Najtisy, czyli edukacja nostalgiczna

najtisy.

czyli edukacja nostalgiczna

Lata 90. w naszej zbiorowej świadomości to okres wypełniony pastelowo-fluorescencyjną szczęśliwością oraz czas wspominany z rozrzewnieniem i nostalgią za ostatnimi momentami analogowej, naprędce importowanej popkultury.

To oczywiście zbiór koloryzowanych, lepszych niż samo doświadczenie, ulotnych wspomnień, które z zasady miały przyćmić swoją pstrokatością nie do końca ciekawe czasy samowolki i szarości.

Z pomocą owej nostalgii przychodzi mentalna kolekcja ówczesnych artefaktów – dla każdego, w zależności od wieku, to odrobinę inny zestaw. Zawsze jednak cechował je pewien kicz i nietrwałość. Te chemiczno-plastikowe wykwity fantazji były przełomowym momentem, przede wszystkim powiązanym z końcem pewnej epoki i początkiem nowego systemu, nie tylko w Polsce.

Dla nas to przede wszystkim przełomowy moment w popkulturze i kinematografii – zarówno na poziomie twórczym, jak i społecznym. Ciekawość i audiowizualny głód zaspokajany był przez piracki raj, ogólnodostępne wypożyczalnie kaset VHS oraz giełdy i stragany z partyzancko przegrywaną muzyką, filmami i grami wideo. Wszystko to w oparach swojskiego chałupnictwa i z ograniczonym budżetem.

Dla części z nas lata 90. to okres przedwiośnia: dzieciństwa, dorastania, pierwszych razów –  zarówno osobistych, jak i społecznych. Chwila, w której po raz pierwszy od dłuższego czasu budowanie społeczności opierało się o zajawkę, zainteresowania i ciekawość nowego, nie zaś o historię i podziały.

Z radością zatem zapraszamy do powspominania dawnych czasów, o których naszym obowiązkiem jest również edukować najmłodszych.

Serię nostalgicznych wydarzeń rozpoczniemy po naszymu. Już 27 stycznia zapraszamy do Kina Światowid na jedyny pokaz specjalny „Pulp Fiction” z udziałem śląskich lektorów. Autorskie tłumaczenie do filmu Quentina Tarantino na język śląski wykonał dla nas Grzegorz Kulik, twórca przekładów m.in prozy Szczepana Twardocha. Dialogi czytać będą dla was Dariusz Chojnacki oraz Marcin Gaweł.

2 lutego w ramach wydarzenia najntisy. edukacja nostalgiczna pokażemy hit kina familijnego lat 90., czyli „Mów mi Rockefeller”, a zaraz po filmie [ok. 17:45] rozpoczniemy warsztaty pod hasłem „Powrót do przeszłości”, czyli niektórym już bardzo odległych lat 90. Będzie to okazja do zastanowienia, się jak spędzali czas wolny nasi rodzice i dlaczego współcześnie mamy inne rozrywki. Spróbujemy dopasować analogowe nośniki do odtwarzaczy. Porozmawiamy o tym, czym różnią się media cyfrowe i analogowe. Kto jeszcze nie przewijał kasety magnetofonowej na ołówku, musi to koniecznie nadrobić. U nas będzie ku temu okazja! Dowiemy się jak działają kasety VHS i obejrzymy fragment bajki z magnetowidu, jak za dawnych czasów…

Dodatkowo, część kina zostanie zaaranżowana na wypożyczalnię kaset VHS. 

Skoro mowa o VHS-ach, o 20.00 zapraszamy na seans kultowego filmu Stevena Soderbergha „Seks, kłamstwa i kasety wideo”.

Na finał nostalgicznej eskapady zapraszamy 8 lutego do Kinoteatru Rialto. Kresz Party to klasyczna potańcówka w klimacie lat 90. Zachęcamy do przyjścia w odpowiednim outficie z epoki. Będą przeboje dyskotek i kolonii oraz wizualizacje rodem z Vivy Zwei.

Zapraszamy!
Przewiń się z nami o trzy dekady!

 

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu