Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Rodzina w kinie: Kicia Kocia na pikniku [obowiązują zapisy na warsztaty]
RODZINA W KINIE
Krótka Historia Polskiego Kina: Gorączka
Krótka historia polskiego kina
Warsztaty: Design thinking, a projektowanie dostępnych usług kulturalnych + seans filmu „La Singla”
III Śląska Konferencja o dostępności
Krótka Historia Polskiego Kina: Przypadek
Krótka historia polskiego kina
Przystanek Śląsk | Terminator 2. Dzień sądu PO ŚLĄSKU
PRZYSTANEK ŚLĄSK
POKAZ SPECJALNY „Strzępy” i spotkanie z twórcami
Wydarzenia specjalne
Moda na Kosmos: seans „Beksa” połączony z prelekcją Karoliny Kostyry
Moda na Kosmos
Warsztaty: Jak zadbać o dostępność architektoniczną naszych instytucji + seans filmu „La Singla”
III Śląska Konferencja o dostępności
Letni koncert z Maastricht 2023. André Rieu. Miłość mieszka pośród nas
Opera & Operetka & Balet w kinie | sezon 2023-24
Jonas Kaufmann & Sonya Yoncheva & Ludovic Tézier | Gala operowo-operetkowa
Opera & Operetka & Balet w kinie | sezon 2023-24
Elektroniczne babcie
2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION
100 lat Warner Bros: Oczy szeroko zamknięte
100 LAT WARNER BROS.
Wesele Figara [W.A. Mozart] retransmisja opery
Opera & Operetka & Balet w kinie | sezon 2023-24
100 lat Warner Bros: Wielki Gatsby
100 LAT WARNER BROS.
Dziadek do orzechów [P. Czajkowski] retransmisja baletu | sezon 2023-24
Opera & Operetka & Balet w kinie | sezon 2023-24
PREMIERA filmu „Maya Angelou: Pójdę naprzód” + spotkanie z Anką Sasnal, Sonią Dragą, Małgorzatą Tkacz-Janik
Maya Angelou And Still I Rise

Pierwszy pełnometrażowy dokument o wyjątkowej pisarce, poetce, aktorce i aktywistce - Mayi Angelou.
Maya Angelou - jedna z największych poetek-aktywistek na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności w USA. Najbardziej znana z utworów autobiograficznych: I Know Why the Caged Bird Sings (1969) i All God's Children Need Traveling Shoes (1986). Jej tom poezji, Just Give Me a Cool Drink of Water 'Fore I Die (1971), był nominowany do Nagrody Pulitzera. Oprócz tego wydała wiele innych zbiorów wierszy.
Pod koniec lat 50. współpracowała z Martinem Lutherem Kingiem. W latach 60. współwydawała gazety w Afryce. W latach 70. wróciła do USA, ciesząc się uznaniem polityków i naukowców. Na życzenie Billa Clintona odczytała swój wiersz On the Pulse of Morning na jego inauguracji prezydenckiej w 1993.
Obok kariery literackiej i społeczno-politycznej Angelou osiągała także sukcesy jako reżyserka, producentka filmowa i telewizyjna oraz aktorka. Jej scenariusz do filmu Georgia, Georgia z 1971 był nominowany do Nagrody Pulitzera. W 1973 otrzymała nominację do Nagrody Tony jako aktorka za Look Away (rola debiutancka). Była pierwszą czarnoskórą kobietą dopuszczoną do Amerykańskiej Gildii Reżyserów. W 1992 wprowadzona do St. Louis Walk of Fame.
..........................
Kiedy Maya Angelou urodziła się, świat wcale o nią nie dbał, lecz jej śmierć w 2014 r. (odeszła w wieku 86 lat) pogrążyła wielu w żałobie. Poetka, autorka sztuk dramatycznych, tancerka, śpiewaczka, aktorka, reżyserka filmów, polityczna aktywistka – przewyższyła wszelkie oczekiwania, jakie zwykło się mieć wobec czarnej dziewczyny z St Louis. Dokument Boba Herculesa i Rity Coburn Whack portretuje całe jej bogate życie, zarówno publiczne jak i prywatne, zawiera również autentyczne wywiady z bohaterką, rzadkie materiały dokumentalne i wiele fotografii pokazywanych po raz pierwszy.
...........................
Przed filmem spotkanie z Anką Sasnal, Sonią Dragą, Małgorzatą Tkacz-Janik oraz promocja książki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Elena Favilli, Francesca Cavallo, Wydawnictwo: Debit.
Prowadzenie: Jarosław Makowski
....................................................................................................
INNA. KOBIETY PRZEŁAMUJĄ TABU | Filmy, spotkania i dyskusje
Wydarzenie „INNA. KOBIETY PRZEŁAMUJĄ TABU” (18 – 23 października), dla którego inspiracją jest światowe kino kierujące obiektyw kamery w stronę kobiet, to kino robione przez, dla, w imieniu lub o kobietach.
Tegoroczna, pierwsza edycja tego cyklicznego wydarzenia przywołuje obraz „kobiety łamiącej tabu”, przekraczającej granice wyznaczone jej zarówno przez kulturę, jak i naturę.
W ramach programu „INNEJ” zaplanowano pokazy filmowe, spotkania i dyskusje. Seansom towarzyszyć będą spotkania z aktorkami, reżyserkami, psychologożkami, aktywistkami życia społecznego. Filmy i tematy prezentowane podczas 6 dni przeglądu – od „Gruby” Zmarz Koczanowicz, przez „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, studenckie etiudy Agnieszki Osieckiej po „Skłóconych z życiem” z Marylin Monroe pozwolą spojrzeć w twarz Innej – wizerunek, który zafascynuje nas swoją wieloznacznością.
Wszystkie projekcje i spotkania odbywać się będą w kinie Kosmos.

POKAZ SPECJALNY „Strzępy” i spotkanie z twórcami

Moda na Kosmos: seans „Beksa” połączony z prelekcją Karoliny Kostyry

Krakatit
