Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Rodzina w kinie: Kicia Kocia na pikniku [obowiązują zapisy na warsztaty]
RODZINA W KINIE
Krótka Historia Polskiego Kina: Gorączka
Krótka historia polskiego kina
Warsztaty: Design thinking, a projektowanie dostępnych usług kulturalnych + seans filmu „La Singla”
III Śląska Konferencja o dostępności
Krótka Historia Polskiego Kina: Przypadek
Krótka historia polskiego kina
Przystanek Śląsk | Terminator 2. Dzień sądu PO ŚLĄSKU
PRZYSTANEK ŚLĄSK
POKAZ SPECJALNY „Strzępy” i spotkanie z twórcami
Wydarzenia specjalne
Moda na Kosmos: seans „Beksa” połączony z prelekcją Karoliny Kostyry
Moda na Kosmos
Warsztaty: Jak zadbać o dostępność architektoniczną naszych instytucji + seans filmu „La Singla”
III Śląska Konferencja o dostępności
Letni koncert z Maastricht 2023. André Rieu. Miłość mieszka pośród nas
Opera & Operetka & Balet w kinie | sezon 2023-24
Jonas Kaufmann & Sonya Yoncheva & Ludovic Tézier | Gala operowo-operetkowa
Opera & Operetka & Balet w kinie | sezon 2023-24
Elektroniczne babcie
2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION
100 lat Warner Bros: Oczy szeroko zamknięte
100 LAT WARNER BROS.
Wesele Figara [W.A. Mozart] retransmisja opery
Opera & Operetka & Balet w kinie | sezon 2023-24
100 lat Warner Bros: Wielki Gatsby
100 LAT WARNER BROS.
Dziadek do orzechów [P. Czajkowski] retransmisja baletu | sezon 2023-24
Opera & Operetka & Balet w kinie | sezon 2023-24
Ingmar Bergman. Bóg Kina: Milczenie
Tystnaden

Na 154. spotkaniu Klubu Filmowego AMBASADA zaprezentujemy film Ingmara Bergmana „Milczenie” z 1963 roku. To pierwsza z dwóch czerwcowych odsłon Klubu w ramach przeglądu Kina Kosmos i Stowarzyszenia Kin Studyjnych Ingmar Bergman. Bóg kina.
Prelekcję przed seansem wygłosi i dyskusję poprowadzi koordynator klubu Michał Bednarczyk - kulturoznawca, doktorant UŚ, opiekun Koła Naukowego Filmoznawców UŚ „Kinotok”, miłośnik i badacz twórczości Ingmara Bergmana, autor książki „Persona deformata” inspirowanej dokonaniami szwedzkiego reżysera. Będzie to jego piąta prelekcja dla Klubu po: „Blade Runner. Łowca androidów”, „Złodzieje rowerów”, „Ściana. Pink Floyd The Wall” oraz „Małżeństwo Marii Braun”.
opis cyklu Ingmar Bergman. Bóg kina
W 2018 roku zorganizowaliśmy w Kinie Kosmos całoroczną retrospektywę twórczości filmowej Ingmara Bergmana, świętując setną rocznicę urodzin reżysera. Koronnym pokazem ówczesnego przeglądu był pokaz pełnej, kinowej wersji „Fanny i Aleksander”.
Dzięki Stowarzyszeniu Kin Studyjnych wracamy do kinowej spuścizny szwedzkiego geniusza. Zaprezentujemy widzom 15 filmów mistrza, zarówno tytuły dobrze znane, jak i nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce. Filmy Bergmana znajdą się w repertuarze Kina Kosmos od kwietnia 2023 roku aż do połowy roku 2024.
Nie zabraknie największych arcydzieł twórcy (m.in. „Szepty i krzyki”, „Jak w zwierciadle”, „Wakacje z Moniką”), a wybranym pokazom towarzyszyć będą prelekcje oraz rozmowy w ramach naszych stałych cykli klasyki kina - Lekcji filmowych oraz Klubu Filmowego Ambasada. Wszystkie filmy będą prezentowane z odrestaurowanych kopii cyfrowych.
Seans 4. 6 czerwca, wtorek, 18:30
„Milczenie” 1963, 95 min
W Milczeniu bohaterowie znajdują się w umownym świecie obcego miasta zagrożonego wojną, wśród ludzi mówiących niezrozumiałym językiem. Miasto jest symbolem wyobcowania i więzienia. W hotelu, którego mroczne korytarze przypominają labirynt, zatrzymują się dwie kobiety, Ester i Anna, oraz synek tej ostatniej, Johan. Kobiety są zapewne siostrami, może też kochankami- ale przede wszystkim reprezentują dwie strony osobowości człowieka, intelekt i instynkt. Zasadniczym tematem filmu, którego akcja rozgrywa się w ciągu dwudziestu czterech godzin, jest konflikt między instynktem fizycznym (Anna) i intelektem, moralnym osądem (Ester), między ciałem i duchem. Sfrustrowana, ale pełna witalizmu Anna szuka zaspokojenia w przypadkowym związku erotycznym z barmanem; chora i nieszczęśliwa Ester znajduje zapomnienie w alkoholu i masturbacji. W świecie Anny i Ester nie ma ani miłości, ani Boga.
za „Film skandynawski” Aleksander Krajewski
Organizatorzy Klubu Filmowego AMBASADA: Instytucja Filmowa SILESIA FILM, Spółdzielnia Honolulu.
Projekt jest wsparty ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Godzina wilka

Hańba

Rytuał

Skandal

Namiętności

Jak w zwierciadle
