Wystawa w Galerii Przed Seansem

W Galerii „Przed Seansem” można zobaczyć wystawy plakatów i fotosów filmowych ze zbiorów Filmoteki Śląskiej, wystawy przygotowywane przez zespół Filmoteki związane z filmowym życiem Katowic oraz wystawy z innych instytucji i placówek kulturalnych w Polsce.

Tutaj nasi widzowie mogą spędzić czas w oczekiwaniu na seans filmowy, nie tylko oglądając wystawę, ale sięgając po prasę lub katalogi filmowe.

Galeria jest dostępna w godzinach otwarcia kina, wstęp dla osób, które zakupiły bilet na dowolny seans. Bilet upoważnia do odwiedzenia Galerii w dniu projekcji filmu.

1/4

Mistrzowskie kostiumy Barbary Ptak

2-30 września 2019

Barbara Ptak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie, jest autorką oprawy plastycznej i kostiumów do ponad 110 przedstawień dramatycznych, oper, operetek, musicali i blisko 80 filmów. Ubierała królową Bonę, Barbarę Niechcicową, Ramzesa XII, panią Hańską i Balzaka i dziesiątki innych bohaterów polskiego kina. Jej pomysły zachwycały najwybitniejszych reżyserów: Andrzeja Wajdę, Kazimierza Kutza, Jerzego Kawalerowicza, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego.

Cztery filmy, do których artystka zaprojektowała kostiumy, otrzymały nominacje do Oscara: Nóż w wodzie (1963), Faraon (1966), Ziemia obiecana (1975) oraz Noce i dnie (1975).

Na wystawie prezentujemy wybrane projekty artystki do filmów: Człowiek z M-3, Wielka miłość Balzaka, Ziemia obiecana, Noce i dnie, Dagny, Królowa Bona oraz Dziewczęta z Nowolipek.

Projekty ze zbiorów Filmoteki Śląskiej w Katowicach.