TRANSATLANTYK FESTIVAL ZAPRASZA NA ŚLĄSK

Polskie premiery, goście z całego świata, pokazy i spotkania – wszystko w kinach, w Katowicach oraz online, w całej Polsce. Jest już dostępny pełny program 10. jubileuszowej edycji Transatlantyk Festival

 Goście z całego świata, polskie premiery i prapremiery, pokazy specjalne. Warsztaty, spotkania i debaty. Konkurs kompozytorski, koncerty i masterclassy. W czwartek
1 października w Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto oraz online – w całej Polsce – rozpocznie się jubileuszowa odsłona Festiwalu Transatlantyk. Stworzony 10 lat temu przez laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka festiwal potrwa do 8 października. Akredytacje dla widzów oraz bilety na festiwalowe pokazy są już w sprzedaży!

 Ken Loach, William Friedkin, Šarūnas Bartas, Yakin Boaz, Tabak Hüseyin, Lech Majewski, Agnieszka Smoczyńska, Szczepan Twardoch, Sandra Drzymalska, Marcin Koszałka czy Zbigniew Zamachowski – co łączy te znakomite nazwiska? Wszyscy ci twórcy będą gośćmi 10. Transatlantyk Festival, który zapowiada się wyjątkowo pod wieloma względami. W związku z pandemią, Transatlantyk po raz pierwszy odbywa się w wersji hybrydowej: tradycyjnie, czyli offline – w Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto i online na platformie MOJEeKINO.pl, co pozwoli na oglądanie festiwalowych filmów osobom z całej Polski. Dzięki nowej formule w Festiwalu wezmą udział twórcy z różnych stron świata, także ci, którzy na Festiwal nie mogliby dotrzeć osobiście. Pierwszy raz wydarzenie zagości w Województwie Śląskim, dzięki czemu Festiwal zyskał możliwość dodatkowych twórczych współprac, m.in. z Instytucją Filmową Silesia Film, Akademią Sztuk Pięknych, NOSPRem czy Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „TRANSFORMACJA – przebudzenie, czy tylko wstrząs” i realizuje swoją wieloletnią formułę łączenia muzyki i kina. Festiwal zainauguruje koncert „The Best of Jan A.P. Kaczmarek”, który odbędzie się w NOSPRze, a w Kinie Światowid pokazany zostanie najnowszy obraz Françoisa Ozona „Lato ‘85”. Galę Otwarcia 10. edycji Festiwalu Transatlantyk uświetni dodatkowo wręczenie prestiżowej nagrody FIPRESCI Platinum Award 95, której laureatem będzie w tym roku wybitny brytyjski reżyser Ken Loach. Z autorem „Buszującego w jęczmieniu” widzowie spotkają się wirtualnie podczas masterclass online, które poprowadzi wybitny krytyk filmowy Derek Malcolm (6 października godz. 17.00 na platformie MOJEeKINO.pl), a najważniejsze filmy Loacha – „Kes”, „Wiatr buszujący w jęczmieniu”, „Riff-Raff”, „Jestem Joe” i „Nie ma nas w domu” będzie można oglądać podczas Festiwalu w sekcji ZBLIŻENIE.

Bohaterem drugich spotkań mistrzowskich będzie William Friedkin, reżyser kultowego „Egzorcysty” (1973), z którym porozmawia Neil Young – krytyk filmowy oraz juror Festiwalu Transatlantyk z 2019 roku. Masterclass odbędzie się 7 października godz. 19.00 na platformie MOJEeKINO.pl.

W programie tegorocznej edycji Festiwalu znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji filmowych: m.in. sekcję NOWE KINO prezentującą najciekawsze tytuły światowego kina, które swoje premiery miały w ostatnim roku (m.in. „Panna Marx”, reż. Susanna Nicchiarelli czy „Dzieci słońca”, reż. Majid Majidi); po raz piąty odbędzie się KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY, w którym publiczność zobaczy łącznie 30 „shortów”, w tym filmy Piotra Dumały, Olgi Bołądź, Ryszarda Lenczewskiego, Darii Kopiec, Pawła Dyllusa i Julii Orlik; a w sekcji HISTORIE KINA, w ramach której Festiwal od lat pokazuje nieznane wcześniej w Polsce perły światowego kina oraz legendarne tytuły widziane z nowej perspektywy i której w tym roku patronuje hasło „Kultura wstrząsu”, zobaczymy m.in. „Memento” Christophera Nolana, „Zniknięcie” George’a Sluizera czy „Charles, martwy lub żywy” Alaina Tannera z 1969 roku. Ponadto Festiwal zaprasza na seanse z dreszczykiem, czyli KINO NOCĄ, które w tym roku rozpocznie się prawdziwą gratką, bo europejską premierą „Wander” April Mullen z Tommy Lee Jonesem, Heather Graham i Aaronem Eckhartem.

Najmłodsi widzowie również znajdą coś dla siebie: w sekcji FILMOWY KLAN URWISÓW polską premierę będzie miała najnowsza ekranizacja kultowej książki Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” z Colinem Firthem w jednej  z głównych ról. Oprócz tego mali kinomani zobaczą zachwycający wizualnie „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” oraz -przedpremierowo – „Mój brat ściga dinozaury”. Filmom – tym w kinach oraz online – towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci.

 W tym roku Festiwal odbywa się po raz pierwszy na Górnym Śląsku, stąd w programie nie mogło zabraknąć akcentów związanych z naszym regionem. Współpraca ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego zaowocowała sekcją NOWA ENERGIA, w ramach której widzki i widzowie będą mogli zobaczyć po 1 filmie pełnometrażowym i 1 etiudzie szkolnej pięciorga nagradzanych i uznanych absolwentów śląskiej uczelni. Bohaterami sekcji będą: Agnieszka Smoczyńska, Marcin Koszałka, Piotr Domalewski, Jan P. Matuszyński oraz Maciej Pieprzyca. Z kolei wybrani widzowie  będą mogli wziąć udział w WYZWANIACH, czyli specjalnie zaprojektowanych spotkaniach z trzema bohaterami sekcji: Agnieszką Smoczyńską, Marcinem Koszałka i Piotrem Domalewskim. Osoby chcące wziąć udział w WYZWANIACH mogą wysłać zgłoszenie drogą mailową (entry@transatlantyk.org), wskazując, w którym ze spotkań chcieliby uczestniczyć.

Ponadto Festiwal zaprosi do Ronda Sztuki na wystawę prac Romana Kalarusa CAŁY KALARUS, a 5 października w Kinoteatrze Rialto odbędzie się debata pod hasłem KAZIMIERZ KUTZ A ŚLĄSK – CO DALEJ?, w której o spuściźnie i upamiętnieniu śląskiego reżysera porozmawiają Robert Talarczyk z Teatru Śląskiego, Jarosław Makowski, Aleksandra Klich, Olgierd Łukaszewicz i przedstawicielka Instytucji Filmowej Silesia Film. Rozmowę poprowadzi Marcin Zasada.

Oprócz tego w niezwykle bogatym i różnorodnym programie Festiwalu znajdziemy TRANSATLANTYK INSTANT COMPOSITION CONTEST™ czyli jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymyślony i w całości stworzony przez Jana A.P. Kaczmarka (7 października, Filharmonia Śląska) oraz mnóstwo ciekawych wydarzeń towarzyszących: DEBATY FESTIWALU TRANSATLANTYK (2-4 października, Rondo Sztuki), otwarte WYKŁADY UNIWERSYTETU SWPS (2, 4, 6 i 7 października, Muzeum Śląskie w Katowicach), a także WYDARZENIA BRANŻOWE: cykl warsztatów dla młodych producentek i producentów LODOŁAMACZ (5-7 października, Rondo Sztuki) czy TRANSATLANTYK PRO – konsultacje dla młodych twórców filmowych chcących brać udział w festiwalach filmowych.

 

BILETY I AKREDYTACJE

Od połowy sierpnia w sprzedaży są akredytacje na Festiwal, które umożliwiają zobaczenie wszystkich tytułów (online i offline) oraz udział w spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących. Akredytacje dla widzów dostępne są za pośrednictwem serwisu filmowa.net, a ich odbiór możliwy będzie w październiku w centrum festiwalowym. Cena akredytacji dla widzów to 120 zł (normalna)  i 80 zł (ulgowa – dla seniorów, uczniów i studentów).

Bilety indywidualne na seanse offline, w Katowickich kinach studyjnych Rialto i Światowid, czekają w kasach tych kin oraz online: na stronie Festiwalu oraz na Filmowa.net. Pojedynczy bilet normalny kosztować będzie 15 zł, ulgowy zaś 12 zł.

Bilety indywidualne na seanse online, które odbędą się na platformie MOJEeKINO.pl, dostępne będą od 21 września na platformie MOJEeKINO.pl. Bilety na seanse online dostępne będą w cenie 15 zł.

 

Zapraszamy!