Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Gladiator II
Gladiator II
Gladiator II
Anora
Anora
Ars Cameralis: Ich noce
Ars Cameralis: Naga prawda
Ars Cameralis: Filadelfijska opowieść
PRZEDPREMIERA: Konklawe
Megalopolis
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI: Kraina tajemnic
Rodzina w kinie: Laputa – podniebny zamek
Dahomej
JOHN WICK 10th Anniversary
Laputa – podniebny zamek
Dahomej
Megalopolis
Megalopolis
KF AMBASADA: Siedmiu samurajów
JOHN WICK 10th Anniversary
Megalopolis
PRZEDPREMIERA: Konklawe
Rok z kinem Azji: Oldboy
PO ZACHODZIE SŁOŃCA: Megalopolis
Tosca – retransmisja z Opery Wrocławskiej [2024] [G. Puccini] opera | sezon 2024-25
FILMOWE POPOŁUDNIE DLA DZIECI: Las wyciszy nas
Rodzina w kinie: Szkarłatny pilot
Złote Gody: Ziemia obiecana
Rok z kinem Azji: Godzilla
Pora dla seniora: Konklawe
Maryja. Matka ludzkości
MODOWY KLUB FILMOWY: Gilda
Złote gody: Teksańska masakra piłą mechaniczną
Gladiator II
PRZEDPREMIERA: Simona Kossak
Jezioro łabędzie [P. Czajkowski] balet | sezon 2024-25
Gladiator II
Gladiator II
Złote Gody: Emmanuelle
PRZEDPREMIERA: Simona Kossak
Rok z kinem Azji: Wschód księżyca
Lekcje filmowe: Moonage Daydream
Anora
SKOCZ DO KINA – Festiwal filmów rowerowych
Anora
Anora
Andrea Bocelli. Wielki jubileusz 30-lecia występów | retransmisja koncertu [sezon 2024-25]
Złote gody: Rozmowa
Rok z kinem Azji: Żegnaj moja konkubino
Najlepsze z najgorszych: Wiklinowy koszyk
Pokaz specjalny: Minghun
Lekcje filmowe: Buntownik bez powodu
Rok z kinem Azji: Zarządca Sansho
Aktualny repertuar znajdziesz na Bilety24!
Staramy się przywrócić nasz repertuar tak szybko jak to tylko możliwe.
Aktualne seanse możesz znaleźć tutaj
Myślenie według wartości. Debata III: Równość | film LEWIATAN
Leviafan
17 października 2017, o godz. 18.00, w kinie Kosmos odbędzie się trzecia debata w ramach cyklu "Myślenie według wartości".
Tematem rozmów pięciu, comiesięcznych spotkań są podstawowe wartości takie jak: godność czy demokracja. Trzecia debata skupiona będzie wokół hasła równość. Z tematem zmierzą się: Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Marta Frej - artystka. Po debacie odbędzie sie pokaz filmu "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa.
Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują ostatnie wydarzenia.Na usta wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.
Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie podstawowych wartości. Silesia - Film, jako instytucja kultury nie tylko chce, ale powinna wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego startuje rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowany został cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - myślenie według wartości to oczywiście nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? „Aby zachować się w tym naszym małym świecie, pisał Tischner, musimy umieć czytać wartości’.
Trzecie spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości, jaką dla Polaków jest równość. Paradoksalnie w kraju, w którym powstała Solidarność wciąż jest zbyt wiele nierównośći społecznych i ekonomicznych. Widzimy także brak równości wobec prawa jeśli chodzi o mniejszości religijne czy też seksualne.
Nazwa: Myślenie według wartości
Debata III: Równość
Paneliści:
Adam Bodnar / Rzecznik Praw Obywatelskich
Marta Frej / artystka
Prowadzenie:
Jarosław Makowski
Organizatorem cyklu spotkań dyskusyjno-filmowych jest Instytucja Filmowa Silesia Film.
bilety: 12 zł
....................................................
Lewiatan to czwarty, ale uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z takich filmów, jak: Powrót, Wygnanie i Elena. To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. Tytuł filmu to świadome nawiązanie do fundamentalnego traktatu filozoficznego Tomasa Hobbesa p.t. "Lewiatan, czyli materia, forma i władza państwa kościelnego i świeckiego", albo po prostu "Lewiatan", opublikowanego w 1651 roku.
Film zadaje pytanie jak daleko może posunąć się człowiek, wierzący w system, który tak naprawdę nie oferuje ludziom niczego dobrego. Lewiatan konfrontuje widza z odwiecznymi pytaniami na temat życia i śmierci, a jednocześnie pozwala pokazać główną ideę naszych czasów: przetrwanie najsilniejszych, bez względu na cenę. Jest to również kolejna w dorobku Zwiagincewa próba filmowego spojrzenia na społeczno-ekonomiczne zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w Rosji. Nakręcony w szaro-niebieskiej tonacji, wysmakowany w każdym detalu film prezentuje charakterystyczny dla Zwiagincewa język wyrazu, w którym dużą rolę odgrywają nie tylko słowa, ale przede wszystkim wystudiowane obrazy. Autorem zdjęć jest stały współpracownik reżysera Michaił Krichman, który zdaniem reżysera „ma wyjątkowe oczy, które widzą to, co jest niewidzialne”. Zdjęcia do filmu, których niebiesko-szara tonacja ma zdaniem operatora symbolizować martwotę współczesnej rosyjskiej duszy, trwały trzy miesiące, od sierpnia do października 2013 roku, a kręcono je w Kirowsku, niedaleko Murmańska. W filmie wykorzystano przepiękną muzykę Philipa Glassa z opery "Echnaton", która w doskonały sposób oddaje atmosferę filmu.
Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri, znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja.