
Historia o poszukiwaniu miłości, a zarazem ironiczny dialog z historią Wielkiej Brytanii. Wyrażając współczesne wątpliwości wobec tożsamości genderowej, film w niezwykle wiarygodny sposób oddaje ducha powieści Virginii Woolf, zręcznie adaptując oryginał literacki na zachwycający kinowy spektakl. Scenariusz doczekał się miejsca w oficjalnym programie szkół filmowych jako radykalny i udany przykład adaptacji klasycznego dzieła z kanonu literatury. „Orlando” to śmiałe i pozbawione sentymentalizmu odczytanie powieści Wolf, w której niewinny artystokrata/arystokratka podróżuje przez 400 lat angielskiej historii - raz jako mężczyzna, potem jako kobieta - poszukując własnej tożsamości.
„Po czterech latach produkcji Orlando trafia na ekran w glorii chwały” - pisał Screen International. Wtórował mu Time Out - Pełnia wizualnych przyjemności, szelmowskich żartów i romansu...”
.............................................
INNA 3: Kobiecy punkt widzenia
W programie 3. edycji imprezy, która kieruje uwagę w stronę kobiet, znalazły się, m.in.: projekcje filmów Sally Potter – w tym kultowego „Orlando”, premierowy pokaz polskiego filmu „53 wojny” połączony ze spotkaniem z Grażyną Jagielską autorką książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”.
Na poszczególne wydarzenia zapraszamy do Kina Kosmos, Kina Światowid i Kinoteatru Rialto.