Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
W 2018 roku zorganizowaliśmy w Kinie Kosmos całoroczną retrospektywę twórczości filmowej Ingmara Bergmana, świętując setną rocznicę urodzin reżysera. Koronnym pokazem ówczesnego przeglądu był pokaz pełnej, kinowej wersji „Fanny i Aleksander”.
Dzięki Stowarzyszeniu Kin Studyjnych wracamy do kinowej spuścizny szwedzkiego geniusza. Zaprezentujemy widzom 15 filmów mistrza, zarówno tytuły dobrze znane, jak i nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce. Filmy Bergmana znajdą się w repertuarze Kina Kosmos od kwietnia 2023 roku aż do połowy roku 2024.
Nie zabraknie największych arcydzieł twórcy (m.in. „Szepty i krzyki”, „Jak w zwierciadle”, „Wakacje z Moniką”), a wybranym pokazom towarzyszyć będą prelekcje oraz rozmowy w ramach naszych stałych cykli klasyki kina - Lekcji filmowych oraz Klubu Filmowego Ambasada. Wszystkie filmy będą prezentowane z odrestaurowanych kopii cyfrowych.
Karin- postać spełniająca w filmie rolę katalizatora dramatu- cierpi na schizofrenię. Wraz z mężem lekarzem, kilkunastoletnim bratem i przybyłym z zagranicy ojcem, znanym pisarzem, spędza kilka dni w letnim domu na skalistej wyspie. Rozwój jej choroby prowadzi do spięć, które określają charakter każdej z osób dramatu. Lekarz będzie musiał zdać sobie sprawę z bezradności wobec ludzkiego nieszczęścia, której istotnym źródłem jest brak miłości. Tylko młodziutki Minus stara się pojąć stan siostry i tylko jemu dany będzie w finale promień nadziei. Osamotniona wśród najbliższych Karin daremnie czeka na objawienie się Boga z głosów, które osaczają ją na poddaszu. W czasie burzy, w rozpaczliwym pragnieniu kontaktu, nawiązuje z bratem stosunek fizyczny. Wkrótce jednak uświadomi sobie, jaką wyrządziła mu krzywdę i zażąda odwiezienia do szpitala. Na wyspie ląduje helikopter z pielęgniarzami. Dopiero wówczas wstrząśnięty ojciec zwraca się do syna, próbując przekazać mu rozumienie Boga jako miłości, rozumienie niezależne od dogmatów. Ale dla chłopca najważniejsze jest, że ojciec okazał mu zainteresowanie. „Papa rozmawiał ze mną!”- powtarza uszczęśliwiony w finale.