmowy, nie tylko oglądając wystawę, ale sięgając po prasę lub katalogi filmowe.

Galeria jest dostępna w godzinach otwarcia kina, wstęp dla osób, które zakupiły bilet na dowolny seans. Bilet upoważnia do odwiedzenia Galerii w dniu projekcji filmu.

Ja teraz kłamię – wystawa

1.07 – 31.07.2019

Wystawa prezentuje kadry, fotosy i werki z planu zdjęciowego filmu „Ja teraz kłamię” w reżyserii Pawła Borowskiego. Większość zdjęć powstawała na terenie województwa śląskiego w czerwcu 2016 roku, a do stworzenia niezwykłego retro-futurystycznego świata, w którym dzieje się akcja filmu, twórcy wykorzystali śląskie przestrzenie, architekturę i wnętrza najbardziej rozpoznawalnych i najciekawszych budynków w regionie. W filmie Borowskiego zobaczymy Siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Pałac Kawalera w Świerklańcu, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej czy Beton House. Śląskie obiekty i plenery znalazły się w filmie dzięki współpracy producenta, firmy Opus Film, z Silesia Film Commission prowadzoną przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach.

Na wystawie fotografie dokumentujące pracę na planie filmowym, czyli werki, zestawiono z fotosami i kadrami z filmu ukazującymi sposób, w jaki konkretne miejsca zostały pokazane w filmie. Autorami prezentowanych zdjęć są fotosista Olaf Tryzna oraz operator filmowy Arkadiusz Tomiak.

Ekspozycja promuje wybrane śląskie lokacje wykorzystane podczas realizacji filmu „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego. Film został wsparty ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego, będącego częścią Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach.


1/2