Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
NA SEANS FILMU "KILOF ZAMIAST KARABINU" I SPOTKANIE Z TWÓRCAMI ORAZ BOHATERAMI FILMU ZAPRASZAMY W DNIU 10 LUTEGO O GODZINIE 18:00
Bohaterowie filmu to 90-latkowie, którym zmarnowano młodość i życie, bo pochodzili „z niewłaściwych rodzin”; mieli przed wojną gospodarstwa rolne, pochodzili z przedwojennej inteligencji, rodzice działali w AK, mieli kogoś duchowego w rodzinie lub kogoś zagranicą. To „niewłaściwe” pochodzenie decydowało, że zamiast na poligonie służbę wojskową bez przeszkolenia i bez przygotowania musieli odbywać w kopalniach węgla kamiennego i kopalniach rud uranu. Skazani na przymusową, katorżniczą pracę w najgorszych warunkach. Taki los w latach 1949-59 spotkał 200 tysięcy młodych ludzi, 1000 zginęło pod ziemią, kilkanaście tysięcy zostało rannych; ci z kopalń rud uranu już nie żyją, a z pozostałych żołnierzy-górników została tylko garstka. Ta ważna w historii regionu i kraju historia jest wciąż mało znana - dlatego powstał film „Kilof zamiast karabinu”. Sam projekt dostał już dwie nagrody na festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni. Reżyserką filmu jest znana śląska twórczyni Aleksandra Fudala-Barańska, reżyserka takich obrazów jak „Tragedia Górnośląska 1945” oraz „W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty”.
reżyseria: Aleksandra Fudala
zdjęcia: Sławomir Chudowski, Michał Sławiński
światło: Tomasz Adamik
montaż: Bartłomiej Jarząb
dźwięk: Jacek Gołąb, Krzysztof Skrzypczak
kier. produkcji: Michał Skrzeczek
opracowanie materiałów archiwalnych: Krzysztof Toboła, Sławomir Minoł, Ewa Wilczek