Weekend z japońską animacją

Weekend z japońską animacją | 26 – 28 października

 

Po raz trzeci zapraszamy widzów w podróż do świata anime – w tym mistrzowskich animacji japońskiego Studia Ghibli. Wśród czterech zaprezentowanych tym razem filmów, aż dwa są dedykowane najmłodszej widowni – niepokazywany w polskich kinach „Tajemniczy świat Arrietty” oraz chińska „Duża ryba i begonia”, prezentowana w wydarzeniu towarzyszącym w ramach cyklu Rodzina w kinie i Kosmicznych Rozmów Filmowych.

Dwa pozostałe pokazy to prace ojca i syna – Hayao i  Gorô Miyazakiego – pierwszy jest założycielem Studia Ghibli i twórcą prezentowanej ponownie „Księżniczki Mononoke”, jego syn pracuje już nad swoim trzecim tytułem (premiera w przyszłym roku), my natomiast zapraszamy na seans nieznanego polskim widzom „Makowego wzgórza”, wzruszającej opowieści o japońskim liceum lat 60., w przededniu tokijskiej Olimpiady.

 

piątek, godz. 17:30

Tajemniczy świat Arrietty, reż. Hiromasa Yonebayashi, Japonia 2010, 94 min

film pokazywany w polskiej wersji językowej, od 7 roku życia

Kilkunastoletni Shao choruje na serce. Przed poważną operacją zostaje wysłany do ciotki, aby w spokojnej, zielonej okolicy na przedmieściach mógł zregenerować siły. Tam chłopiec pozostaje pod opieką starej gospodyni, Haru. Pewnego dnia Shao zauważa niezwykłą mikroskopijną istotkę. To Arrietty, nastoletnia córka państwa Clock. Jej rodzina należy do gatunku „pożyczalskich”, którzy zamieszkują zakamarki ludzkich domostw i żyją z „pożyczania” drobnych, ale niezbędnych do przeżycia rzeczy – cukru, ciasteczek, chusteczek, igieł, skrawków materiału itd. Robią to bardzo dyskretnie – tak, aby żadna gospodyni nigdy nie zauważyła ubytków. Gdyby tak się stało, rodzina musiałaby wyruszyć na poszukiwanie nowego schronienia. Ale Arrietty nie ucieka. Między nią a Shao rodzi się przyjaźń.

Japońska adaptacja „Pożyczalskich”, kultowej serii powieści Mary Norton, którzy starają się spokojnie żyć pod podłogą ludzkiego domu.

 

sobota, godz. 18:30

Makowe wzgórze, reż. Gorô Miyazaki, Japonia 2011, 91 min

film pokazywany w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami, od 12 roku życia

Drugi z filmów Gorô Miyazakiego, syna znanego reżysera Hayao („Księżniczka Mononoke”, „Spirited Away: W krainie bogów”). W kontrze do swojego debiutu („Opowieści z Ziemiomorza” na podstawie powieści Ursuli LeGuin) i filmów ojca Gorô odszedł od kina osadzonego w fantastyce, zdecydował się na ekranizację kultowej mangi obyczajowej z roku 1980.

18 lat po wojnie Japonia cudownie odżyła, pozostawiając za sobą czasy pól spalonych wojenną pożogą. Kiedy rozpoczął się szybki wzrost gospodarczy, symbolem powrotu kraju do świetności stały się nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

W pewnym liceum w Yokohamie, odbyła się niewielka dysputa na temat wiekowego budynku z ery Meiji. Budowla była stara, lecz właśnie przez to wypełniona historią i wspomnieniami. Czy budynek powinien zostać wyburzony, czy zachowany? Dyskusja połączyła dwoje wychowanków liceum – cóż było tą „świetlaną przyszłością”, którą odnaleźli?

 

niedziela, godz. 16:00 – pokaz w ramach Rodziny w kinie i Kosmicznych Rozmów Filmowych

Duża ryba i begonia, reż. Xuan Liang, Chun Zhang, Chiny 2016, 103 min

film pokazywany w polskiej wersji językowej, od 10 roku życia
bilety i rezerwacje: tutaj

Animacja określana chińską odpowiedzią na produkcje Studia Ghibli. „Duża ryba i begonia” to oszałamiająca wizualnie historia osadzona w świecie chińskich legend i folkloru. Niezwykła opowieść o dorastaniu, poświęceniu, miłości, a także metafizyczna wizja natury życia i śmierci. Film szturmem zdobył lokalne kina i zarobił ponad 90 milionów dolarów, stając się drugą najbardziej kasową animacją w historii chińskiej kinematografii.

Chun żyje w mistycznej krainie zamieszkałej przez magiczne istoty. Gdy kończy szesnaście lat zostaje przeniesiona do świata ludzi, gdzie pod postacią czerwonego delfina musi spędzić siedem dni. Nowa rzeczywistość okazuje się pełna niebezpieczeństw. Od śmierci ratuje ją młody chłopak, który niestety sam traci życie. Chun za wszelka cenę postanawia przywrócić chłopca do świata żywych. Jest to wspaniała opowieść o odpowiedzialności, miłości i lojalności, która zachwyciła już zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych na świecie.

Seans będzie inauguracją Kosmicznych Rozmów Filmowych – zapraszamy młodych widzów wraz z opiekunami na film połączony z dyskusją. Po projekcji będziemy chcieli porozmawiać z widzami. Spotkania mają na celu rozwinięcie umiejętności krytycznego odbioru wartościowych dzieł sztuki filmowej. Zapraszamy wszystkich od 10 roku życia.

 

niedziela, godz. 18:15

Księżniczka Mononoke, reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1997, 133 min

film pokazywany w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami, od 14 roku życia

„Księżniczka Mononoke” już dwukrotnie została zaprezentowana widzom Przeglądów Studia Ghibli w Kinie Kosmos. Tym razem po raz trzeci wracamy do tego kultowego tytułu, a na specjalne życzenie widzów – ponownie w wersji oryginalnej, japońskojęzycznej, z polskimi napisami z odrestaurowanej kopii cyfrowej.

Arcydzieło fantasy, będące dowodem mistrzostwa japońskich animatorów ze Studia Ghibli. Drugie (po „Ghost in the Shell”) anime, które przebiło się do świadomości masowego odbiorcy na zachodzie i zyskało status kultowego. W wielu rankingach film uznawany za najwybitniejsze anime wszechczasów i najlepszy film Hayao Miyazakiego. Zaś oryginalna ścieżka dźwiękowa autorstwa Joe Hisaishi’ego weszła do stałego repertuaru stacji radiowych oraz orkiestr symfonicznych całego świata podczas audycji i koncertów muzyki filmowej.

Książe małej wioski zostaje przeklęty przez demona. Wyrusza w podróż, by poprosić legendarnego boga zwierząt o zdjęcie uroku. Podczas swoich przygód znajdzie się w centrum konfliktu między wojowniczą Mononoke, a dowodzącą przemysłowej cywilizacji Eboshi.

 

ceny biletów:

12 zł ulgowy, 14 zł normalny – „Tajemniczy świat Arrietty”, „Makowe wzgórze”, „Księżniczka Mononoke”

15 zł ulgowy, 17 zł normalny – „Duża ryba i begonia”

1/7
Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu