JachtFilm
12 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm
Już 6 i 7 kwietnia 2024 roku w Kinie Kosmos w Katowicach odbędzie się niezwykłe wydarzenie, które przeniesie Was w świat, gdzie morze, wiatr i woda opowiadają swoje najbardziej fascynujące historie. Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak na wielkim ekranie ożywają żeglarskie przygody, pełne niezwykłych widoków i emocjonujących wyzwań.
Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii zawsze są żagle i woda.
Program tegorocznej edycji jest bardzo zróżnicowany, każdy znajdzie tu historię dla siebie. Film „Sailau” to z jednej strony żeglarska przygoda na wodach Oceanu Indyjskiego ale także opowieść o zderzeniu cywilizacyjnym jakiego doświadczają bohaterowie. Miłośnicy żeglarskiego hi-tech i wielkich oceanicznych z przyjemnością obejrzą film „Wszystko albo nic”, z kolei fani żeglowania low-tech z uśmiechem w oczach obejrzą przygody młodego francuskiego żeglarza w trakcie jego rejsu z kurami i sadzonkami ziemniaków na łodzi zbudowanej z juty. („Morski włóczęga”). Pokażemy film „Optymista” o rejsie małym Optymistem wokół oceanicznego wybrzeża Republiki Południowej Afryki. Wielką atrakcją będzie nie publikowany wcześniej film „Niepokonany, niepokonani” z próby pobicia rekordu prędkości wokół ziemi znanego polskiego żeglarza regatowego Romana Paszke na jachcie BPH.
W tym roku mamy zaszczyt gościć wyjątkową postać świata żeglarstwa – kapitana Romana Paszke, jednego z najbardziej doświadczonych i utytułowanych polskich żeglarzy. Kapitan Paszke jest postacią legendarną, znaną z pasji i niezliczonych sukcesów na morzu. Jego życie to gotowy scenariusz na film pełen przygód, rekordów i niezłomnej woli walki z żywiołem. To on, dzieląc się swoimi historiami i doświadczeniami, będzie inspiracją dla wszystkich, którzy marzą o własnych żeglarskich przygodach.
Do zobaczenia na JachtFilmie, gdzie razem będziemy świadkami tego, jak morze, wiatr i woda opowiadają swoje najlepsze historie!
Współorganizatorem Festiwalu jest Kino Kosmos.
Partnerami są: Sztorm Grupa oraz Magazyn Żeglarstwo.
Patronem mediowym festiwalu są: Żeglarski.info, Magazyn Wiatr, Magazyn Żeglarstwo,
Szczegółowe opisy wszystkich filmów na stronie www.jachtfilm.pl
SOBOTA 6 kwietnia, godz. 15.00-20.00
Wszystko albo nic/ Anglia / 2022 / 66 minut
Morski włóczęga. Wyprawa „Gold of Bengal”/ Francja / 2014 / 52 minuty
Niepokonani, niepokonany. / Polska / 2004 / 40 minut
Kapitan Roman Paszke „Jak przenosiłem polskie żeglarstwo regatowe z epoki dykty i tektury do epoki najnowszych technologii”.
NIEDZIELA 7 kwietnia, godz. 15.00-19.00
252 dni samotności/ Estonia / 2020 / 54 minuty
Optimista/ RPA / 2017 / 50 minut
Sailau/ Dania / 2023 / 60 minut
Możliwa jest niewielka zmiana programu i niespodzianki.
Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami lub lektorem. Projekcje filmów będą się odbywały w Kinie Kosmos, które jest partnerem wydarzenia.
Szczegółowy program, informacje o biletach dostępne są na stronie: www.jachtfilm.pl. Bilety można nabyć także w kasie Kina Kosmos.
Andrzej Minkiewicz
Tel 603 918 469
andrzej.minkiewicz@jachtfilm.pl
Niepokonani, niepokonany
Reżyseria: Bartosz Tomkiewicz i Adam Łapiński
Kraj/ rok: Polska / 2004
Język: polski
Czas trwania: 40 minut
W 2004 roku Roman Paszke wraz z załogą na jachcie Bank BPH podjął próbę rekordowego opłynięcia globu, non stop, bez zawijania do portów. Z powodu awarii takielunku cel nie został osiągnięty. Film jest jedynym materiałem video zrealizowanym w takcie tego rejsu. Pokaz na festiwalu będzie pierwszym publicznym pokazem tego film na dużym ekranie.
Morski włóczęga. Wyprawa „Gold of Bengal”
Reżyseria: Corentin de Chatelperron
Kraj/ rok: Francja/ 2014
Język /napisy: francuski/ polskie
Czas trwania: 52 minuty
Młody francuski inżynier Corentin de Chatelperron po zbudowaniu z zespołem przyjaciół niewielkiej łodzi żaglowej „Gold of Bengal” z włókna jutowego (tak, to rodzaj organicznego sznurka), postanawia sam przetestować prototyp!
Jego żeglowanie i życie na tym jachcie jako „nomad morski” to wręcz naukowe doświadczenie. Wyposaża jacht w szklarnię, kurnik, własnoręcznie wykonane „systemy przetrwania” i wyrusza w 6-miesięczną podróż po bezludnych wyspach Zatoki Bengalskiej.
W tym filmie jest afirmacja wszystkiego, co jasne, dobre i prawdziwe.
Wszystko albo nic
Reżyseria: Marc Bow
Kraj/ rok: Anglia / 2022
Język / lektor: angielski / polski
Czas trwania: 66 minut
Film skupia się na życiu i pracy francuskiego skippera Yoanna Richomme’a, który stara się utrzymać regatowy zespół Mirpuri Foundation przygotowujący się do pierwszej edycji wyścigu The Ocean Race Europe w 2021 roku, podczas pandemii COVID-19 i dotrzeć na start.
The Ocean Race Europe był częścią wydarzenia żeglarskiego The Ocean Race, które nawiązuje do tradycji legendarnych wokółziemskich załogowych regat Whitbread. W obecnej odsłonie tego wyścigu wzięły udział dwa typy jachtów. Pierwsze to szybkie jachty klasy IMOCA, na foilach, które wokółziemską pętlę, płynąc etapami, jak szacowali organizatorzy mieli zamknąć na początku czerwca 2023 roku. Drugie to Volvo Ocean 65, dla którycy zorganizowano trzyetapowy wyścig wokół Europy. W tej klasie startował także płynący pod polską banderą Sailing Poland.
Portugalski Mirpuri Foundation (klasa VO65) jest faworytem regat wokół Europy, dysponuje pokaźnym budżetem, mimo to żeglarze szybko napotykają na trudności, a załoga już na początku rywalizacji wydaje się być na przegranej pozycji.
To, co rozgrywa się na ekranie, to dramatyczna, pełna wzlotów i upadków podróż, gdy nowy skipper stara się utrzymać reputację świetnego żeglarz i przywieźć puchar.
Optimista
Reżyseria: Robert Whitehead
Kraj/rok: RPA / 2017
Język / lektor: angielski / polski
Czas trwania: 50 minut
Greg Bertish, który dwukrotnie przeszedł operację na otwartym sercu, opowiada swoją historię odwagi i walki o przetrwanie z rzadką tropikalną bakterią. Bakterią, która atakuje jego serce trzy razy w ciągu sześciu lat. Pokonując problemy zdrowotne postanawia spełnić dziecięce marzenie o opłynięciu małą łódką typu Optimist Przylądka Burz w Republice Południowej Afryki.
Jego 8-dniowa żeglarska przygoda prowadzi przez pełne rekinów wody zatoki, wokół Cape Point i w górę zachodniego wybrzeża Republiki Południowej Afryki. Planuje dotrzeć do oddalonej o 200 kilometrów do laguny Langebaan.
Ta podróż symbolizuje 200 dni, które spędził w szpitalu walcząc z bakteriami, oraz kwotę 200 000 randów, którą zamierza zebrać dla nowego oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Dziecięcym Czerwonego Krzyża.
Sailau
Reżyseria: Thor F. Jensen
Kraj/rok: Dania / 2023
Język /napisy: angielski / polskie
Czas trwania: 60 minut
Duński filmowiec Thor F. Jensen, pod okiem trzech mistrzów żeglarstwa z Papui-Nowej Gwinei, Justina Johna, Sanakoli Johna i Joba Siyae, wyrusza 30 sierpnia 2016 r. z Milne Bay w Papui-Nowej Gwinei w pierwszy na świecie rejs dookoła Nowej Gwinei. Płyną tradycyjnym żaglowym kanu zwanym Tawali Pasana.
Podczas gdy Thor chce opowiedzieć współczesną historię wyspy, żeglarze chcą być inspiracją dla nowych pokoleń swoich rodaków. Zespół szybko zdaje sobie sprawę, że podróż jest znacznie trudniejsza, niż początkowo przewidywano. Thor jest zmuszony przemyśleć swoją rolę w załodze, a żeglarze muszą wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, aby stawić czoła północno-zachodniemu monsunowi.
W ciągu 13 miesięcy, 21 dni załoga kanu omijając niebezpieczne rafy, zabobony i krokodyle pokonuje trasę 6300 km. Aby jednak dotrzeć do mety, wszyscy muszą się poświęcić.
252 dni samotności
Reżyseria: Kaidor Kahar
Kraj/ rok: Estonia / 2020
Język /napisy: estoński/ polskie
Czas trwania: 54 minuty
Golden Globe Race 2018. Był to wyjątkowy żeglarski wyścig dookoła świata, w trakcie którego żeglarze mogli używać tylko wyposażenia które było dostępne w trakcie pierwszej edycji tych regat w 1968 roku. Współczesna edycja tych regat miała być uhonorowaniem wielkich żeglarzy sprzed 50 lat.
Uku Randmaa był pierwszym estońskim żeglarzem biorącym udział w tym wyścigu. Opłynięcie świata był jego wielkim niespełnionym marzeniem. Zostawiając żonę i dwoje malutkich dzieci na prawie rok wyruszył w najbardziej emocjonalną podróż swego życia.
Ten film to żeglarska podróż dookoła świata, i jeszcze większa w głąb ludzkiej duszy.