Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
POKAZ SPECJALNY: Jestem Erasmusem + spotkanie
Miasto Nauki: Święta góra
FAMILIJNE SPOTKANIA ARTETERAPEUTYCZE | Filmowe popołudnie dla dzieci: Reksiowa jesień
Rodzina w kinie: Nausicaä z Doliny Wiatru
Rok z kinem Azji: Oldboy
KF AMBASADA: Rok spokojnego słońca + spotkanie z Krzysztofem Zanussim
PORA DLA SENIORA: Bulion i inne namiętności
Krótka Historia Polskiego Kina: Krzyk
Tosca – retransmisja z Opery Wrocławskiej [2024]
Filmowe popołudnie dla dzieci: Reksio i ptaki
Maryja. Matka ludzkości
Modowy Klub Filmowy: Love Story
Lekcje filmowe: Czas apokalipsy: wersja reżyserska
PORA DLA SENIORA: Bulion i inne namiętności
Krótka Historia Polskiego Kina: Konopielka
Najlepsze z najgorszych: Śmiertelne spa
KF AMBASADA: Siedmiu samurajów
Złote Gody: Ziemia obiecana
Złote Gody: Emmanuelle
Lekcje filmowe: Moonage Daydream
SKOCZ DO KINA – Festiwal filmów rowerowych
Aktualny repertuar znajdziesz na Bilety24!
Staramy się przywrócić nasz repertuar tak szybko jak to tylko możliwe.
Aktualne seanse możesz znaleźć tutaj
ROK LEMA: Test pilota Pirxa
Test pilota Pirxa
TEST PILOTA PIRXA pokaz z okazji Roku Lema
seansowi towarzyszyć będzie pokaz filmu krótkometrażowego „Golem” oraz spotkanie ze specjalistami od sztucznej inteligencji i lotów kosmicznych
Kino Kosmos w Katowicach 14 listopada, niedziela, godz. 18:00
Test pilota Pirxa, Polska/ZSRR 1978, 95 min
reżyseria: Marek Piestrak
wyst.: Sergiej Desnitski, Bolesław Abart, Władimir Iwaszow, Aleksandr Kajdanowski, Zbigniew Lesień
na podstawie opowiadania „Rozprawa” ze zbioru „Opowieści o pilocie Pirxie”
film zostanie zaprezentowany w odrestaurowanej wersji cyfrowej
Golem, Niemcy/Irlandia 2012, 8 min
reżyseria: Patrick Mccue, Tobias Wiesner
na podstawie opowiadania „Golem XIV” ze zbioru „Wielkość urojona” i powieści pod tym samym tytułem
Przed seansem odrestaurowanej wersji filmu „Test pilota Pirxa” zapraszamy na rozmowę z przedstawicielem Planetarium Śląskiego, dziennikarzem, lektorem i polskim głosem nawigacji Google Maps Jarosławem Juszkiewiczem oraz dr Tomaszem Xięskim, specjalistą Uniwersytetu Śląskiego od sztucznej inteligencji.
Podczas spotkania spróbujemy skonfrontować rzeczywistość lotów kosmicznych oraz rozwoju sztucznej inteligencji z literatury Stanisława Lema z najnowszymi odkryciami naukowymi. Film poprzedzi również pokaz filmu krótkometrażowego „Golem”.
o filmie:
Wielkie koncerny elektroniczne uruchamiają produkcję robotów zwanych "nieliniowcami skończonymi". Przypominają one do złudzenia człowieka, a jednocześnie są doskonalsze od niego. Roboty mają m. in. zastąpić ludzi w żegludze kosmicznej. Perspektywa zwielokrotnienia produkcji "nieliniowców" wzbudza niepokój UNESCO, która inicjuje próbny rejs kosmiczny, by zbadać przydatność robotów. Koncern "United Atomic Laboratory", zainteresowany bardzo w produkcji robotów, ma swojego kandydata na dowódcę lotu - posłusznego sobie komandora Kenta. Jednak Rada, której powierzono wybór dowódcy, decyduje się na kandydaturę komandora Pirxa licząc na jego obiektywną ocenę "nieliniowców". Pirx waha się przed przyjęciem propozycji, decyzję podejmuje po nieudanym zamachu UAL, z którego niemal cudem wychodzi cało. Obejmuje dowództwo statku kosmicznego "Goliath". Załoga składa się z ludzi i robotów, komandor nie wie jednak "kto jest kto".
Adaptacja opowiadania „Rozprawa” ze zbioru „Opowieści o pilocie Pirxie” (1968) Stanisława Lema.
o wydarzeniach Rok Lema 2021:
We wrześniu 1921 roku na lwowskim śródmieściu, w rodzinie żydowskiego lekarza przychodzi na świat Staś. W ciągu swojego ponad 80-letniego życia Staś napisze 30 książek (przetłumaczonych na 44 języki, sprzedanych w ponad 30 milionach egzemplarzy), wybuduje dom, spłodzi syna, pokłóci z Tarkowskim, zakocha przynajmniej w kilku samochodach, wyśni e-papier, smartfony oraz The Sims, a także otrze się o Nobla.
Równo w stulecie urodzin najwybitniejszego polskiego pisarza fantastyki Instytucja Filmowa Silesia Film włączy się do obchodzonego w całym kraju Roku Lema. Płodny pisarz zainspirował parudziesięciu filmowców, którzy łącznie blisko 60 razy próbowali przenieść jego twórczość na ekrany, małe i duże, a my przypomnimy kilka z tych prób.
Rozpoczniemy od prezentacji najwybitniejszego z filmów i najpopularniejszej z powieści. Pokazy monumentalnego radzieckiego „Solaris” połączymy z transmisjami z odsłonięć dwóch nowopowstających murali poświęconych pisarzowi – we Lwowie i katowickich Szopienicach.
W ciągu kolejnych miesięcy sięgniemy również po perły w postaci m.in. „Szpitalu przemieniania” Edwarda Żebrowskiego oraz „Kongresu” Ariego Folmana; spotkamy się z naukowcami i literaturoznawcami, dla których Lem stanowi źródło ciągłych inspiracji; udostępnimy przestrzenie kinowe młodym plastykom-studentom ASP oraz… starym komputerom; a zapomniane animacje zrealizowane na podstawie oryginalnych scenariuszy fantasty zaprezentujemy na bulwarach katowickiej Rawy w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki.
Rok Lema w Instytucji Filmowej Silesia Film wpisuje się w ogólnopolskie obchody rocznicy urodzin pisarza pod hasłem Rok Lema 2021. Widziałem Przyszłość oraz Rok Stanisława Lema ustanowiony przez Sejm RP 27 listopada 2020 roku.