
MIĘDZYWOJNIE: PRZYSTOJNI PANOWIE
Niedorajda | reż. Mirosław Krawicz, Polska 1937, 74 min
wyst.: Adolf Dymsza, Renata Radojewska, Józef Orwid, Wanda Jarszewska
Moda męska w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Mężczyźni "miejscy" i "wiejscy". Ubiór, twarz, zachowanie. Elegancja codzienna i "od święta". Standardy męskiego piękna i sposoby jej akcentowania w kinie klasycznym.
Przed seansem zapraszamy na rozmowę - naszym gościem będzie Justyna Krzepkowska, absolwentka studiów filmoznawczych, pasjonatka filmu, autorka kostiumów, czasem w roli scenografa.
Ma na koncie 20 lat pracy z kostiumem - współczesnym, historycznym i rozrywkowo-telewizyjnym, kilka filmów fabularnych [m.in. „Jak żyć” (2008), „Na bank się uda” (2019)], liczne fabularyzowane dokumenty [serial „Trzech kumpli” (2008), „Mój biegun” (2013), „Kabaret śmierci” (2014)], widowiska telewizyjne („Listopadowe noce kabaretowe”).
......................................
Warsztatowi samochodowemu, którego właścicielem jest Onufry Majewski, grozi bankructwo. Onufry ma już wypróbowany sposób na zażegnanie katastrofy. Zawiadamia swą ciotkę w Ameryce o narodzinach kolejnego dziecka. Ta, wzruszona, przysyła odpowiednią sumę pieniędzy i zawiadamia, że przyjeżdża do kraju. Za swego siostrzeńca bierze Florka, zwanego Niedorajdą, mechanika pracującego w warsztacie. Na pytanie gdzie są pozostałe dzieci, Onufry odpowiada, że jedno zmarło, dziewczynka zaś uciekła z domu do rewii. Ciotka postanawia ją odnaleźć i sprowadzić na drogę cnoty. W tej sytuacji Florek musi jeszcze zagrać rolę swej siostry bliźniaczki. Wkrótce wszystkie oszustwa wychodzą na jaw.
.....................................
film pokazujemy z kopii na taśmie filmowej 35 mm ze zbiorów Filmoteki Ślaskiej
więcej o cyklu RETRO KINO