Być mocniej
Patronat i rekomendacja Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Katowicach.
BYĆ MOCNIEJ to przegląd filmów pokazujących współczesne formy uzależnień, zagrożenia naszej prywatności w Internecie, przemoc medialną wobec użytkownika, handlowanie danymi osobowymi, kreowanie fałszywych wizerunków kobiet i mężczyzn w popkulturze i wiele, wiele innych spraw, które pozbawiają Nas wolności na różnych poziomach…
Wydarzenie kierujemy do młodzieży i jej opiekunów, którzy przyjdą do nas do kina i oprócz samej projekcji wezmą udział w warsztatach i spotkaniach ze specjalistami, którzy będą chcieli wyjaśnić pojęcia i zagadnienia poruszane w wybranych filmach.
BLOKI TEMATYCZNE
-każdy blok odbywa się w godzinach od 10:00 do 12:30 w kinie Kosmos na sali kinowej
[1.04]
1) FOMO – fear of missing out; strach przed odłączeniem, byciem offline; fonoholizm i siecioholizm.
Film:
Facebookistan, reż. Jakob Gottschau, Dania, 2015, 59 min, napisy PL | wiek: 15+
https://www.againstgravity.pl/films/facebookistan
Reżyser pokazuje, jakie zasady obowiązują na Facebooku i co dzieje się, kiedy ktoś zdecyduje się je złamać. Przedstawia ludzi, którzy znaleźli się w takiej sytuacji i doświadczyli jej bolesnych skutków.
+
Warsztaty:
-omówienie nomofobii i skali tego zjawiska
-ćwiczenia związane z Facebookiem i byciem w sieci oraz tym, co po sobie w niej zostawiamy
-test na uzależnienie od współczesnych mediów
-dyskusja z grupą i omawianie przykładów
Prowadząca:
Małgorzata Nowak – autorka programu edukacji medialnej, współpracuje z CEO, IGO, ORE i Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej jako edukator edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej.
[2.04]
2) Dopalacze i wzmacniacze – update; obecna sytuacja – warsztaty z toksykologiem na temat współczesnych metod odurzania się wśród uczniów / młodzieży.
Film:
Mój piękny syn, reż. Felix Van Groeningen, USA 2018, 111 min | wiek: 15+
https://www.filmweb.pl/film/M%C3%B3j+pi%C4%99kny+syn-2018-792243
Film opowiada historię rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. To opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców.
+
Warsztaty:
-omówienie na przykładach działania syntetyków w roli autodestrukcyjnego źródła euforii
Prowadzący:
Rafał Celiński – doktor w zakresie biologii medycznej, prowadzi badania z zakresu fizyko-chemii, alkohologii i toksykologii sądowej, jest stałym biegłym sądowym z dziedziny chemii i toksykologii sądowej przy wielu Sądach Okręgowych w Polsce, autor licznych publikacji.
[3.04]
3) Język nienawiści – źródła w sieci i w „realu”; stalking – stan obecny; aspekty prawne – jak się bronić.
Film:
Green Book, reż. Peter Farrelly, USA 2018, 130 min, zdobywca Oskara 2019 | wiek: 16+
https://www.filmweb.pl/film/Green+Book-2018-809630
Film opowiada historię rozgrywającą się w USA w 1962 roku, kiedy obowiązywała tam segregacja rasowa. Tytułowa Green Book określała postoje w których Afroamerykanie mogli jeść, spać, siadać. Do takich miejsc w trasę koncertową wyrusza czarnoskóry uznany na świecie pianista i jego szofer włoski emigrant. Typowe kino drogi na tle społecznych konfliktów ukazujące siłę przyjaźni i ludzkich więzi.
+
Warsztat:
-w czasie spotkania prześledzimy otwarte i utajone przejawy mowy nienawiści i stalkingu, zapoznamy się z uwarunkowaniami tych zjawisk, ich konsekwencjami, a także poszukamy dróg radzenia sobie na płaszczyźnie psychologicznej i prawnej.
Prowadzący:
Marcin Moroń – doktor psychologii, asystent w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, trener umiejętności interpersonalnych; w pracy naukowej bada zdolności emocjonalne, agresywność relacyjną i funkcjonowanie ludzi w bliskich relacjach interpersonalnych; zajmuje się poradnictwem i diagnostyką psychologiczną.
[4.04]
4) TEMAT: NASZE CIAŁO – cz. 1: anoreksja / bigoreksja / tanoreksja – wpływ popkultury.
Film:
Moja chuda siostra, reż. Sanna Lenken, Niemcy, Szwecja 2015, 105 min |wiek: 14+
https://www.filmweb.pl/film/Moja+chuda+siostra-2015-734093
Stella odkrywa, że jej starsza siostra cierpi na zaburzenie odżywiania, jednak zostaje przekonana, by nikomu o tym nie mówić. Rozwijająca się choroba stopniowo niszczy relacje między wszystkimi członkami rodziny.
+
Warsztaty:
-po projekcji filmu odbędą się zajęcia, w czasie których zostanie poruszony temat wpływu popkultury na postrzeganie i zachowanie względem własnego ciała. Podczas dyskusji zostanie omówiona problematyka anoreksji, bigoreksji i tanoreksji na wybranych przykładach oraz ich destrukcyjnego wpływu na otoczenie.
Prowadzący:
dr Rafał Opulski – nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, certyfikowany trener. Przez kilka lat pracował w gimnazjum jako nauczyciel edukacji filmowej i etyki. Wieloletni współpracownik Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Generator w Warszawie w zakresie projektów dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, tolerancji i filmoznawstwa.
[5.04]
5) TEMAT: NASZE CIAŁO – cz. 2: seksualizacja życia w sieci; uprzedmiotowienie wizerunku dziewcząt i chłopców; społeczna hierarchia współczesnych nastolatków.
Filmy:
Varicella, reż. Wiktor Kossakowski, Norwegia, Dania, Szwecja, Rosja, 2015 , 25 min | wiek: 12+
https://www.againstgravity.pl/films/varicella
Polina i Nastia są uczennicami jednej z najsłynniejszych rosyjskich szkół baletowych. Starsza siostra, która ma 13 lat, jest przewodniczką młodszej (7 lat)po świecie tańca . Ćwiczenia sprawiają dziewczynkom wiele radości, ale nawet ciężka praca jest czasami niewystarczająca. Film opowiada o pasji i dążeniu do doskonałości – ale także o ich trudnych elementach.
i 52 procent, reż. R. Skalski, Polska, 2006, 19 min | wiek: 12 +
https://www.againstgravity.pl/films/52-procent
Ałła bardzo chce zostać baletnicą. Po raz kolejny próbuje dostać się do słynnej Rosyjskiej Akademii. Egzaminy wstępne są dla niej bardzo ciężkie. Ałła musi dodatkowo ćwiczyć, by wydłużyć sobie nogi. 52 procent to idealny stosunek długości nóg do wzrostu. Dziewczynka chciałaby mieć takie proporcje.
+
Warsztat:
prowadzony metodą dramy, którego celem będzie::
-refleksja nad znaczeniem ciała w budowaniu statusu społecznego nastolatka -uświadomienie wpływu środków masowego przekazu na kształtowanie się obrazu własnego ciała i możliwość stworzenia własnego poglądu w tym temacie
-pokazanie różnic między podmiotowym i przedmiotowym traktowaniem swojego ciała
Prowadzący:
Aleksandra Drzazga i Marcin Drzazga – nauczyciele pracujący metodą dramy, prowadzący swoje autorskie klasy w szkołach ponadpodstawowych, piszący publikacje o edukacji i organizujący warsztaty teatralne dla nauczycieli i edukatorów.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Czas trwania pojedynczego bloku – film + warsztat : od 120 do 150 minut
Bloki zaczynamy codziennie o 10:00.
Cena biletu: 12 pln
Informacji udzielają i rezerwacje grup przyjmują:
Agata Hofelmajer-Roś
a.hofelmajer-ros@kosmos.katowice.pl
kom. 502237674
tel. 32 258 05 08
Jakub Pudełko
j.pudelko@kosmos.katowice.pl
kom. 608 499 474
tel. 32 351 12 2