Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
„ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI” - kameralny wielki film, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i doceniony przez jury Berlinale. Kobiece kino, mistrzowsko wyreżyserowane przez Tomasza Wasilewskiego, który jak Ozon, Dolan, Almodovar czy Szumowska, doskonale czuje emocjonalność kobiet. Wyjątkowe kobiece portrety, w rewelacyjnej odsłonie kwartetu aktorskiego Magdaleny Cieleckiej, Marty Nieradkiewicz, Julii Kijowskiej i Doroty Kolak, z uniwersalnym przekazem zrozumiałym pod każdą szerokością geograficzną. Samotność, niespełnienie, marzenia i namiętności.
…Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia.
Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną - prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic…
„ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI” Tomasza Wasilewskiego są filmem opartym na kobiecym, aktorskim żywiole. To w polskim kinie novum, ponieważ dotychczas głównym bohaterem naszego kina był najczęściej mężczyzna, męska wizja świata. O Wasilewskim mówi się natomiast jako o „reżyserze kobiet", znakomicie rozumiejącym kobiecą psychikę i rewelacyjnie prowadzącym aktorki.
EKSPLIKACJA REŻYSERSKA
„Zjednoczone Stany Miłości” to film o tęsknocie za lepszym, bardziej fascynującym życiem, o strachu przed rutyną i marazmem. Film o wyborach, które podejmujemy każdego dnia oraz o konsekwencjach, jakie ze sobą niosą. To także film o rodzinie i o wartościach, jakie wnosi w życie każdego człowieka (…). Losy czterech na pozór szczęśliwych kobiet – Agaty, Izy, Marzeny i Renaty, łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego losu. W zamkniętej i małomiasteczkowej rzeczywistości owo pragnienie doprowadza do tragedii. W „Zjednoczonych Stanach Miłości” najważniejsze są emocje bohaterów, szczególnie kobiet. To przede wszystkim one „rozdają karty”, gubiąc się pomiędzy tym czego pragną, a tym co mają. (…) „Zjednoczone Stany Miłości” to film o najskrytszych pragnieniach, które drzemią w każdym z nas. O pragnieniach, których nawet czasami się boimy. Nie dlatego, że nie mogą się zrealizować, ale właśnie dlatego, że mogą stać się naszą rzeczywistością. Tomasz Wasilewski