Zawieście czerwone latarnie (1991)
Hosoda. O dziewczynie skaczącej przez czas
Sny o pociągach
Orły republiki
K-popowe łowczynie demonów (NAPISY+KARAOKE)
PRZEDPREMIERA: Wielki łuk
Mikey i Nicky
Drugie życie
Backrooms. Bez wyjścia
Dzień objawienia
Rodzina w kinie: Chłopiec na krańcach świata
Milcząca przyjaciółka
Backrooms. Bez wyjścia
Dzień objawienia
Czytając Lolitę w Teheranie
Hosoda. Summer Wars
Rodzina w kinie: Niesamowite przygody skarpetek 3. Ale kosmos!
Backrooms. Bez wyjścia
Dzień objawienia
Czytając Lolitę w Teheranie
Backrooms. Bez wyjścia
Matka Joanna od Aniołów | 100. rocznica urodzin Konwickiego
Czytając Lolitę w Teheranie
Dzień objawienia
Backrooms. Bez wyjścia
Ojczyzna
Czytając Lolitę w Teheranie
Dzień objawienia
Hosoda. Summer Wars
Backrooms. Bez wyjścia
Czytając Lolitę w Teheranie
Backrooms. Bez wyjścia
Dzień objawienia
Rodzina w kinie: Kicia Kocia w podróży
Hosoda. Wilcze dzieci
Rodzina w kinie: Chłopiec na krańcach świata + warsztaty
Hosoda. Wilcze dzieci
Rodzina w kinie: Belle (dubbing)
Hosoda. Belle (napisy)
Wajda. Brzezina
Following (Śledząc) | Teleskop
Hosoda. Scarlet
Hosoda. Scarlet
Hosoda. Scarlet
Wajda. Kronika wypadków miłosnych
Frances Ha | Teleskop
Konwicki. Ostatni dzień lata
Drugie życie
Ojczyzna | PRZEDPREMIERA
Dzień objawienia
Drugie życie
Dzień objawienia
TEATR W KINIE: Wszyscy moi synowie
Ojczyzna
Ojczyzna
All You Need is Kill | Kino Azji
Milczenie owiec (1991)
Mawka. Prawdziwy mit
Drugie życie
Ojczyzna
Hosoda. Summer Wars
All You Need is Kill | Kino Azji
Drugie życie
Filmowe popołudnie dla dzieci: Indianie i kowboje
Ojczyzna
Ojczyzna
Häxan. Czarownice | Pokaz z prelekcją w Noc Kupały
Drugie życie
Ojczyzna
Dzień objawienia
Drugie życie
Ojczyzna
KF Ambasada: Trzy kolory: Czerwony
PORA DLA SENIORA: Kopnięci w czasie
Milcząca przyjaciółka
Drugie życie
Modowy klub filmowy: Big Lebowski
Ojczyzna
Ojczyzna
Stowarzyszenie umarłych poetów | Lato z Robinem Williamsem
Milczenie owiec (1991)
90. urodziny Pavarottiego | Koncert Gwiazd z Arena di Verona 2025
Najlepsze z najgorszych: Sarnie żniwo
Hosoda. Wilcze dzieci
Filmowe popołudnie dla dzieci: Wakacje – czas start!
TEATR W KINIE: Playboy zachodniego świata
Rozmowa. Ostatni seans
Żywot Briana
Przekleństwa niewinności (1999) + prelekcja
Hosoda. Belle (napisy)
TEATR W KINIE: Playboy zachodniego świata
90. urodziny Pavarottiego | Koncert Gwiazd z Arena di Verona 2025
Hosoda. Scarlet
KF Ambasada: Hannah i jej siostry
Fellini. Wałkonie + wstęp
TEATR W KINIE: Niebezpieczne związki
Klatka dla ptaków | Lato z Robinem Williamsem + Modowy Klub Filmowy
Fellini. Słodkie życie
TEATR W KINIE: Niebezpieczne związki
Fellini. Osiem i pół + prelekcja
TEATR W KINIE: Audiencja
Fisher King | Lato z Robinem Williamsem
Rok z Marilyn Monroe: Pół żartem, pół serio
Fellini. Noce Cabirii | KF Ambasada
TEATR W KINIE: Audiencja
Fellini. Giulietta i duchy
Fellini. Głos z księżyca
Rok z Marilyn Monroe: Słomiany wdowiec
„SEKSMISJA” po śląsku
Rok z Marilyn Monroe: Przystanek autobusowy
Aktualny repertuar znajdziesz na Bilety24!
Staramy się przywrócić nasz repertuar tak szybko jak to tylko możliwe.
Aktualne seanse możesz znaleźć tutaj
Odsłonięcie rzeźb w Galerii Artystycznej | pokaz filmu „I blisko i daleko”
I blisko i daleko
KAZIMIERZ KUTZ W KINIE KOSMOS. Wydarzenie towarzyszące odsłonięciu rzeźb w Galerii Artystycznej Miasta Katowice
Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Jan „Kyks" Skrzek, Aleksandra Śląska czy Teofil Ociepka – to tylko niektórzy twórcy związani z Katowicami, których podobizny możemy oglądać w Galerii Artystycznej Miasta Katowice na Placu Grunwaldzkim. Już 10 września do tego wybitnego grona dołączy dwa nazwiska zasłużonych dla śląskiej kultury i sztuki: KAZIMIERZ KUTZ i JÓZEF ŚWIDER. Tego samego dnia Kino Kosmos przypomni sylwetkę i twórczość wybitnego polskiego reżysera.
Tradycyjnie we wrześniu, w rocznicę nadania Katowicom praw miejskich, ma miejsce upamiętnienie wybitnych postaci świata kultury i sztuki związanych z naszym miastem i regionem. Podobnie będzie w tym roku, kiedy to w Galerii Artystycznej Miasta Katowice na Placu Grunwaldzkim uroczyście odsłonięte zostaną dwie nowe rzeźby przedstawiające dwóch wielkich twórców – jednym z nich będzie jeden z najważniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, pisarz i publicysta, zmarły w grudniu 2018 roku KAZIMERZ KUTZ.
Odsłonięcie rzeźb w Galerii Artystycznej odbędzie się 10 września o godzinie 14.00. Godzinę później Instytucja Filmowa Silesia Film zaprasza do sąsiadującego z Galerią Kina Kosmos na wydarzenie towarzyszące uroczystości, przypominające sylwetkę i twórczość Kazimierza Kutza.
O 15.00 w Kinie Kosmos odbędzie się pokaz filmu „I blisko i daleko” (2018) w reżyserii Wojciecha Sarnowicza poświęcony postaci Kazimierza Kutza. To fantastyczna, zapisana na taśmie filmowej, opowieść o życiu i twórczości Kazimierza Kutza – jednego z najwybitniejszych polskich twórców kina, którego twórczość filmowa i postawa od zawsze były wyrazem zarówno artystycznej indywidualności i niezwykłego wyczucia języka filmowego, jak i bezkompromisowości. Artysty, którego filmowe obrazy i twórczość literacka w pewnym sensie stworzyły obraz Górnego Śląska i zachowały go w filmowej pamięci dla przyszłych pokoleń. Film Wojciecha Sarnowicza to jednocześnie ostatni przed śmiercią Kutza wywiad udzielony przez reżysera przed kamerą filmową. Przed seansem z reżyserem dokumentu porozmawia Mariusz Ciszewski z Instytucji Filmowej Silesia Film.
10 września | piątek | 15.00 | Kino Kosmos
„I blisko i daleko”, reż. Wojciech Sarnowicz | Polska 2018 | 53 min
+ przed filmem z reżyserem Wojciechem Sarnowiczem porozmawiam Mariusz Ciszewski
+ w galerii „Przed seansem” w Kinie Kosmos wystawa prac Tadeusza Grabowskiego
Bilety na film „I blisko i daleko” dostępne w kasie Kina Kosmos i na filmowa.net
I BLISKO I DALEKO
reż. Wojciech Sarnowicz
Polska 2018, 53 min
o filmie:
Film ukazuje Kazimierza Kutza na przestrzeni prawie pół wieku. Wojciech Sarnowicz, autor tego projektu, zrealizował dwa filmy poświęcone bohaterowi. Pierwszy w 1971 r. nosił tytuł "Kazimierz Kutz" i był poświęcony pracy na planie "Perły w koronie", drugi zrealizowany w 1994 r. , "Fakty i mit" związany był z powstawaniem filmu o tragedii górników z kopalni Wujek w stanie wojennym. Oba te filmy pokazywały nie tylko pracę reżysera filmowego, ale dzięki rozmowom z nim pozwalały śledzić nie tylko sam proces twórczy, ale także stosunek Kazimierza Kutza do historii Śląska, jego skomplikowanych problemów, a przede wszystkim poznać motywację zachowania tutejszych ludzi w zderzeniu z historią. Reżyser z jednej strony uświadamia Ślązakom kim są, z drugiej odbiorcom spoza Śląska ułatwia zrozumienie ich postaw. I chociaż filmy o których mowa wtopione są w tutejszy pejzaż, i mówią faktach tu zaistniałych, to niosą z sobą uniwersalne przesłanie. Owo przesłanie dotyczy obrony ludzkiej godności, prawa do związków z tradycją, ale także ukazuje proces wchodzenia w nowoczesność. Wszystkie te cechy tutejszej ludności wynikały z jej historycznego doświadczenia, które owocowało odmiennością zarówno od Polski, jak i krajów pod których rządami Ślązacy byli przez ponad sześć wieków.