Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
W pokoju obok
Balkoniary
Dziewczyna z igłą
Flow
Dziewczyna z igłą
W pokoju obok
Flow
Balkoniary
Kneecap. Hip-hopowa rewolucja
Dziewczyna z igłą
Grand Tour
The Brutalist
Flow
Kompletnie nieznany
Nienawiść
Grand Tour
Kubi
Flow
Prawdziwy ból
Rodzina w kinie: Emma Odważna (dubbing)
The Brutalist
Grand Tour
Flow
Prawdziwy ból
Kompletnie nieznany
Kubi
The Brutalist
Dziewczyna z igłą
Grand Tour
The Brutalist
Kompletnie nieznany
The Brutalist
Maria Callas
Kicia Kocia w przedszkolu
Rodzina w kinie: Basia. Radzę sobie! + warsztaty
Fantastyczny Angelo
Kicia Kocia w przedszkolu
Flow
Nosferatu
Zima Mamy Mu
Rodzina w kinie: Fantastyczny Angelo + warsztaty
Kicia Kocia w przedszkolu
Fantastyczny Angelo
Mój sąsiad Totoro (dubbing)
Flow
Rodzina w kinie: Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka
PRZEDPREMIERA: Jak zostałam perliczką
Sztuka pięknego życia
The Brutalist
Babygirl
Filmowe powtórki do matury: Niepewność. Zakochany Mickiewicz
Sztuka pięknego życia
Babygirl
The Brutalist
Flow
Maria Callas
Hamlet [sezon 2025]
„Brutalista” w samo południe
Prawdziwy ból
Maria Callas
Dziewczyna z igłą
Kompletnie nieznany
Filmowe popołudnie dla dzieci: Królowe i królewny
Maria Callas
Nocny Kochanek: Urwany film. Pokaz + spotkanie
Maria Callas
The Brutalist
Dziewczyna z igłą
Maria Callas
Lekcje filmowe: Obcy – decydujące starcie (WERSJA REŻYSERSKA)
Walentynkowa Pora dla Seniora: Piętro wyżej
Kompletnie nieznany
Flow
Jaremczuk. Niezrównany świat piękna
Maria Callas
Maria Callas
Dziewczyna z igłą
Rok z kinem Azji: Pieta
Prawdziwy ból
Kompletnie nieznany + prelekcja
PRZEDPREMIERA: Emilia Pérez
Filmowe popołudnie dla dzieci: Dalekie podróże
PRZEDPREMIERA: Queer + prelekcja
Zima Mamy Mu + warsztaty
Jaremczuk. Niezrównany świat piękna
Kina i Yuk + warsztaty
KF AMBASADA: Mulholland Drive
Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka + warsztaty
Nosferatu
Najlepsze z najgorszych: Manos – ręce przeznaczenia
Nosferatu
PRZEDPREMIERA: Emilia Pérez
Nosferatu
Jaremczuk. Niezrównany świat piękna
Filmowe popołudnie dla dzieci: Ahoj, przygodo!
Yuku i magiczny kwiat + warsztaty
Rok z kinem Azji: Zombie Express
Jaremczuk. Niezrównany świat piękna
SIEDEM. 30-lecie filmu.
Filmowe popołudnie dla dzieci: Na Dzikim Zachodzie
Jaremczuk. Niezrównany świat piękna
Rok z kinem Azji: Oldboy
Filmowe powtórki do matury: Lalka
Najlepsze z najgorszych: SZYBCIEJ, KOTECZKU! ZABIJ! ZABIJ!
Fleabag [sezon 2025]
BOSKA PRZEDPREMIERA: Bogini Partenope
KF AMBASADA: Gorączka
Pokaz specjalny: Piękna złośnica
Bądźmy poważni na serio [sezon 2025]
Filmowe powtórki do matury: Wesele
KF AMBASADA: Dobry, zły i brzydki
THE BEATLES (A Hard Day’s Night. Noc po ciężkim dniu)
Aktualny repertuar znajdziesz na Bilety24!
Staramy się przywrócić nasz repertuar tak szybko jak to tylko możliwe.
Aktualne seanse możesz znaleźć tutaj
Nowe legendy miejskie. Śląsk + spotkanie z Marzeną Popławską, współautorką projektu
Nowe legendy miejskie. Śląsk
Dobry film na warsztat, czyli jak realizacja Dziadka Piaskowca i UFA w Piekarach stała się modelowym przykładem filmowego projektu edukacyjnego dla uczniów ze szkół podstawowych.
27 listopada 2018 | 17:30 – 19:00 | sala Solaris | 10 zł
Dziadek Piaskowiec, reż. Joanna Pawluśkiewicz, Marzena Popławska, 16 min, Polska 2011
Ufo w Piekarach, reż. Konrad Aksinowicz, 15 min, Polska 2011
Z okazji 10-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego zapraszamy na projekcję wspartych przez fundusz filmów Dziadek Piaskowiec i UFO w Piekarach.
Filmy Dziadek Piaskowiec i UFO w Piekarach z 2011 roku były efektem realizacji projektu Nowe Legendy Miejskie – Śląsk, prowadzonego od 2006 roku na terenie Polski w różnych miastach przez Fundację MOMAFILMS. Są to działania edukacyjno-filmowe mające na celu upowszechnienie wśród dzieci inicjatyw artystycznych.
Do udziału w projekcie zapraszani byli trzecioklasiści ze szkół podstawowych i ich nauczyciele.
W każdej ze zgłoszonych klas prowadzone były przez nauczyciela i edukatora zajęcia literackie polegające na wymyślaniu przez dzieci legend o miejscach, w których mieszkają. Następnie legendy były spisywane i ilustrowane rysunkami wykonanymi przez dzieci. Najciekawsze stawały się bazą do napisania scenariusza filmowego, który później był realizowany przez profesjonalną ekipę filmową.
Śląska edycja zakończyła się: 2 filmami Dziadek Piaskowiec i UFO w Piekarach, słuchowiskami i książką Nowe Legendy Miejskie – Śląsk. Wzięło w niej udział niemal 1000 uczniów ze szkół znajdujących się na terenie Bytomia, Katowic, Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Piekar Śląskich.
Oprócz tych efektów z perspektywy czasu można powiedzieć, że powstało jeszcze coś więcej. Tym czymś jest alternatywna mapa Śląska wyznaczana przez miejsca ważne dla najmłodszych i ich rodzin. Każda legenda spisana w ramach projektu dotyczy konkretnego miejsca, jej bohaterami są często osoby z najbliższego otoczenia dzieci. W tych mikrohistoriach jak w soczewce odbijają się przemiany, jakim ulega śląska kultura.
Marzena Popławska, reżyserka filmowa i inicjatorka tego projektu uważa śląską wersję za modelowy przykład projektu edukacyjnego prowadzonego ze szkołami i społecznością lokalną. Dlaczego tak jest chcielibyśmy dowieść w czasie rozmowy podczas spotkania przed projekcjami filmowymi. Wraz z realizatorami projektu postaramy się opowiedzieć o etapach jego realizacji, by pokazać jak krok po kroku doprowadzić do zamierzonych efektów. Zadamy też pytanie, co pozostało po projekcie, którego realizacja zakończyła się w 2011 roku. Czy w jakiś sposób jest nadal żywy, jak wpłynął na życie jego uczestników i, czy ktoś o nim jeszcze pamięta?
Naszymi gośćmi będą osoby i instytucje bez których nie byłoby możliwości zrealizowania tego filmowego projektu: reżyserka, przedstawicielka Kroniki instytucji kultury zaangażowanej w projekt, która była odpowiedzialna za organizację działań na Śląsku, nauczycielki ze szkoły podstawowej w Zabrzu, uczniowie opowiadający, piszący i rysujący legendy, aktorzy i aktorki grający role w filmie oraz przedstawicielka Śląskiego Funduszu Filmowego, który dofinansował projekt.
Będzie to zatem doskonałe spotkanie dla wszystkich tych, którzy zajmują się bądź są zainteresowani prowadzeniem zajęć metodą edukacji filmowej w szkołach i placówkach kulturalnych.
...................................
W październiku i listopadzie zapraszamy na obchody 10-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego. Zaprezentujemy 10 wybranych filmów dofinansowanych przez fundusz, spotkamy się z ich twórcami i porozmawiamy o filmowym potencjale naszego regionu.
Każdy film realizowany w naszym regionie przynosi wymierne korzyści dla województwa, jednak nieocenioną wartością pozostającą na miejscu po każdej wyjeżdżającej stąd ekipie filmowej jest sama promocja Śląska. Zrealizowane w naszym regionie filmy pokazują widzom na całym świecie jak różnorodne potrafi być województwo śląskie, gdzie w ciągu jednego dnia zdjęciowego nakręcić można sceny plażowe, górskie i podwodne.
W ciągu 10 lat działalności funduszu sprowadziliśmy do polskich kin ponad 4 miliony widzów, którzy zobaczyli powstałe dzięki nam filmy. Poprzez pracę Śląskiego Funduszu Filmowego i Silesia Film Commission nasz region został zauważony przez filmowców i stał się dla nich atrakcyjny. Z roku na rok powstaje tu coraz więcej bardziej prestiżowych produkcji.
W repertuarze jaki zaprezentujemy znalazło się 6 wyjątkowych filmów dokumentalnych i 4 fabuły. Przez dekadę byliśmy świadkami zmian w sposobie opowiadania w polskim kinie oraz sposobie myślenia o samej Polsce. Nie możemy się doczekać, aby skonfrontować nasze przemyślenia z widzami.
W programie znajdziemy dokument Konrada Szołajskiego “Dobra zmiana”, opowiadający o legedzie Jerzego Kukuczki “Jurek”, eksperymentalną “Operę o Polsce” Piotra Stasika, zachwycającą charyzmą swoich postaci “Grube”, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową “Kongres” z Robin Wright w roli głównej, najnowszy film Lecha Majewskiego “Onirica. Psie pole”, nagradzany na festiwalach “Jestem mordercą”, przybliżający jazzową karierę Mikołaja Trzaski “Ucho wewnętrzne”, w końcu historię o lokalnej legendzie rapu “Jesteś Bogiem” czy napisane przez dzieci “Nowe legendy miejskie. Śląsk”.