19. MDAG: OKI DOKI. Relacje ze zwierzętami
Filmoteka Śląska przedstawia: Sekrety Parku Śląskiego
POKAZY FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
RODZINA W KINIE: Yakari i wielka podróż
RODZINA W KINIE
Łucja z Lammermooru [sezon 2021-22]
Opera – Transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI: seans “Dzikie zwierzęta” oraz zabawy [obowiązują zapisy]
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI
KINO DOBRYCH EMOCJI: Belle (dubbing)
KINO DOBRYCH EMOCJI
KLUB FILMOWY AMBASADA: Złodzieje rowerów
Klub Filmowy Ambasada
PORA DLA SENIORA: Szalony świat Louisa Waina
Pora Dla Seniora
KINO DOBRYCH EMOCJI: Sala samobójców. Hejter
KINO DOBRYCH EMOCJI
Seans z lektorką: Trzy piętra
SEANS Z LEKTOREM/LEKTORKĄ
Bauhaus i miasto przyszłości. Spotkanie z książką „Malarstwo, fotografia, film” Lászla Moholya-Nagya
POKAZY FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Hamlet [sezon 2021-22]
Opera – Transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
LEKCJE FILMOWE: Wejście smoka
LEKCJE FILMOWE – czyli jak czytać kino…
Moda na Kosmos: Spragnieni miłości
Moda na Kosmos
ROK GROZY: Kot o dziewięciu ogonach
2022. ROK Z KINEM GROZY
KLUB FILMOWY AMBASADA: Rodzina Addamsów
Klub Filmowy Ambasada
LEKCJE FILMOWE: Easy Rider
LEKCJE FILMOWE – czyli jak czytać kino…
ROK GROZY: Dzieci nocy
2022. ROK Z KINEM GROZY
ROK LEMA: Test pilota Pirxa
Test pilota Pirxa

TEST PILOTA PIRXA pokaz z okazji Roku Lema
seansowi towarzyszyć będzie pokaz filmu krótkometrażowego „Golem” oraz spotkanie ze specjalistami od sztucznej inteligencji i lotów kosmicznych
Kino Kosmos w Katowicach 14 listopada, niedziela, godz. 18:00
Test pilota Pirxa, Polska/ZSRR 1978, 95 min
reżyseria: Marek Piestrak
wyst.: Sergiej Desnitski, Bolesław Abart, Władimir Iwaszow, Aleksandr Kajdanowski, Zbigniew Lesień
na podstawie opowiadania „Rozprawa” ze zbioru „Opowieści o pilocie Pirxie”
film zostanie zaprezentowany w odrestaurowanej wersji cyfrowej
Golem, Niemcy/Irlandia 2012, 8 min
reżyseria: Patrick Mccue, Tobias Wiesner
na podstawie opowiadania „Golem XIV” ze zbioru „Wielkość urojona” i powieści pod tym samym tytułem
Przed seansem odrestaurowanej wersji filmu „Test pilota Pirxa” zapraszamy na rozmowę z przedstawicielem Planetarium Śląskiego, dziennikarzem, lektorem i polskim głosem nawigacji Google Maps Jarosławem Juszkiewiczem oraz dr Tomaszem Xięskim, specjalistą Uniwersytetu Śląskiego od sztucznej inteligencji.
Podczas spotkania spróbujemy skonfrontować rzeczywistość lotów kosmicznych oraz rozwoju sztucznej inteligencji z literatury Stanisława Lema z najnowszymi odkryciami naukowymi. Film poprzedzi również pokaz filmu krótkometrażowego „Golem”.
o filmie:
Wielkie koncerny elektroniczne uruchamiają produkcję robotów zwanych "nieliniowcami skończonymi". Przypominają one do złudzenia człowieka, a jednocześnie są doskonalsze od niego. Roboty mają m. in. zastąpić ludzi w żegludze kosmicznej. Perspektywa zwielokrotnienia produkcji "nieliniowców" wzbudza niepokój UNESCO, która inicjuje próbny rejs kosmiczny, by zbadać przydatność robotów. Koncern "United Atomic Laboratory", zainteresowany bardzo w produkcji robotów, ma swojego kandydata na dowódcę lotu - posłusznego sobie komandora Kenta. Jednak Rada, której powierzono wybór dowódcy, decyduje się na kandydaturę komandora Pirxa licząc na jego obiektywną ocenę "nieliniowców". Pirx waha się przed przyjęciem propozycji, decyzję podejmuje po nieudanym zamachu UAL, z którego niemal cudem wychodzi cało. Obejmuje dowództwo statku kosmicznego "Goliath". Załoga składa się z ludzi i robotów, komandor nie wie jednak "kto jest kto".
Adaptacja opowiadania „Rozprawa” ze zbioru „Opowieści o pilocie Pirxie” (1968) Stanisława Lema.
o wydarzeniach Rok Lema 2021:
We wrześniu 1921 roku na lwowskim śródmieściu, w rodzinie żydowskiego lekarza przychodzi na świat Staś. W ciągu swojego ponad 80-letniego życia Staś napisze 30 książek (przetłumaczonych na 44 języki, sprzedanych w ponad 30 milionach egzemplarzy), wybuduje dom, spłodzi syna, pokłóci z Tarkowskim, zakocha przynajmniej w kilku samochodach, wyśni e-papier, smartfony oraz The Sims, a także otrze się o Nobla.
Równo w stulecie urodzin najwybitniejszego polskiego pisarza fantastyki Instytucja Filmowa Silesia Film włączy się do obchodzonego w całym kraju Roku Lema. Płodny pisarz zainspirował parudziesięciu filmowców, którzy łącznie blisko 60 razy próbowali przenieść jego twórczość na ekrany, małe i duże, a my przypomnimy kilka z tych prób.
Rozpoczniemy od prezentacji najwybitniejszego z filmów i najpopularniejszej z powieści. Pokazy monumentalnego radzieckiego „Solaris” połączymy z transmisjami z odsłonięć dwóch nowopowstających murali poświęconych pisarzowi – we Lwowie i katowickich Szopienicach.
W ciągu kolejnych miesięcy sięgniemy również po perły w postaci m.in. „Szpitalu przemieniania” Edwarda Żebrowskiego oraz „Kongresu” Ariego Folmana; spotkamy się z naukowcami i literaturoznawcami, dla których Lem stanowi źródło ciągłych inspiracji; udostępnimy przestrzenie kinowe młodym plastykom-studentom ASP oraz… starym komputerom; a zapomniane animacje zrealizowane na podstawie oryginalnych scenariuszy fantasty zaprezentujemy na bulwarach katowickiej Rawy w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki.
Rok Lema w Instytucji Filmowej Silesia Film wpisuje się w ogólnopolskie obchody rocznicy urodzin pisarza pod hasłem Rok Lema 2021. Widziałem Przyszłość oraz Rok Stanisława Lema ustanowiony przez Sejm RP 27 listopada 2020 roku.
Seans z lektorką: Trzy piętra

Bauhaus i miasto przyszłości. Spotkanie z książką „Malarstwo, fotografia, film” Lászla Moholya-Nagya

LEKCJE FILMOWE: Wejście smoka
