Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Rodzina w kinie: Rodzina Treflików: BLOK 1
RODZINA W KINIE
Rodzina w kinie: Rodzina Treflików: BLOK 2
RODZINA W KINIE
Rodzina w kinie: Najlepsze urodziny Królika Karola
RODZINA W KINIE
Krótka Historia Polskiego Kina: Sanatorium pod klepsydrą
Krótka historia polskiego kina
Krótka Historia Polskiego Kina: Barwy ochronne
Krótka historia polskiego kina
PRZEDPREMIERA: Pamfir
Łowca Androidów. Blade Runner
2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION
Filmowe popołudnie dla dzieci: Legendy i tajemnice
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI
Noc na ziemi
Noc Świętojańska 2023. Urodziny Jima Jarmuscha
Romeo i Julia [Ch. Gounod] opera | sezon 2022-23
Opera & Operetka w kinie | sezon 2022-23
LEKCJE FILMOWE: Inaczej niż w raju
LEKCJE FILMOWE – czyli jak czytać kino…
Romeo i Julia [Ch. Gounod] opera | sezon 2022-23
Opera & Operetka w kinie | sezon 2022-23
100 lat Warner Bros: Wejście Smoka
100 LAT WARNER BROS.
100 lat Warner Bros: Wszyscy ludzie prezydenta
100 LAT WARNER BROS.
100 lat Warner Bros: Chłopcy z ferajny
100 LAT WARNER BROS.
Romeo i Julia [Ch. Gounod] opera | sezon 2022-23
Romeo et Juliette

Romeo i Julia
opera Charlesa Gounoda
26 czerwca 2023 • poniedziałek • 19:10
Na żywo z Paryskiej Opery Narodowej
2 lipca 2023 • niedziela • 17:00
Retransmisja Paryskiej Opery Narodowej (powtórka)
Sezon transmisji i retransmisji KinoMaestro.pl zakończy premiera nowej inscenizacji „Romea i Julii”, dzieła opartego na wielkiej światowej literaturze. Słynna opera przedstawia Szekspirowską tragedię kochanków z Werony. Historia Romea i Julii Charlesa Gounoda to na wskroś francuska, czyli bardzo romantyczna i żarliwa, wizja losów nieszczęśliwych kochanków, okraszona melodyjną, bogato instrumentalizowaną muzyką.
XIX-wieczny francuski kompozytor Charles Gounod znany jest na świecie ze swej operowej adaptacji Fausta Goethego. Drugą jego słynną operą jest właśnie „Romeo i Julia”. Historia Romea i Julii inspirowała największych kompozytorów, choćby Vincenza Belliniego (opera „Kapuletowie i Montekowie”), Siergieja Prokofiewa (balet „Romeo i Julia”) czy Leonarda Bernsteina (musical „West Side Story”).
W nowym spektaklu, wśród pierwszej klasy solistów, jako Tybalt, wystąpi polski tenor Maciej Kwaśnikowski, na stałe związany z Operą Paryską. Romeem będzie słynny 37-letni francuski tenor liryczny Benjamin Bernheim, solista nie tylko rodzimego teatru, ale też Wiener Staatsoper, Salzburger Festspiele i Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Julię zaśpiewa 31-letnia francusko-duńska sopranistka, która na co dzień współpracuje z Opernhaus Zürich i Festival d’Aix-en-Provence. Spektakl wyreżyseruje francuski aktor Thomas Jolly, który specjalizuje się w wystawianiu Szekspira, a poprowadzi Włoch Carlo Rizzi, jeden z najlepszych dyrygentów świata.
obsada:
Elsa Dreisig, Benjamin Bernheim, Maciej Kwaśnikowski, Laurent Naouri
dyryguje: Carlo Rizzi
reżyseria: Thomas Jolly
Polskie napisy. Spektakl trwa około 3 godzin i 55 minut.
-------------------------------
350 lat nowoczesnej tradycji
Paryska Opera Narodowa należy – obok mediolańskiej La Scali, nowojorskiej The Metropolitan Opera i londyńskiej Covent Garden – do ścisłej czołówki najlepszych teatrów operowych na świecie. Jej dodatkowym atutem jest, posiadający wielowiekową tradycję i własny styl, niezwykle utalentowany zespół baletowy. Ten pierwszy teatr Francji od ponad 350 lat wyznacza drogę europejskiej sztuce operowej i baletowej. To na jego deskach wystawiał swoje dzieła Jean-Baptiste Lully, francuski kompozytor włoskiego pochodzenia, operowy kapelmistrz na dworze Ludwika XIV. W Operze Paryskiej odbyła się zakończona skandalem prapremiera „Don Carlosa” Verdiego. Dziś Paryska Opera Narodowa gra w dwóch teatrach: w eklektycznym Palais Garnier i w nowoczesnej Opéra Bastille. Ma swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów. Występowały tu i występują największe gwiazdy, z legendarną Marią Callas na czele. Teatr ten od kilkunastu lat prowadzi transmisje swoich przedstawień do kin. Do obecnego sezonu kinowych seansów dołączył spektakle z innych najważniejszych światowych scen, między innymi z Wiedeńskiej Opery Państwowej i z Opery Narodowej w Amsterdamie.