Skandaliści/Krytycy

W kwietniu i maju przybliżymy sylwetkę włoskiego reżysera Bernardo Bertolucciego.

 

23 kwietnia, godz. 18:00 | Ostatnie tango w Paryżu (Ultimo tango a Parigi, Francja/Włochy, 1972 rok, 136 min. w rolach gł. Maria Schneider, Marlon Brando)

14 maja, godz. 18:00 | Konformista (Il conformista, 1970, Włochy, 115 min. w rolach gł. Jean  Louis Trintignant, Stefania Sandrelli)

28 maja, godz. 18:00 | Ukryte pragnienia (Stealing Beauty, Francja, Włochy, 1996, 113 min, w rolach gł. Liv Tyler, Jeremy Irons)

……………………………………………………………………………………………………………………………

 

W kolejnej odsłonie cyklu: ROMAN POLAŃSKI

W młodości uwielbiał błyszczeć w towarzystwie. Podobno kiedy ktoś inny nagle stawał się centralną  osobą imprezy, Polański z niej wychodził. Dzisiaj żyje na uboczu, w domu z rodziną ale kiedy tworzy swój nowy film lub wypowiada się bieżące tematy wszyscy go słuchają z niezwykłą uwagą i znowu staję się najważniejszy.

Jeden z najwybitniejszych twórców kina kończy w tym roku 85 lat i prezentuje nam  swój nowy film.

 

W programie:

7 czerwca  | godz. 18:00 | „Dziecko Rosemary” + spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

11 czerwca | godz. 18:00 | „Wstręt” oraz „Ssaki”

25 czerwca | godz. 18:00 | „Lokator”

 

UWAGA!

W ramach pokazu filmu „Dziecko Rosemary” zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”. 

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności. 

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką “Gazety Wyborczej”. Autorka m.in. bestselerowej biografii „BEKSIŃSCY. Portret podwójny”.  Jej książka stała się inspiracją dla twórców takich filmów jak dokument – „Beksińscy. Dziennik wideofoniczny” czy jeden z najlepszych i najgłośniejszych rodzimych filmów fabularnych ostatnich lat- „Ostatnia rodzina”. Jej najnowsza książka to ukazująca się w maju biografia wybitnego jazzmana – ” Komeda. Osobiste życie jazzu”.

 

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu