Wystawa w Galerii Przed Seansem

W Galerii „Przed Seansem” można zobaczyć wystawy plakatów i fotosów filmowych ze zbiorów Filmoteki Śląskiej, wystawy przygotowywane przez zespół Filmoteki związane z filmowym życiem Katowic oraz wystawy z innych instytucji i placówek kulturalnych w Polsce.

Tutaj nasi widzowie mogą spędzić czas w oczekiwaniu na seans filmowy, nie tylko oglądając wystawę, ale sięgając po prasę lub katalogi filmowe.

Galeria jest dostępna w godzinach otwarcia kina, wstęp wolny

Kazimierz Kutz na planie filmowym | 4.02 – 28.02.2019

Wystawa prezentowana jest w ramach cyklu wydarzeń „Rok z Kazimierzem Kutzem” organizowanego z okazji obchodzonej 16 lutego 90. rocznicy urodzin reżysera. Na wystawie zgromadzono zdjęcia, które dokumentują życie prywatne, artystyczne oraz publiczne Kazimierza Kutza, wielkiej indywidualności polskiego kina, reżysera filmowego i teatralnego. Wśród nich znajdują się najstarsze zachowane zdjęcia z archiwum rodzinnego reżysera, fotografie z czasów młodości i studiów w łódzkiej Filmówce, czy też rejestrujące późniejsze powroty Kutza na Śląsk. Dokumentację fotograficzną uzupełniają plakaty do filmów należących do trylogii śląskiej: Soli ziemi czarnej (1969), Perły w koronie (1971) oraz Paciorków jednego różańca (1979).