Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Il Boemo
KINO SĄSIADÓW. Przegląd filmów czeskich
KINO SĄSIADÓW: Pociągi pod specjalnym nadzorem
KINO SĄSIADÓW. Przegląd filmów czeskich
Il Boemo
KINO SĄSIADÓW. Przegląd filmów czeskich
Rodzina w kinie: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona | 83 min | 6+
RODZINA W KINIE
Krótka Historia Polskiego Kina: Do widzenia, do jutra…
Rodzina w kinie: Yuku i magiczny kwiat [obowiązują zapisy na warsztaty KWIECIEŃ Z ARTETERAPIĄ]|
RODZINA W KINIE
Rodzina w kinie: Szkoła magicznych zwierząt [obowiązują zapisy na warsztaty KWIECIEŃ Z ARTETERAPIĄ]
RODZINA W KINIE
Rodzina w kinie: Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!
RODZINA W KINIE
Skandalista Larry Flynt
LEKCJE FILMOWE – czyli jak czytać kino…
Hamlet [A. Thomas] opera | sezon 2022-23
Opera & Operetka w kinie | sezon 2022-23
Filmowe Popołudnie dla Dzieci: Dziki Zachód [obowiązują zapisy na warsztaty KWIECIEŃ Z ARTETERAPIĄ]
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI
Komuna
LEKCJE FILMOWE – czyli jak czytać kino…
Planeta małp + prelekcja prof. A. Nierackiej
2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION
POKAZ SPECJALNY „Strzępy” i spotkanie z twórcami
Wydarzenia specjalne
Miasteczko Twin Peaks: Ogniu krocz za mną
Klub Filmowy Ambasada
Zátopek
KINO SĄSIADÓW. Przegląd filmów czeskich
Życie paryskie [J. Offenbach] operetka | sezon 2022-23
Opera & Operetka w kinie | sezon 2022-23
Mechaniczna pomarańcza
2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION
Kraina Uśmiechu [F. Lehár] operetka | sezon 2022-23
Opera & Operetka w kinie | sezon 2022-23
Łowca Androidów. Blade Runner
2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION
Romeo i Julia [Ch. Gounod] opera | sezon 2022-23
Opera & Operetka w kinie | sezon 2022-23
Myślenie według wartości. Debata IV: godność | film JOHNNY POSZEDŁ NA WOJNĘ
Johnny Got His Gun

14 listopada 2017, o godz. 18.00, w kinie Kosmos odbędzie się czwarta debata w ramach cyklu "Myślenie według wartości".
Tematem rozmów pięciu, comiesięcznych spotkań są podstawowe wartości takie jak: godność czy demokracja. Czwarta debata skupiona będzie wokół hasła godność. Z tematem zmierzą się: o. Maciej Ziemba, dominikanin i filozof; Anna Cieplak, pisarka i animatorka kultury, Wojciech Jagielski, pisarz i reporter.
Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują ostatnie wydarzenia.Na usta wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.
Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie podstawowych wartości. Silesia - Film, jako instytucja kultury nie tylko chce, ale powinna wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego startuje rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowany został cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - myślenie według wartości to oczywiście nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? „Aby zachować się w tym naszym małym świecie, pisał Tischner, musimy umieć czytać wartości”.
Czwarte spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości. Ważnej dla każdej Polki i Polaka. Oczywiście chodzi o godność. Dlaczego godność? Znów należy przywołać Tischnera: „Wiele na to wskazuje, jakby „prawda” szła swoją drogą a „godność człowieka” swoją drogą. Nie jesteśmy pewni „prawdy”, ale jesteśmy pewni „godności”.
Nazwa: Myślenie według wartości
Debata IV: Godność
Paneliści:
o. Maciej Ziemba, dominikanin i filozof
Anna Cieplak, pisarka i animatorka kultury
Wojciech Jagielski, pisarz i reporter
Prowadzenie:
Jarosław Makowski
Organizatorem cyklu spotkań dyskusyjno-filmowych jest Instytucja Filmowa Silesia Film.
bilety: 12 zł
................................
PO DEBACIE ZAPRASZAMY NA FILM "JOHNNY POSZEDŁ NA WOJNĘ" w reż. Daltona Trumbo
................................
Jeden z najgłośniejszych, choć jak dotąd nie pokazywanych w Polsce w szerokiej dystrybucji antywojennych filmów, zrealizowany przez kontrowersyjnego Daltona Trumbo, osadzonego w więzieniu przez Komisję ds. Działań Antyamerykańskich.
Tytułowy Johnny (Timothy Bottoms) to młody Amerykanin, który z powodu wpojonych mu przez nieżyjącego już ojca ideałów, zaciąga się "na ochotnika" do wojska, aby podczas I wojny światowej "walczyć za demokrację". Ostatniego dnia konfliktu zostaje potwornie okaleczony przez minę przeciwpiechotną, która pozbawia go rąk i nóg, a także twarzy, przez co traci zmysły wzroku, słuchu i powonienia. Zmasakrowany Johnny trafia do amerykańskiego szpitala. Choć nie ma żadnej kontroli nad swoim ciałem, nadal żyje, czuje i myśli, choć odkrycie tego zajmie lekarzom stanowczo za dużo czasu. Personel szpitala traktuje go jak obiekt eksperymentów, żeby - jak mówią - "nauczyć się pomagać takim jak on". Nikt nie próbuje nawiązać kontaktu z pacjentem, aż pewnego dnia Johnny znajduje sposób na porozumiewanie się z lekarzami. Wykorzystując alfabet morsa, który "wystukuje" na poduszce, Johnny błaga lekarzy, aby pozwolili mu umrzeć, ponieważ pozostawanie w świadomości w stanie, w jakim się znajduje, jest dla niego torturą. Doktorzy - w myśl fałszywie pojmowanej etyki - odmawiają spełnienia woli pacjenta.
awet dziś dramat "Johnny poszedł na wojnę" przeraża okrucieństwem i dosłownością, choć został zrealizowany ponad 30 lat temu. Trzydzieści lat książka czekała też na ekranizację - DALTON TRUMBO, autor powieści (wydanej w 1939 roku) i scenariusza, do pracy nad filmem przystąpił dopiero w 1970 roku. W Hollywood uznanie zdobył już w latach 40. - za scenariusz do "Kitty Foyle" (1940) otrzymał nominację do Oscara, dobrze przyjęto nakręcony według jego scenariusza film "30 sekund nad Tokio" (1944). Później jednak, z powodu scenariusza do "Czułego towarzysza" (1943) Edwarda Dmytryka z Ginger Rogers Trumbo wpadł w kłopoty. Scenariusz, choć zdecydowanie proamerykański, agitował za solidarnością z aliantami radzieckimi, co wydało się podejrzane działającej już wówczas senackiej Komisji ds. Działalności Antyamerykańskiej, która w okresie zimnej wojny zaciekle tropiła w USA radzieckich agentów i sympatyków komunizmu. W 1947 roku odbył się słynny proces Dziesiątki z Hollywood - grupy producentów, reżyserów i scenarzystów (wśród nich znalazł się i Edward Dmytryk, i Dalton Trumbo), podejrzanych o komunistyczną infiltrację Hollywood. Filmowcy zgodnie odmówili wystąpienia przed komisją, za co w kwietniu 1948 roku zostali skazani przez sąd na kary do roku więzienia i grzywnę tysiąca dolarów.
Trumbo otrzymał 10 miesięcy kary, a po wyjściu z więzienia został wciągnięty na czarną listę i pozbawiony pozwolenia na pracę. Rozgoryczony Trumbo wyjechał do Meksyku, gdzie używając pseudonimów napisał prawie trzydzieści scenariuszy filmowych. Wśród nich znalazły się nagrodzone Oscarem "Rzymskie wakacje" (1953) i "The Brave One", a także "Ostatni zachód słońca" (1961), "Ostatni kowboj" (1962) czy "Papillon" (1973). Do Hollywood Trumbo powrócił - łamiąc presję ekstremistów - dzięki wstawiennictwu Kirka Douglasa, Stanleya Kubricka i Otta Premingera. Dziesięć lat później wyreżyserował swój jedyny film "Johnny poszedł na wojnę", nagrodzony w Cannes przez jury i krytyków FIPRESCI.
Swoje drugie życie film zawdzięcza Metallice, która duże fragmenty obrazu umieściła w swoim teledysku "One", do utworu pochodzącego z płyty "...And Justice for All" (1988). Wówczas "Johnny..." zdobył ogromną publiczność i miano filmu kultowego, a jego nielegalne kopie rozprzestrzeniły się w krajach Europy.
www.alekinoplus.pl

Na zachodzie bez zmian

Filmowe popołudnie dla dzieci: Magia

Rodzina w kinie: Yuku i magiczny kwiat [obowiązują zapisy na warsztaty KWIECIEŃ Z ARTETERAPIĄ]|
