2023 – KLASYKA Z KOSMOSU

Kino Kosmos w 2023 | KLASYKA Z KOSMOSU

W Kinie Kosmos od kilku lat poszerzamy formułę pokazów i wydarzeń prezentujących najważniejsze dokonania światowej kinematografii o konteksty popkulturowe i nowe interpretacje ekranowej klasyki. W 2023 roku śmielej sięgać będziemy poza granice tradycyjnie rozumianych arcydzieł kina, pokazując widzom filmy nieoczywiste, eksplorując nieznane zakątki kinematograficznego wszechświata, czy przyglądając się filmom, twórcom i gatunkom, które przez lata kształtowały współczesne kino i kulturę, choć wpływ i znaczenie wielu z nich dostrzegamy dopiero dziś.

W 2023 roku całoroczny cykl w Kinie Kosmos poświęcimy kinu science-fiction – zarówno w jego najbardziej klasycznych, jak i zupełnie zaskakujących odsłonach. Od Mélièsa do Kubricka, od kina niemego do artystycznej awangardy, wielkich filmowych widowisk i … spektakularnych dokumentów. O genezę, znaczenie i przyszłość gatunku zapytamy specjalistów: filmoznawców, twórców filmowych, socjologów, kulturoznawców, znawców Kosmosu i fanów kina s-f. Do alternatywnych filmowych światów i kinowych eksperymentów będziemy zapraszać przez cały rok, nie tylko w ramach pokazów ROKU Z KINEM S-F, ale też stałych cykli i wydarzeń rocznicowych. 2023 w Kinie Kosmos upłynie pod znakiem odkrywania nowych, filmowych kierunków. Przyjrzymy się twórcom, którzy zredefiniowali klasykę filmową, podchodząc niekonwencjonalnie do historii kina i czerpiąc z dorobku poprzedników. Skupimy się na tych, którzy odważnie wytyczali nowe filmowe ścieżki, często w kontrze do utartych nurtów i dzieł mistrzów. I tych, którzy konsekwentnie szli swoją niezależnie autorską drogą. W ramach jubileuszy filmowych zaprosimy na spotkania z kinem Quentina Tarantino (w 60. urodziny), Jima Jarmuscha (w 70. rocznicę urodzin), czy Luisa Buñuela (w 50. rocznicę śmierci). Porozmawiamy o twórcach z pogranicza sztuk, którzy pozostawili swój niekonwencjonalny ślad w filmie, proponując nowe spojrzenia. Będziemy gościć na naszych ekranach aż dwa cykliczne wydarzenia z siostrzanych filmowych galaktyk: zupełnie nowy przegląd klasyki gatunków przygotowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Michała Oleszczyka oraz kolejne pokazy cieszącego się ogromną popularnością cyklu „Najlepsze z najgorszych”, czyli prawdopodobnie najgorzej napisanych, zrobionych i zagranych filmów we wszechświecie. Powróci też klasyka w modowym wydaniu – MODA NA KOSMOS, czyli kolejne edycje targów mody vintage i pokazów filmowych z ikonami stylu w rolach głównych.

W 2023 roku nie zabraknie innych stałych punktów na mapie filmowego Kosmosu: PORY DLA SENIORA, LEKCJI FILMOWYCH, projekcji dla miłośników opery, pokazów unikatowych archiwaliów z FILMOTEKI ŚLĄSKIEJ czy FILMOWYCH POPOŁUDNI DLA DZIECI i RODZINY W KINIE – a więc cykli skierowanych do młodej publiczności, z którą – w ramach współpracy z Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki będziemy świętować przypadające w lutym 2023 roku 550. urodziny Mikołaja Kopernika. Oczywiście w najlepszym kinie pod Słońcem.

Zapraszamy!