Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
29 grudnia 2016 roku mija trzydziesta rocznica śmierci Andrieja Tarkowskiego, jednego z największych wizjonerów kina, mistrza filmowego modernizmu i mistycyzmu. Z tej okazji przypominamy trzy arcydzieła rosyjskiego reżysera, które po latach wciąż są tak samo żywe i aktualne, jak w momencie ich premiery.
„Stalker” po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie w wersji zremasterowanej. Pozostałe dwa dzieła „Zwierciadło” oraz „Solaris” zaprezentowane zostaną z taśmy 35mm.
Przyczynkiem do stworzenia mini retrospektywy Tarkowskiego jest nie tylko rocznica jego śmierci, ale też pierwsze książkowe wydanie ostatniego wywiadu-rzeki, którego Tarkowski udzielił na kilka miesięcy przed śmiercią Jerzemu Illgowi i Leonardowi Neugerowi. Został on opublikowany dopiero po śmierci mistrza i uznawany jest za jego swoisty testament. Przetłumaczono go na kilkanaście języków, ale dopiero w tym roku ukazał się w formie książkowej pt. „Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem”. Seans „Zwierciadła” poprzedzi spotkanie z autorami publikacji.
STALKER
Prelekcja: Agata Tecl-Szubert
pierwsza w Polsce projekcja zremasterowanej wersji
Swobodnie oparty na powieści „Piknik na skraju drogi” braci Strugackich traktat science-fiction o poszukiwaniu duchowości w zdewastowanym wojną świecie. Tytułowy Stalker to przewodnik, który zabiera chętnych do centrum tajemniczej Zony, gdzie znajduje się komnata spełniająca najskrytsze marzenia. Uznawany za jedno z najważniejszych dzieł w historii kinematografii film po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany w wersji zremasterowanej.