HOME MOVIE DAY

Home Movie Day – Święto Kina Domowego

19 listopada (sobota) 2022 r.

godz. 15.00-20.00

Kino Kosmos, ul. Sokolska 66

Katowice

Filmoteka Śląska zaprasza na kolejną edycję Home Movie Day – święta, które każdego roku obchodzone jest przez archiwistów i pasjonatów wąskich taśm analogowych (8 mm, super 8mm i 16 mm) w różnych zakątkach świata. Ideą jest zachowanie filmów z domowych zbiorów, stanowiących bezcenne świadectwo czasów, ale także zebranie okruchów indywidualnych wspomnień, które uruchamiają się dzięki obrazom sprzed lat. Kluczowym punktem programu będzie projekcja amatorskich materiałów filmowych, udostępnionych przez mieszkańców Górnego Śląska i okolic. Pokazy będą komentowane przez autorów lub bohaterów filmów. Projekcjom będą towarzyszyć także warsztaty dla dzieci.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest podróżowanie uwieczniane na taśmie filmowej. Będą filmy pokazujące podróże po naszym kraju, jak i wojaże zagraniczne.

 

Program:

15:00 | Home Movie Day: Dobra robota! Tajemnice rzemiosła filmowego | 7 + |Galeria przed Seansem|

Dobra robota! Tajemnice rzemiosła filmowego: Rok 2022 został ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim. Zawody rzemieślnicze sięgają swoją historią do wielowiekowej tradycji. Rzemiosło jest także bardzo ważnym elementem w świecie filmu, do którego chcemy zaprosić naszych najmłodszych widzów. Zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem z konserwatorką taśmy filmowej. Zwiedzimy magazyny Filmoteki Śląskiej, a na pamiątkę każdy wykona zakładkę z taśmy filmowej. Warsztatom będzie towarzyszył pokaz filmu “Zima w parku”.

Osoby prowadzące: Zyta Poprawska, Karolina Iwanowicz, Małgorzata Dębniak
Czas trwania: 60 min.

Uwaga! Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Zapisy przyjmujemy do 18.11.2022, do godz. 21.00 pod adresem: kasa@kosmos.katowice.pl. W treści maila prosimy o podanie imion i nazwisk opiekuna i dziecka oraz nazwy i terminu wydarzenia.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest podpisanie zgody na udostępnianie wizerunku.

Bilety: 10 zł

………………………………………………………………………………………………………………………

16.00 | Przegląd filmów z domowych archiwów z komentarzem autorów bądź członów ich rodzin | Sala Solaris |

Bilety: 8 zł

………………………………………………………………………………………………………………………

18.00  | Projekcja filmu Z Pragi do Havlíčkův Brod” oraz spotkanie z podróżnikami Klaudią Jadwiszyk, Krzysztofem Lewickim i ich czworonożna przyjaciółką Inari z portalu „Dzika Droga”

|Sala Solaris|

 

Filmowanie podróży ma już prawie sto lat! W ramach kolejnej edycji Home Movie Day mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowy pokaz archiwalnych filmów amatorskich pokazujących podróż po Europie. Zestaw przygotowany przez Narodowe Archiwum Filmowe z Pragi przedstawia filmy, z których wiele zostało nagrodzonych na amatorskich konkursach filmowych w Czechosłowacji i za granicą. Podczas filmowej podróży po Europie, z Pragi do Havlíčkův Brod, obejmującej lata 1935-1988, odwiedzimy także Paryż, Cannes, Londyn, Berlin Zachodni i Kraków. Ta wyprawa w czasie pokaże miejsca, które teraz wyglądają już zupełnie inaczej.

 

Przed seansem odbędzie się spotkanie z podróżnikami Klaudią Jadwiszczyk, Łukaszem Lewickim i ich czworonożną przyjaciółką Inari z portalu „Dzika Droga”. Nasi goście opowiedzą nie tylko o amatorskim filmowaniu podróży, ale przede wszystkim o badaniu rdzennych kultur oraz o fascynacji surowością życia na mrozie w namiocie przez wiele miesięcy. Prelekcji towarzyszyć będzie również seans ich autorskiego filmu „Nasza Arktyka”.

 

Bilet: 8 zł

………………………………………………………………………………………………………………………

Klaudia Jadwiszczyk, Krzysztof Lewicki – ekstremalni podróżnicy, pierwsi na świecie, którzy przetrwali 6 zimowych miesięcy żyjąc w drodze i mieszkając w namiocie, pierwsi, którzy zdobyli Nordkapp w warunkach zimowych na rowerze tandemie z przyczepką i dużym psem. Mierzą się z potężnymi wyzwaniami, walczą z żywiołem, testują granice ludzkiej wytrzymałości, dostrzegają radość w najdrobniejszych elementach, a przetrwać pozwala im niezaprzeczalna niezłomność, hart ducha i potęga umysłu. Rzucili dobre posady i na rzecz życia wolnym – w podróży i w naturze. Jak sami mówią – znaleźli się w lesie, połączyła ich pasja życia blisko natury i pragnienie odkrywania nowego, w tym co już znane. Laureaci wielu nagród podróżniczych, m.in. nominowanie do “Podróży Roku” National Geographic, bohaterowie kilkudziesięciu artykułów największych gazet podróżniczych w Polsce i za granicą, twórcy międzynarodowych projektów fotograficznych, prywatnie właściciele firmy outdoorowej Dzika Droga; doświadczeni instruktorzy survivalu, którzy porywają młode dusze do lasu i za sprawą kilku godzin zupełnie im przewracają w głowach, pokazując dziką drogę życia. Połowę serca zostawili w północnej Laponii, druga połowa należy do ich futrzastego Przyjaciela, z którym przemierzali świat – Kadlooka, alaskana malamuta. Jego następczynią jest obecnie młoda suczka – Inari. Imię na cześć miejsca w Laponii, które jest dla nich szczególne.

Więcej informacji: www.dzikadroga.pl

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu