Kino Światowid na MOJEeKINO.PL

 Zaproś swoje ulubione kino do domu!

Kino Światowid na MOJEeKINO.PL

W czasie kwarantanny spowodowanej epidemią wirusa SARS-CoV-2 działalność wszystkich kin została zawieszona do odwołania. Od niemal dwóch miesięcy żyjemy w świecie bez bliskości kultury, spotkań, bez emocji, jakie wywołuje w nas ciemna sala kinowa. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzielenia się owymi emocjami, wspólnego doświadczenia i przeżywania wysokiej kultury, Stowarzyszenie Kin Studyjnych powołuje do życia platformę kin studyjnych – MOJEeKINO.PL. Do innowacyjnego projektu Stowarzyszenia dołączyła Instytucja Filmowa SILESIA FILM w Katowicach: prowadzone przez nią Kino Światowid będzie jednym z kin, które znajdziemy na platformie.

Już 21 maja Stowarzyszenie zaprosi fanów małych, przytulnych kin z niebanalnym repertuarem na największą w Polsce platformę zrzeszającą kilkadziesiąt kin, dzięki której widzowie znów będą mogli poczuć klimat prawdziwego kina. Spośród listy kin znajdujących się na platformie wybieramy swoje ulubione kino studyjne i cieszymy się jego unikatowym programem.

IDEA

Od początku trwania kryzysu związanego z epidemią koronawirusa w Polsce Zarząd Stowarzyszenia Kin Studyjnych podejmuje działania mające na celu wsparcie kin studyjnych, a jednocześnie bacznie obserwuje rodzimy rynek filmowy, zauważając dużą dynamikę zmian jakie w nim zachodzą oraz rosnącą rolę przestrzeni internetowej w udostępnianiu nowych filmów. Od kilku tygodni uczestniczymy w koncertach, spotkaniach i spektaklach online. Te działania nie pozostaną bez wpływu na dalsze losy twórców, animatorów w przestrzeni kultury oraz form uczestnictwa w niej widzów.

W odpowiedzi na zmieniającą się sytuację Stowarzyszenie Kin Studyjnych przygotowuje największe na świecie wirtualne kino, w ramach którego swoje repertuary zaprezentują kina arthousowe od Bochni po Darłowo i od Sokołowa Podlaskiego do Gorzowa Wielkopolskiego. MOJEeKINO.PL będzie jedną wspólną platformą łączącą wirtualnie kina z całej Polski, która w dobie zastoju umożliwi im zachowanie tej niepowtarzalnej więzi, jaką tworzą z widzami w swoich tradycyjnych przestrzeniach. Projekt, który realizuje Stowarzyszenie wraz z kinami studyjnymi jest innowacyjny na skalę światową. Różni się od istniejących VOD z tysiącem filmów do wyboru repertuarem, dotarciem do widza a także sposobem podejścia do promocji filmu. Platforma ma promować sztukę filmową w różnych jej przejawach oraz umożliwiać poszczególnym kinom realizowanie swojego kuratorskiego programu. Przestrzeń platformy będzie zatem dla widza arthousowego nadal drogowskazem do oglądania filmów studyjnych, których często brakuje na popularnych platformach streamingowych.

W realizacji wirtualnego pomysłodawcy projektu upatrują także szansę na przedłużenie możliwości obejrzenia filmu po powrocie do tradycyjnego grania. Obecnie, w związku z dużą liczbą cotygodniowych premier, film standardowo żyje na naszych ekranach ok 2-3 tygodni, natomiast na platformach streamingowych pojawia się ok. 4 miesiące później. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom widzów i rynku, twórcy platformy proponują stworzenie niejako „dodatkowego okna” pomiędzy kinem a tradycyjnym VOD. Po uzgodnieniu z dystrybutorem, schodzący z ekranów kin studyjnych film trafi do wirtualnych sal na kolejne tygodnie, aby osoby nie korzystające z tradycyjnego kina z różnych powodów (odległość, choroba, życie rodzinne etc.) mogły obejrzeć wyczekiwane dzieło nie czekając na pojawienie się go na VOD.

Wirtualne kino zagości w domach widzów w drugiej połowie maja i będzie miało zasięg ogólnopolski. Obecnie udział w projekcie zadeklarowało 47 kin studyjnych z całej Polski, ale wciąż zgłaszają się kolejni chętni. Wspólnie z twórcami projektu nową wirtualną rzeczywistość postanowili kreować dystrybutorzy, którzy współpracowali ze Stowarzyszeniem też w kinach tradycyjnych – Aurora Films, Mayfly, Hagi, Galapagos, Spectator, Next Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Velvet Spoon. Operatorem wirtualnego kina, a tym samym naturalnym pomostem ułatwiającym współpracę między dystrybutorami a kinami studyjnymi i lokalnymi jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Partnerem technologicznym, który podjął się tego niełatwego zadania, jest poznańska firma Insys Video Technologies o bogatym doświadczeniu na tym polu.

JAK WYBRAĆ SWOJE ULUBIONE KINO

Platforma to niezwykle skomplikowane technicznie przedsięwzięcie tworzące projekt innowacyjny na skalę światową. Wirtualne kino to nie tradycyjne VOD, a pieczołowicie przygotowana platforma promująca kino arthousowe. Za pośrednictwem platformy poszczególne kina będą realizowały swój autorski program wykorzystując kontent dostępny na platformie, ale także przygotowując swoje wydarzenia. Na platformę widz będzie mógł wejść z poziomu strony MOJEeKINO.PL, ale także z poziomu strony swojego ulubionego kina. Każde kino przygotuje swój indywidualny program skrojony na potrzeby jego widzów. Podobnie jak w kinie tradycyjnym, tak i tu repertuar będzie cyklicznie zmieniany, ale także wzbogacany o wydarzenia dodatkowe: spotkania z twórcami, warsztaty, pokazy edukacyjne, a nawet festiwale filmowe. Platforma przystosowana będzie dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlanych będzie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

WIOSNA FILMÓW NA DOBRY POCZĄTEK

Działalność platformy rozpocznie wydarzenie bez precedensu – pierwszy w Polsce w całości zrealizowany on-line festiwal filmów fabularnych WIOSNA FILMÓW, który do tej pory odbywał się w warszawskich kinach Elektronik i Amondo. Na festiwal organizatorzy zapraszają w dniach 29 maja – 7 czerwca jednocześnie w 47 kinach w całej Polsce. W ramach festiwalu przez 10 dni pokazanych zostanie ponad 30 filmów docenionych przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Toronto. Będą także filmy nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Duża część z nich to przedpremiery lub polskie premiery. Bilety na każdy pokaz będą kosztować 15 PLN.

Po WIOŚNIE FILMÓW na platformie zagoszczą kolejne festiwale m.in. HER DOCS czy 48HFP.

ZAPROŚ SWOJE ULUBIONE KINO DO DOMU!

Partnerami projektu MOJEeKINO.PL są Polska Akademia Filmowa, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Fundacja Kultury Bez Barier.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.