Najgorszy człowiek na świecie
Rodzina w kinie: Jakub, Mimmi i gadające psy | Rodzinne zwiedzanie Katowic
FILM I MIASTO VOL. 4
RODZINA W KINIE: Yakari i wielka podróż
RODZINA W KINIE
Rodzina w kinie: Elektryczny dom | spotkanie z architektem
FILM I MIASTO VOL. 4
KLUB FILMOWY AMBASADA: Ściana. Pink Floyd – The Wall
Klub Filmowy Ambasada
LEKCJE FILMOWE: Niagara
LEKCJE FILMOWE – czyli jak czytać kino…
Biały szejk
Lo sceicco bianco

Rok z Federico Fellinim
20.01 – 10.12.2020
……………………………
Autorzy biografii Federico Felliniego od zawsze mieli kłopot z wiarygodnością opowieści włoskiego Mistrza o własnym życiu. Rozliczne wersje życiorysu obrosły w legendę, powtarzane anegdoty istnieją niezależnie od faktów. Jedno jest pewne – jeden z największych wizjonerów w dziejach kina przyszedł na świat 20 stycznia 1920 roku w Rimini. Z okazji setnej rocznicy urodzin reżysera Kino Kosmos przygotowało całoroczną retrospektywę jego twórczości, począwszy od „Białego szejka” (1952), drugiego pełnometrażowego filmu w jego dorobku, po „Miasto kobiet” (1980).
Jego nazwisko jest symbolem kina autorskiego, pełnego fantazji, metaforycznych znaczeń i obrazów wielkiej urody, które zapadają widzom w pamięć. Fellini udowadnia, że wyobraźnia nie ma granic, a technikę filmową można podporządkować wysnutym z rozlicznych inspiracji osobistym wizjom. Jest uważany za reżysera wszech czasów, który wywarł wielki wpływ na całe pokolenia twórców filmowych. Jego filmy zajmują czołowe miejsca w rankingach arcydzieł sztuki filmowej, choćby tych opracowanych przez redakcje „Cahiers du cinéma” czy „Sight&Sound”. Jego filmy w otrzymały w sumie 12 nominacji do Oscara, zdobywając aż 4 statuetki w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” (za „La stradę”, „Noce Cabirii”, „Osiem i pół” i „Amarcord”). W 1993 roku nagrodzono go Honorowym Oscarem za całokształt twórczości.
Fellini zaludnia swoje filmy rozbitkami życiowymi, wędrownymi artystami, wałkoniami i różnej maści uwodzicielami. Czyni bohaterami oszustów, prostytutki, a miejscem akcji często prowincjonalne miasteczka lub peryferie stolicy. Rola sztuki i artysty to powtarzający się motyw jego twórczości, a większość jego filmów ma silny rys autotematyczny i autobiograficzny. Jest niezrównanym obserwatorem włoskiej ulicy i jej mieszkańców, a jednocześnie błyskotliwym recenzentem współczesnej kultury i odkrywcą ludzkiej duszy.
……………………………
20 stycznia | poniedziałek | 18.30
Biały szejk
Włochy 1952, 86 min
wyst. Brunella Bovo, Leopoldo Trieste, Alberto Sordi, Giulietta Masina,
Pierwszy samodzielnie wyreżyserowany przez Felliniego film to pełna ironii i nawiązań do kina niemego komedia piętnująca tchórzostwo w braniu odpowiedzialności za własne życie. Młode małżeństwo, Wanda i Ivan, w trakcie podróży poślubnej przyjeżdża do Rzymu. Każde z małżonków inaczej wyobraża sobie swój wymarzony dzień w stolicy: podczas gdy Ivan ma wszystko dokładnie zaplanowane, jego żona, rozczytująca się w obrazkowo-fotograficznych romansach, pragnie jedynie spotkać się Białym szejkiem – bohaterem jednego z nich.
Przed seansem prelekcję poprowadzi prof. dr hab. Tadeusz Miczka.