Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ikaria XB1
reż. Jindřich Polák, Czechosłowacja 1963, 81 min
na podstawie powieści „Obłok Magellana” Stanisława Lema
W zeszłym roku na Węgrzech powstała ekranizacja jednej z najgłośniejszych powieści polskiego mistrza science fiction – „Głos Pana”. Film György’a Pálfi (twórcy znanego polskiemu widzowi filmu „Swobodne opadanie”, zdobywcy 3 nagród w Karlowych Warach) nie jest wyjątkiem, na kinowy ekran prozę Polaka przenosili już Andriej Tarkowski, Steven Soderbergh, Ari Folman i inni, głównie niemieccy i rosyjscy twórcy. W ojczyźnie i za granicą na podstawie Lema powstały obok filmów słuchowiska radiowe, animacje, spektakle, seriale, eksperymentalne eseje wizualne, a nawet kilka oper. W cyklu Lem mniej znany postanowiliśmy przybliżyć kilka z tych utworów celowo pomijając te najbardziej znane ekranizacje, w tym „Kongres futurologiczny”, „Przekładańca” i każde z trzech (sic!) „Solaris”.
Jako pierwsze zaprezentujemy czechosłowacką „Ikarię XB1”, opartą na powieści „Obłok Magellana” Lema z 1955 roku (choć nie podpisanego w napisach końcowych), film doczekał się również dystrybucji wersji anglojęzycznej jako „Voyage to the End of Universe”. Statek kosmiczny przewożący kolonistów na nową planetę, napotyka na swej drodze liczne problemy: najpierw spotkanie z opuszczonym obcym statkiem kosmicznym, później awaria komputerów na pokładzie i konflikt załogi z pasażerami statku...
Spotkanie 9. w ramach wydarzenia Czeska zima. Przegląd z okazji 60-lecia Kin Studyjnych w Polsce. Przegląd trwa od listopada 2019 do lutego 2020, przed większością filmów odbędą się spotkania, prelekcje lub dyskusje. Wszystkie filmy w ramach przeglądu zostaną zaprezentowane w wersjach z cyfrowo odrestaurowanym obrazem i dźwiękiem.