Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Na 163. spotkaniu Klubu Filmowego AMBASADA zaprezentujemy brytyjski musical „Tommy” z 1975 roku, w reżyserii Kena Russella. Film jest ekranizacją głośnej rock opery zespołu The Who (1969), uważanej za jedno z szczytowych osiągnięć klasycznego rock progresywnego. W filmie obok profesjonalnych aktorów (nominowana do Oscara Ann-Margret, Jack Nicholson, Oliver Reed) pojawiają się wybitni muzycy: Elton John, Tina Turner, Eric Clapton, Pete Townshend oraz Roger Daltrey w roli głównej.
Prelekcję do filmu wygłosi dr Jacek Kurek – historyk, animator kultury, specjalista ds. wydawniczych w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Inicjator i koordynator powstawania wielotomowej monografii Chorzowa. Zainteresowania badawcze skupia wokół historii kultury, zwłaszcza związanej z szeroko rozumianą muzyką rockową i jej pograniczami. Problematyce tej poświęcił wiele publikacji. Organizator wystaw muzealnych. Regularnie też uczestniczy w konferencjach naukowych związanych z problematyką rocka, m.in. z cyklu „Unisono w wielogłosie” oraz „Niemen non stop”. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Wykłady prowadzi autorską metodą nauczania przez zachwyt, łącząc naukę i sztukę. Autor audycji muzycznej „Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM. Stały współpracownik Kwartalnika „Twój Blues” oraz „Małego Leksykonu Wielkich Zespołów”. W 2019 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Opublikował m.in.: Dźwięki światłem opowiadane. Muzyczność malarstwa Marii Wollenberg-Kluza. Sounds narrated by light. The musicality of the painting of Maria Wollenberg-Kluza (Warszawa 2018), Widok z okna (Kraków 2019), Mój Blues. Z Andrzejem Matysikiem rozmawia Jacek Kurek (Kraków 2020), Tysiąclecie. Historia katowickiego osiedla (2021). Będzie to jego pierwsza prelekcja dla Klubu.
opis filmu:
Sześcioletni Tommy (Roger Daltrey) jest świadkiem zabójstwa swego ojca, dokonanego przez kochanka matki, Franka Hobbsa (Oliver Reed). Efektem tego traumatycznego wydarzenia jest szok psychiczny: dziecko traci wzrok, słuch i mowę... Mijają lata, lecz stan Tommy'ego nie poprawia się: żyje we własnym świecie, odizolowany i samotny. Choć jego matka Nora (Ann-Margret) i Frank, teraz jej partner, nie szczędzą starań ani pieniędzy, nikt nie jest w stanie pomóc chłopakowi. Bezbronny Tommy jest łatwym obiektem drwin i agresji. Kuzyn Kevin (Paul Nicholas) znęca się nad nim, a wuj Ernie (Keith Moon) wykorzystuje go seksualnie. Pojawia się nowa nadzieja w osobie lekarza (Jack Nicholson), który twierdzi, że upośledzenie chłopca ma podłoże psychiczne. Za jego namową Nora podejmuje kolejną próbę dotarcia do syna i zbudzenia go z wieloletniego snu. Jej starania przynoszą zamierzony efekt. Cudowne uzdrowienie staje się światową sensacją. Tommy, wykorzystując frenetyczny entuzjazm swych wielbicieli, postanawia stworzyć nową, globalną religię. Sam staje na jej czele...
(za filmweb.pl)
Film zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej cyfrowo.
Organizatorzy Klubu Filmowego AMBASADA: Instytucja Filmowa SILESIA FILM, Spółdzielnia Honolulu.
Projekt jest wsparty ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.