Bernardo Bertolucci. 1941-2018

Bernardo Bertolucci. 1941 – 2018

14-16.02, Kino Kosmos Katowice

 

14.02, czwartek, godz. 19:30
Ukryte Pragnienia

Włochy/Francja/W. Brytania 1996, 113 min
wyst. Liv Tyler, Jeremy Irons, Joseph Fiennes, Rachel Weisz
przed filmem prelekcję wygłosi Mariusz Ciszewski

15.02, piątek, godz. 18:00
Pod osłoną nieba
Włochy/W. Brytania 1990, 139 min
wyst. John Malkovich, Debra Winger, Timothy Spall, Jill Bennett

16.02, sobota, godz. 18:00
Ostatni cesarz

W. Brytania/Chiny/Francja/Włochy 1987, 160 min
wyst. John Lone, Joan Chen, Peter O’Toole, Tao Wu
film również w ramach wydarzenia W blasku Oscarów, prelekcję wygłosi Patryk Chromik

 

26 listopada ubiegłego roku w Rzymie zmarł Bernardo Bertolucci, zdobywca Złotej Palmy, Złotego Lwa i Oscarów, uważany za najwybitniejszego współczesnego włoskiego reżysera. Kino Bertolucciego to często kino gatunków, świetnie odnajdował się w romansach i melodramatach („Rzymska opowieść”, „Ukryte pragnienia”), kinie psychologicznym („Księżyc”, „Tragedia człowieka śmiesznego”) i historycznym („Ostatni cesarz”) – uwielbiał też łączyć te nurty, jak w „Marzycielach”, „Konformiście” i „Wieku XX”.

Jego kariera rozpoczęła się na planach filmów jego mentora, Piera Paolo Pasoliniego, który w 1962 roku pomógł mu przy jego debiucie – „Kostusze”. Już osiem lat później Bertolucci zaprezentował w Berlinie swoje pierwsze arcydzieło, osadzony w faszystowskich Włoszech lat 30. thriller psychologiczny „Konformista”. Ale dopiero zaprezentowane w atmosferze skandalu, i do dziś kontrowersyjne, „Ostatnie tango w Paryżu” z Marlonem Brando i Marią Schneider z rolach głównych, przyniosło mu rozgłos. Wówczas Bertolucci przystąpił do realizacji swojego najbardziej osobistego projektu – monumentalnej pięcio i pół godzinnej epopei historycznej „Wiek XX”.

Doświadczenia z kinem historycznym i pracą przy olbrzymim budżecie Bertolucci przekuł w swój największy sukces komercyjny – obsypaną nagrodami (9 Oscarów) ekranizację autobiografii ostatniego członka dynastii Qing, Puyia – tytułowego „Ostatniego cesarza”. Fascynacja Wschodem objawiła się ponownie w elementarzu buddyzmu dla zachodniego widza, filmie „Mały Budda”. Jednak bezpośrednio po sukcesie Cesarza Bertolucci wrócił jeszcze do melodramatu w filmie z Johnem Malkovichem i Debrą Winger, „Pod osłoną nieba”.

Ostatni etap jego twórczości, zapoczątkowany w roku 1996 filmem „Ukryte pragnienia” (a kontynuowany do końca życia) to intymne dramaty psychologiczne, opowiadające o dorastaniu i pierwszych namiętnościach. Wśród nich również kultowi „Marzyciele”, a także jego ostatnie dzieło – historia 14-letniego Lorenzo, „Ja i ty”.

W przeglądzie poświęconym zmarłemu artyście postanowiliśmy przybliżyć trzy, skrajnie różne, oblicza kina Bertolucciego – widowiskowego „Ostatniego cesarza”, melodramatyczne „Pod osłoną nieba” oraz celebrujące rodzące się uczucie „Ukryte pragnienia”.

bilety w cenie 12/14 zł dostępne na stronie filmowa.net i w kasie kina


Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu