ZBYSZEK CYBULSKI w 52. rocznicę śmierci: mit i aktorstwo
Zapraszamy na projekcje filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego w 52. rocznicę jego śmierci.
W programie:
7.01, poniedz. godz. 18:00 pokaz filmu POKOLENIA, prelekcja: Krystyna Mitręga
8.01, wtorek, godz. 18:00 pokaz filmów RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE, prelekcja: Patryk Tomiczek – dyrektor Instytucji Filmowej SILESIA FILM
………………………………………………………..
Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 r. wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców. Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie. W 1946 r. na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkają się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanawia zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkują u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 r. Zbyszek Cybulski zdaje w Dzierżoniowie maturę i wyjeżdża do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znajdują mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, a następnie przenoszą się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36 a, gdzie spędzają kolejne lata, aż do śmierci ojca Aleksandra Cybulskiego w 1965 r. Następnym adresem rodziny Cybulskich zostaje plac Grunwaldzki na Koszutce – z mieszkania rozciąga się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 r. w Galerii Artystów.
Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, do rodziców i brata. Tutaj odpoczywał i czerpał energię do pracy. Tutaj też po tragicznej śmierci w 1967 r. został pochowany. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znajduje się rodzinny grób Cybulskich, w którym obok aktora spoczywają jego rodzice. W Katowicach znajdują się także inne miejsca przypominające aktora: ul. Zbigniewa Cybulskiego w Ligocie czy sala kinowa Miejskiego Domu Kultury „Południe” w Kostuchnie, nazwana Salą Kinową im. Zbigniewa Cybulskiego.
………………………………………………………..