RODZINA W KINIE: Yakari i wielka podróż
RODZINA W KINIE
Rodzina w kinie: Nawet myszy idą do nieba
RODZINA W KINIE
LEKCJE FILMOWE: Easy Rider
LEKCJE FILMOWE – czyli jak czytać kino…
FILM i MIASTO VOL.4: Obiekty w przebudowie | pokazy filmów | debata architektoniczna
FILM I MIASTO VOL. 4
Filmowe popołudnie dla dzieci: Tu pracuje wyobraźnia [obowiązują zapisy na warsztaty]
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI
Rodzina w kinie: Pamiętniki Tatusia Muminka
RODZINA W KINIE
PORA DLA SENIORA: Między dwoma światami
Pora Dla Seniora
ROK GROZY: Dzieci nocy
2022. ROK Z KINEM GROZY
Filmowe popołudnie dla dzieci: Poznajcie Lisa Leona
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI
Rodzina w kinie: Pamiętniki Tatusia Muminka
RODZINA W KINIE
Buena Vista Social Club
FILM I MIASTO VOL. 4
LEKCJE FILMOWE: W łóżku z Madonną
LEKCJE FILMOWE – czyli jak czytać kino…
FILM i MIASTO VOL.4: Społeczna przestrzeń zmian | pokaz archiwalnych materiałów | debata architektonicznana
FILM I MIASTO VOL. 4
Zerwany kłos
Zerwany kłos

Film "ZERWANY KŁOS" Witolda Ludwiga jest pierwszym dziełem powstającej w Toruniu przy TV Trwam wytwórni filmowej.
…Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały sieją strach i panoszą się w okolicach Tarnowa. Nieskazitelnie dobra, szesnastoletnia Karolina Kózkówna świeci przykładem wśród ludzi, będąc ulubienicą okolicznych dzieci. Wkrótce ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina. Pośrednim świadkiem historii jest się wiejski proboszcz – ks. Władysław Mendrala. On jako pierwszy odkrywa prawdę o kulisach zbrodni Karoliny... Gdzie kryje się sens męczeństwa bł. Karoliny? Czy ojciec pogodzi się ze stratą umiłowanej córki? Jaki będzie epilog historii pohańbionej Teresy?
"ZERWANY KŁOS" jest swojego rodzaju filmowym rapsodem. Z jednej strony mamy niezwykle subtelny liryzm i poetyckość narracji. Widać to w bardzo malowniczych plenerach i nastrojowych lokacjach ukazanych w impresjonistycznych zdjęciach. Na tym tle słyszymy dialogi zawierające wiele esencjonalnych i "skrzydlatych myśli", a scenariusz ukazuje dobro i zło w wielu subtelnych odcieniach. Z drugiej strony wyrafinowana brutalność nadaje filmowi przejmującego, ekspresjonistycznego wymiaru. Całość obrazu dopełnia niezwykle piękna muzyka.
10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. W czasie Mszy beatyfikacyjnej powiedział: "Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia - to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie".
"ZERWANY KŁOS" niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią, a także wieść o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa potrafi nieustannie odmieniać życie każdego z nas. Losy i charaktery bohaterów urastają do szekspirowskich rozmiarów: cierpienie, zbrodnia, miłość, szaleństwo, wewnętrzna przemiana, wszystko to przeżywają bohaterowie filmu – historii, która wydarzała się latem i jesienią 1914 roku u progu I wojny światowej.
Inspiratorem powstania filmu, a zarazem scenarzystą i reżyserem filmu jest Witold Ludwig. Stworzył zespół filmowy złożony ze studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, jak i jej absolwentów pracujących w TV Trwam. W filmie wystąpili debiutanci, jak i doświadczeni aktorzy, pośród których wybijają się: Magdalena Michalik, Dariusz Kowalski, Paweł Tchórzelski oraz Witold Bieliński.
ZWIASTUN
