Projekcja kompozycji sono-wizualnej pt.: Ryszard Czernow. Martwe z natury. DUCH MATERII

Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 | Tydzień Śląska

30 czerwca 2024 | nd | 17:00
Kino Kosmos | Sala Solaris
Projekcja kompozycji sono-wizualnej pt.: Ryszard Czernow. Martwe z natury. DUCH MATERII

Kompozycja sono-wizualna pt. „Duch materii”, powstała na bazie obrazów (cybergrafii), które składają się na cykl pt. ”Martwe z natury”, prezentowany w kilku galeriach sztuki w formie wystaw. Owe obrazy pierwotnie posiadały formę wielkoformatowych wydruków. W wyniku animacji ich cyfrowej wersji oraz precyzyjnemu skomponowaniu dźwięku, powstała quasi filmowa projekcja.
Jest to wielowarstwowy zbiór fotorealistycznych kompozycji, gdzie fotografia pełni funkcję służebną; jest tworzywem do realizacji nadrzędnej koncepcji wizualnej. Tak powstały obraz nie ma swojego czasu. Jest zawieszony w nieokreślonej czasoprzestrzeni. Nie odnosi się także do konkretnego fragmentu rzeczywistości, bo jej w naturze nie ma. Został całkowicie wykreowany z fotograficznych wizerunków realnie istniejących obiektów.
„Duch materii”, ukazuje przejściowy stan materii ożywionej i nieożywionej, w której czas nieustannie „rzeźbi” swoje ślady. Otaczające nas artefakty będące pod wpływem fizyko-chemicznych praw doczesnego świata, ulegają nieustannej, destrukcyjnej presji owego czasu. Czasu, który wprzęga je w swoisty krąg obiegu materii.

Czas projekcji – 48 minut

wstęp wolny | wymagana rejestracja pod tym linkiem


dr hab. Ryszard Czernow, prof. US – Artysta multimedialny. Z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od roku 1994 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych w czołowych polskich galeriach, gdzie prezentował swoje cykle: „Vanitas” (2023), „Obraz w kamieniu” (2018), „Martwe z natury” (2016), „Świat z cegieł” (2011), „Ostatni śnieg – przemiany” (2011), „Dygresje” (2010), „Światło i kamień” (2009), „Tryptyki” (2005), „Poznałem Go” (2005), „Bramy do…” (2005), „Mury Kazimierza” (2002), „Cybergrafia” (2001), „Kim byłem – byłem sobie” (1995), „Ślady” (1993).
W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisującej otaczający nas świat, materii ożywionej i nieożywionej. Obrazy swoje określa terminem Cybergrafie, gdyż w wyniku szeregu modyfikacji utraciły one cechy klasycznej fotografii. Realizowane projekty artystyczne prezentuje w formie wielkoformatowych fotorealistycznych wydruków oraz kompozycji sono-wizualnych, gdzie dźwięk obok obrazu jest równorzędnym środkiem wyrazu.
Od wielu lat Ryszard Czernow zajmuje się także projektowaniem graficznym. W jego projektach szczególną rolę odgrywa bardzo subiektywna autorska fotografia. Był twórcą plakatów do filmów fabularnych między innymi takich reżyserów, jak: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa-Błoński.
Jako reżyser i operator zrealizował także szereg teledysków dla kultowych polskich grup muzycznych i wykonawców.