Przegląd filmów Andrieja Tarkowskiego / Ars Cameralis 2016

29 grudnia 2016 roku mija trzydziesta rocznica śmierci Andrieja Tarkowskiego, jednego z największych wizjonerów kina, mistrza filmowego modernizmu i mistycyzmu. Z tej okazji przypominamy trzy arcydzieła rosyjskiego reżysera, które po latach wciąż są tak samo żywe i aktualne, jak w momencie ich premiery.

„Stalker” po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie w wersji zremasterowanej. Pozostałe dwa dzieła „Zwierciadło” oraz „Solaris” zaprezentowane zostaną z taśmy 35mm.

Przyczynkiem do stworzenia mini retrospektywy Tarkowskiego jest nie tylko rocznica jego śmierci, ale też pierwsze książkowe wydanie ostatniego wywiadu-rzeki, którego Tarkowski udzielił na kilka miesięcy przed śmiercią Jerzemu Illgowi i Leonardowi Neugerowi. Został on opublikowany dopiero po śmierci mistrza i uznawany jest za jego swoisty testament. Przetłumaczono go na kilkanaście języków, ale dopiero w tym roku ukazał się w formie książkowej pt. „Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem”. Seans „Zwierciadła” poprzedzi spotkanie z autorami publikacji.

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu