Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
POKAZ SPECJALNY: Jestem Erasmusem + spotkanie
Miasto Nauki: Święta góra
FAMILIJNE SPOTKANIA ARTETERAPEUTYCZE | Filmowe popołudnie dla dzieci: Reksiowa jesień
Rodzina w kinie: Nausicaä z Doliny Wiatru
Rok z kinem Azji: Oldboy
KF AMBASADA: Rok spokojnego słońca + spotkanie z Krzysztofem Zanussim
PORA DLA SENIORA: Bulion i inne namiętności
Krótka Historia Polskiego Kina: Krzyk
Tosca – retransmisja z Opery Wrocławskiej [2024]
Filmowe popołudnie dla dzieci: Reksio i ptaki
Maryja. Matka ludzkości
Modowy Klub Filmowy: Love Story
Lekcje filmowe: Czas apokalipsy: wersja reżyserska
PORA DLA SENIORA: Bulion i inne namiętności
Krótka Historia Polskiego Kina: Konopielka
Najlepsze z najgorszych: Śmiertelne spa
KF AMBASADA: Siedmiu samurajów
Złote Gody: Ziemia obiecana
Złote Gody: Emmanuelle
Lekcje filmowe: Moonage Daydream
SKOCZ DO KINA – Festiwal filmów rowerowych
Aktualny repertuar znajdziesz na Bilety24!
Staramy się przywrócić nasz repertuar tak szybko jak to tylko możliwe.
Aktualne seanse możesz znaleźć tutaj
Alphaville
Alphaville
13.09 | ŚR | 18.30
Alphaville, reż. Jean-Luc Godard | Francja/Włochy | 1965 | 99 min
Prelekcję do filmu wygłosi Tomasz Poborca. Tomasz Poborca jest redaktorem portalu Pełna Sala i absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Publikował w „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych” oraz „Ekranach”. Jest autorem studenckiej audycji, której misją było omawianie wczesnych dzieł Jean-Luca Godarda. Pracę dyplomową i kilka artykułów poświęcił francuskiej twórczości Raúla Ruiza, m. in. ekranizacji prozy Marcela Prousta. Analizował także recepcję maoistowskiej działalności Grupy Dziga Wiertow w prasie filmowej PRL. Aktualnie zajmuje go obecność kina francuskiego na łamach polskich czasopism filmowych w latach 1946-1959.
o filmie:
Mistrz francuskiej „Nowej Fali” udaje się w krainę science fiction. Tytułowe Alphaville to stolica galaktyki odległej od „krajów zewnętrznych” o miliony lat świetlnych. Panuje tu ustrój totalitarny, rządzi gigantyczny komputer Alpha 60. Wszelkie uczucia zostały zakazane, słowa „muzyka”, „poezja”, „miłość”, „sumienie” wykreślono z języka. W zautomatyzowanym świecie, w którym liczy się tylko teraźniejszość, wegetują zastraszeni ludzie, wyobcowani, pozbawieni indywidualności. „Alphaville” to film o obecności elementów przyszłości w świecie dnia dzisiejszego - mówił reżyser, który zrealizował całą opowieść w scenerii współczesnego Paryża, rezygnując przy tym ze wznoszenia wymyślnych dekoracji i stosowania trików filmowych. Film prezentujemy dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Jeana-Luca Godarda.
o cyklu 2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION:
W kolejnej odsłonie cyklu proponujemy nowe odczytania i zaskakujące wyprawy na antypody kina science fiction. Pokażemy filmy, które przetwarzają poetykę gatunku: nawiązując do niej formalnie lub treściowo, czerpią z bogatego filmowego uniwersum motywów, wątków, efektów i tradycji kina fantastycznonaukowego. Zobaczymy efekty filmowych fascynacji kinem science-fiction takich twórców jak Jean-Luc Godard i Ed Wood. Poznamy czeskie kino sf – w wersji czarnej komedii i adaptacji literatury. Wreszcie – zaprosimy na wyjątkowy pokaz klasyki gatunku – kultowej drugiej części„ Terminatora”… po śląsku. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z filmoznawcami, kulturoznawcami i ekspertami zajmującymi się szeroko rozumianym fenomenem gatunku science fiction w kinie, nauce i w kulturze.