18. Festiwal Millennium Docs Against Gravity

KINO NIEOBOJĘTNE. 18. Festiwal Millennium Docs Against Gravity PO RAZ TRZECI W KATOWICACH

 

Zbliża się wielkie święto kina dokumentalnego w Katowicach! Trzy kina: Światowid, Rialto i Kosmos, a w nich blisko sześćdziesiąt wyselekcjonowanych filmów polskich i zagranicznych, ponad setka pokazów, spotkania z twórcami i ekspertami, wydarzenia towarzyszące. Śląska edycja 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY już od 3 września po raz trzeci zagości w katowickich kinach Instytucji Filmowej Silesia Film.

POCHWAŁA RÓŻNORODNOŚCI

„Świat się budzi” – słowa pochodzące z przemówienia młodej aktywistki Grety Thunberg, bohaterki filmu otwarcia festiwalu – „Jestem Greta”, stały się tegorocznym hasłem przewodnim Festiwalu, wyznaczając główny nurt filmowych refleksji i tematów, wokół których skupia się program 18. edycji Millennium Docs Against Gravity. Jak co roku Festiwal przynosi nam – widzom – możliwość doświadczania kina na najwyższym poziomie artystycznym, ale przede wszystkim jest okazją do poznania świata w całej jego różnorodności, skonfrontowania się ze zmianami, jakie zachodzą w rzeczywistości i które coraz mocniej rezonują w jej ekranowych reprezentacjach, a nawet w samej formie wydarzenia, które w tym roku również odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w kinach i później – online. Wiele filmów prezentowanych w progra­mie 18. Millennium Docs Against Gravity dotyczyć będzie aktywizmu, a ich twórcy będą wzywać nas do dzia­łania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. Znajdziemy tam produkcje o środowisku naturalnym i przyrodzie, w tym także poruszające filmy o zwierzętach; obrazy oddające głos mniejszościom etnicznym, filmy komentujące ostatni rok pandemicznej rzeczywistości z perspektywy globalnej i lokalnej; kino nakręcone z rozmachem wielkich budżetów, ale i kameralne, osobiste portrety, często powstające przy użyciu telefonów komórkowych. Nie zabraknie filmów o sztuce, w tym odsłaniających tajemnice kina, architektury czy muzyki.

Program 18. edycji Millennium Docs Against Gravity pełen jest entuzjazmu, odpowiedzialności i szacunku dla inaczej myślących. Wszyscy musimy znaleźć dla siebie wspólne miejsce. Mam nadzieję, że prezentowane filmy będą inspiracją do dyskusji i wykluwania się wspólnego spojrzenia na wspólnotę społeczną i troskę o przyszłość naszej planety. – mówi Artur Liebhart, Dyrektor Festiwalu.

 

MDAG PO RAZ TRZECI W KATOWICACH

Podczas trzeciej już śląskiej edycji Festiwalu, która odbędzie się w trzech katowickich kinach Instytucji Filmowej Silesia Film: Kinie Światowid, Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto, zobaczymy blisko 60 filmów z tegorocznego programu Millennium Docs Against Gravity.

Każda z dotychczas organizowanych w naszych katowickich kinach edycji Festiwalu to dla nas wielkie wyzwanie, ogromna radość, a przede wszystkim – zobowiązanie wobec naszych widzów. Każdego roku nasz zespół dba o to, aby w programie śląskiej edycji znalazły się najciekawsze filmy Festiwalu, atrakcyjne wydarzenia towarzyszące, spotkania z ciekawymi gośćmi, ekspertami, twórcami filmowymi. – mówi Ewa Sadkowska, Dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film.

Festiwal w Katowicach otworzy – podobnie jak w pozostałych miastach – film „Jestem Greta” Nathana Grossmana: kręcony przez dwa lata dokument ukazujący, jak naprawdę wygląda na co dzień życie Grety Thunberg – młodej aktywistki, która inspiruje nowe pokolenie młodych ludzi walczących o lepsze jutro dla świata i mówiących głośno o najbardziej palących potrzebach zmian. Filmów, które mierzą się z mitem, fenomenem czy wręcz tajemnicą znanych postaci znajdziemy w programie śląskiej edycji znacznie więcej. Znany festiwalowej publiczności Witalij Manski pokaże swój najnowszy film – zapis rozmowy z Michaiłem Gorbaczowem („Gorbaczow. Raj”), a Raphael Lewandowski zmierzy się z legendą Zbigniewa Herberta („Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”). Będzie arcyciekawy film o geniuszu muzycznym Franku Zappie („Zappa”, reż. Alex Winter), hołd dla inspirującego pokolenia aktorów i sportowców Bruce’a Lee („Bruce Lee. Bądź jak woda”, reż. Bao Nguyen), a Kristina Lindstroem i Kristian Petri spróbują odkryć prawdę o „Najpiękniejszym chłopcu na świecie”, czyli Tadziu z filmowej adaptacji „Śmierci w Wenecji” Luchino Viscontiego. Legendarna niemiecka reżyserka Ulrike Ottinger pokaże swój sentymentalny powrót do lat młodo­ści, czyli „Paryskie kaligramy”, a za sprawą doskonałego „Ciało nie kłamie” Evelyn Schels poznamy historię czterech wielkich artystek: Mariny Abramović, Shirin Neshat, Sigalit Landau i Kathariny Sieverding i tego, jak doświadczona w młodości przemoc wpłynęła na ich sztukę.

W tym roku na Festiwalu szczególnie mocno wybrzmiewają głosy kobiet, zarówno jako bohaterek, jak i twórczyń. Obok znanych wszystkim Grety Thunberg czy Mariny Abramović zobaczymy filmy o zwykłych-niezwykłych kobietach: przepiękny, bliski tematyce ochrony przyrody obraz „Tańcząca z rekinami” Sally Aitken, kameralną i poruszającą „Jacintę” (reż. Jessica Earnshaw), trzymającą w napięciu niczym „Gambit królowej” historię o czerech gruzińskich szachistkach, które stały się … radzieckimi ikonami emancypacji („Chwała królowej”, reż. Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze) czy polski dokument o zawodniczce MMA („Furia”, reż. Krzysztof Kasior).

Polski dokument ma w tym roku bardzo mocną reprezentację w śląskim programie MDAG. Obok wspomnianego już dokumentu o Herbercie, hitem festiwalu będzie z pewnością długo oczekiwany najnowszy film Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”, przedstawiający usiane komplikacjami kulisy powstawania najbardziej ambitnego filmu w historii polskiej kinema­tografii – eposu science-fiction „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Tematem szczególnie bliskim polskim twórcom jest w tym roku doświadczenie pandemii, zarówno w wymiarze globalnym, jak i indywidualnym. Opowiadają o tym filmy „Polaków portret własny” Macieja Białoruskiego, Jakuba Drobczyńskiego i Roberta Rawłuszewicza, trzy filmy krótkometrażowe, które pokażemy w jednym bloku: „Seal Story” Bartłomieja Błaszczyńskiego, „Pozdrawiam” Tatiany Christowej i „Halo babciu” Kamili Chojnackiej oraz najnowszy, doceniony już na międzynarodowych festiwalach, dokument Pawła Łozińskiego „Film balkonowy”.

Nie zabraknie rzecz jasna dokumentów zaangażowanych społecznie, opowiadających się po stronie mniejszości, wykluczonych czy represjonowanych („Odwaga” Aleksieja Paluyana, „Jeszcze nie dziś” Bruno Santamaríi Razo, „Tysiąc małych ran” Ramony S. Diaz). Szczególnie warto zwrócić uwagę na porównywaną już do „Walca z Baszirem” i typowaną na kandydata do Oscara® animację „Przeżyć” Jonasa Pohera Rasmussena czy najnowszy film Gianfranco Rosiego – „Notturno”: dwie zupełnie różne, choć równie poruszające opowieści o doświadczeniu uchodźczym i tożsamościowym.

 

ŚLĄSKA PUBLICZNOŚĆ WYBIERZE NAJLEPSZY FILM FESTIWALU

Podczas śląskiej edycji 18. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Katowicach czternaście filmów dokumentalnych z całego świata powalczy o Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2021 w wysokości 4000 złotych. O tym, który film otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego zdecydują widzowie, a werdykt zostanie ogłoszony na uroczystej Gali zamknięcia śląskiej edycji Festiwalu 10 września w Kinoteatrze Rialto. Fundatorem Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2021 jest, podobnie jak w ubiegłym roku, i2 Analytical Ltd.

i2 Analytical Ltd to polsko-brytyjska firma specjalizująca się w badaniach środowiskowych i ochronie klimatu. FiZałożycielom oraz pracownikom firmy bliskie są zagadnienia ekologii, zmian klimatycznych, wdrażania nowych technologii. i2 Analytical Ltd szczególnie zależy na budowaniu międzynarodowej społeczności zaangażowanej w działania na rzecz dobrostanu istot żywych.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Jak co roku pokazom festiwalowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje, rozmowy z ekspertami, koncerty. Wraz z Festiwalem Silesia Film przygotowała dla śląskich widzów aż siedem spotkań w kinach i jedno dodatkowe wydarzenie, które odbędzie się w katowickiej księgarni Miejscownik. Tygiel kulturalny. Szczegóły poznamy już wkrótce.

Podczas Festiwalu nie zapominamy o najmłodszej publiczności: młodych widzów zapraszamy do Kina Kosmos – przygotowaliśmy dwie sekcje tematyczne i spotkania z ekspertem w ramach sekcji OKI DOKI: Trudne emocje – złość i smutek oraz Uczę się akceptacji.

 

Śląska edycja 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity potrwa do niedzieli, 12 września.

Podobnie jak w zeszłym roku, pełnoletni już Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w formule hybrydowej: od 3 do 12 września w siedmiu festi­walowych miastach, w tym w Katowicach, odbędzie się edycja kinowa. Natomiast od 16 września do 3 października Festiwal przeniesie się do sieci – edycja online odbędzie się na stronie mdag.pl.

Więcej o filmach i programie śląskiej edycji 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity można przeczytać na stronie festiwalu w zakładce KATOWICE.

Bilety będą dostępne są w kasach kin oraz na Filmowa.net i na stronie mdag.pl od 19 sierpnia.

 

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Co roku prezentuje najlepsze, starannie wyselekcjonowane dokumenty z całego świata, a bogaty i różnorodny repertuar uzupełniony jest debatami, spotkaniami z gośćmi z Polski i zagranicy, a także szeroką ofertą wydarzeń towarzyszących. Festiwal był nagradzany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce”, od lat jest uznaną i rozpoznawalną marką w przestrzeni kultury, a jego kolejne edycje cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów w całym kraju. W zeszłym roku edycja łącząca część w kinach z częścią online, która pozwoliła najlepszemu kinu dotrzeć do każdego miejsca w kraju, zgromadziła ponad 170 tysięcy widzów, stając się największym festiwalem filmowym zorganizowanym w historii Polski!

W 2019 roku za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity do wąskiego grona miast festiwalowych dołączyły Katowice, a widzowie z południowej Polski mogli oglądać najważniejsze światowe dokumenty ostatnich lat. Pierwsza śląska edycja Festiwalu zgromadziła blisko 4500 widzów. Grand Prix śląskiej edycji Festiwalu zdobył film Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova „Kraina miodu”, który pół roku później została nominowany do Oscara® w kategoriach „Najlepszy film międzynarodowy” oraz „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”. Ubiegłoroczna edycja Festiwalu, która – z powodu pandemii – również odbyła się we wrześniu i miała charakter hybrydowy, cieszyła się wśród widzów ogromną popularnością, udowadniając, że wrażliwe na świat kino dokumentalne to coś, co lokalna publiczność ceni, na co czeka i czego potrzebuje, szczególnie w trudnych czasach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu