Edukacja

Fot. Nadina Dobrowolska

FILMOWE PODRÓŻE Z KINOTKAMI. BEZPŁATNE WARSZTATY DLA SZKÓŁ

Czym jest plan amerykański? Gdzie pracuje rekwizytor? Czy ubranie i kostium są tym samym?

Zapraszamy filmowych detektywów do wspólnej podróży i odkrywania tajemnic kina. Będziemy tropić ślady, które w filmach pozostawili reżyserzy, operatorzy filmowi, kostiumografowie oraz charakteryzatorzy. Spróbujemy dowiedzieć się, jak wygląda produkcja filmowa „od kuchni”. I – co najważniejsze – będziemy dzielić się swoimi wspomnieniami z wizyt w kinie: filmowymi zachwytami i przemyśleniami.

Cztery warsztaty do wyboru prowadzone w formule online przeznaczone są dla uczniów klas I-V. Zajęcia inspirowane są naszą najnowszą publikacją skierowaną do dzieci i młodzieży: „KINOTKI. Notatnik filmowy”. Każde warsztaty oparte będą na wybranych stronach z publikacji.

Na bezpłatne warsztaty online zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat.

Czas trwania każdego z warsztatów: 45 min

Uwaga! Obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapisy klas i szczegółowe informacje pod adresem: m.cekiera@silesiafilm.com

Warsztaty będą realizowane do 30 kwietnia 2021 roku.

***

 

PROGRAM CZTERECH WARSZTATÓW DO WYBORU:

OKULARY HARRY’EGO POTTERA. O CHARAKTERYZACJI I REKWIZYTACH FILMOWYCH

Czy każdy aktor i aktorka potrzebuje charakteryzacji? Jakie efekty mogą uzyskać w swojej pracy charakteryzatorzy? Jaką rolę pełnią w filmie przedmioty?

Podczas warsztatów porozmawiamy o naszych ulubionych filmowych charakteryzacjach i odkryjemy, co przedmioty wykorzystane w filmie mówią nam o jego bohaterach.

Prowadzenie: Małgorzata Cekiera

 

POLA NEGRI I TAJEMNICE KINA NIEMEGO

Jak opowiadać obrazem filmowym bez użycia dźwięku? Kim była Pola Negri i dlaczego nie została gwiazdą kina dźwiękowego? Co robili taperzy?

Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas warsztatów. Spróbujemy także swoich sił w tworzeniu opowieści obrazowej.

Prowadzenie: Małgorzata Dębniak

 

SUKNIA BALOWA CZY KRÓTKIE SPODENKI? PROJEKTUJEMY KOSTIUM FILMOWY

W co przebrać aktora, żeby stał się bohaterem filmu – to zadanie dla kostiumografa lub kostiumografki.

Podczas zajęć zastanowimy się, jakie ma znaczenie i co o postaci filmowej mówi kostium, w którym widzimy ją na ekranie. Spróbujemy przygotować własne projekty kostiumów dla naszych filmowych bohaterów.

Prowadzenie: Małgorzata Cekiera

 

CO TO ZA HISTORIA? O PLANACH FILMOWYCH I STORYBOARDACH

W trakcie warsztatów przyjrzymy się scenopisom z popularnych bajek. Wykorzystując ekran komputera, ulubione przedmioty i odrobinę wyobraźni, stworzymy własne opowieści zapisane na storyboardach. Podczas warsztatów poznamy również najpopularniejsze plany filmowe.

Prowadzenie: Małgorzata Dębniak

 

***

Warsztaty dla szkół to wydarzenie promujące „KINOTKI. Notatnik filmowy”. Najnowsza publikacja Instytucji Filmowej „Silesia-Film” to wyjątkowy w swojej formie przewodnik po osobistej mapie kina, który pozwala na samodzielne uzupełnianie, notowanie, kreślenie, czytanie, projektowanie, eksperymentowanie – zbieranie kinowych doświadczeń i opisywanie emocji. Więcej informacji: https://silesiafilm.com/wydawnictwo/

Publikację można nabyć w sprzedaży wysyłkowej oraz lokalnych księgarniach:

Biksa plac Miarki 1, 40-035 Katowice

Księgarnia Liber, ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice

Miejscownik. Tygiel kulturalny, ul. Warszawska 28, 40-008 Katowice

Edukacja w kinie Kosmos to program przeznaczony dla zorganizowanych grup przedszkolnych, szkolnych oraz licealnych. Proponowane aktywności dopasowane są do grup wiekowych.

Niezależnie od zaproponowanego programu zawsze jesteśmy otwarci na poruszenie nowych zagadnień w ramach warsztatów oraz wyświetlenie zaproponowanych tytułów filmów (o ile są one dostępne w ofercie dystrybucyjnej). Zachęcamy do kontaktu!

W związku z tym, że kina są obecnie zamknięte zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej dla szkół online oraz naszych materiałów do zabaw z filmem w domu.

Wyobraźnia poszerza horyzonty.
Kina Kosmos i Światowid oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

W roku szkolnym 2020/21 ruszamy z projekcjami filmów w wersji online. Świadomi obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz obostrzeń z tym związanych, chcemy, aby edukacja filmowa dla dzieci i młodzieży była realizowana w najbardziej bezpiecznych warunkach. Wierzymy także, że tegoroczna edycja w formule online będzie szansą do uczestnictwa w programie dla uczniów z mniejszych miejscowości, którzy wcześniej nie mieli możliwości oglądania filmów w kinie.

NHEF online to filmy dostosowane do wszystkich poziomów edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Cykle oparte są na 4 tytułach oraz prelekcjach do nich. Ponadto, do każdego filmu przygotowaliśmy materiały dydaktyczne dla nauczycieli i analizy psychologiczne, z którymi mogą zapoznać się również opiekunowie.

Bilet: 8 zł os.

Program dostępny jest w załączniku poniżej.

Koordynator programu:

Iwona Hebda, Kino Światowid

kontakt telefoniczny 691 646 521, (32) 258 74 32

kontakt mailowy: e.hebda@swiatowid.katowice.pl

 

Zapisy do programu :

http://panel.nhef.pl/zgloszenie/

Edukacja online. Kino Światowid + Nowe Horyzonty | 650,72 KB

Nasza nowa publikacja dla dzieci i młodzieży „KINOTKI. Notatnik filmowy”. Więcej informacji poniżej.

„KINOTKI. Notatnik filmowy”

Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w kinie? Ciekawość, podekscytowanie, zaskoczenie, zachwyt… Pierwsze spotkanie ze światem filmu, szczególnie dla młodego widza, to zawsze wyjątkowe doświadczenie – początek fantastycznej podróży przez świat obrazów, emocji i myśli. Czy można zatrzymać te chwile na zawsze? Przeżyć raz jeszcze? A poznając kino – poznawać i rozumieć siebie? Teraz już tak! Wystarczy sięgnąć po „KINOTKI. Notatnik filmowy”, czyli najnowsze, przygotowane specjalne z myślą o młodych odbiorcach kina, wydawnictwo Instytucji Filmowej Silesia Film.

„KINOTKI” to skierowany do dzieci i młodzieży notatnik filmowy – wyjątkowy w swojej formie przewodnik po osobistej mapie kina. Nawiązując do popularnych wśród tej grupy wiekowej notatników i dzienników do samodzielnego uzupełniania, „KINOTKI” pozwalają na notowanie, kreślenie, czytanie, projektowanie, eksperymentowanie, zbieranie kinowych doświadczeń i opisywanie emocji – innymi słowy: odkrywanie tajemnic kina przez młodych widzów. Na blisko stu stronach znalazły się zadania, gry, ciekawostki filmowe, a przede wszystkim mnóstwo miejsca na własne przemyślenia i wrażenia ze spotkań z kinem, dzięki czemu „KINOTKI” są zarówno inspirującym placem intelektualnych zabaw, jak i kreatywnym pamiętnikiem, który pomaga młodym ludziom odkryć i zrozumieć świat filmu.

„KINOTKI. Notatnik filmowy” spodoba się nie tylko młodym widzom, ale – na fali filmowej nostalgii – przypadnie do gustu również nieco starszym, doświadczonym miłośnikom X Muzy, którzy zapragną powrócić do czasów swojej kinowej młodości i odkryć na nowo magię kina.

KINOTKI to miejsce na Twoje zapiski z filmowych podróży. To książka, która towarzyszyć Ci będzie podczas każdej wizyty w kinie oraz w czasie domowych seansów z rodziną lub przyjaciółmi. KINOTKI staną się świadkiem Twoich filmowych refleksji, pierwszych zachwytów i niezapomnianych kinowych odkryć.

Otwórz KINOTKI na dowolnej stronie i rozpocznij własną wędrówkę po świecie filmu.

Książkę opracowała koordynatorka programu edukacji filmowej w Instytucji Filmowej Silesia Film – dr Małgorzata Cekiera, a za projekt graficzny odpowiada Barbara Łyko-Grudzińska.

Publikacja przeznaczona dla odbiorców 8 – 13 lat oraz wszystkich miłośników kina.

„KINOTKI. Notatnik filmowy” dostępny w sprzedaży wysyłkowej (szczegóły TUTAJ) i już wkrótce w dobrych księgarniach kameralnych w całym kraju oraz w kinach IF Silesia Film po ich ponownym otwarciu.

Cena: 24,99 zł

Wydanie: 1
Data premiery: styczeń 2021
Format: 160 x 225 mm
Oprawa: miękka, na spirali
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-923897-8-1