Wystawa w Galerii Przed Seansem

Od 24 października do 23 listopada 2017 w Galerii można zwiedzać  wystawę  fotografii Kamila Myszkowskiego Krótka opowieść o taśmie filmowej.

Inspiracją do powstania wystawy był odbywany przez Kamila wolontariat w Filmotece Śląskiej, w czasie którego opracowywał zbiory fotograficzne znajdujące się w podziemnych magazynach. By do nich dotrzeć musiał każdorazowo przejść najpierw przez pomieszczenia, w których znajdują się filmy na taśmach 35 mm. I to właśnie one stały się bohaterkami wystawy. Prace przygotowane przez artystę są twórczym przekształceniem obrazu nośnika – celuloidowej taśmy.
Sam artysta tak we wstępie do wystawy opisuje swoje wrażenia: ,,Trafiłem do tajemniczego miejsca – labiryntu zbudowanego z regałów sięgających aż po sufit. Na regałach piętrzyły się okrągłe pojemniki przechowujące kilometry historii.”

Kamil Myszkowski – fotograf, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych. Jest członkiem i współzałożycielem Grupy Fotograficznej „Poza Kadrem” działającej przy Miejskim Domu Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne współpracując z różnymi instytucjami. Autor licznych wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu i kolekcjach prywatnych. Odbywa staż kandydacki w Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski.

Zdjęcia z wernisażu: Krzysztof Szlapa

1/4

 

 

 


W Galerii „Przed Seansem” można zobaczyć wystawy plakatów i fotosów filmowych ze zbiorów Filmoteki Śląskiej, wystawy przygotowywane przez zespół Filmoteki związane z filmowym życiem Katowic oraz wystawy sprowadzane z innych instytucji filmowych w Polsce.

Galeria jest dostępna w godzinach otwarcia kina.

Tutaj nasi widzowie mogą spędzić czas w oczekiwaniu na seans filmowy, nie tylko oglądając wystawę, ale sięgając po prasę lub katalogi filmowe.