Wystawa w Galerii Przed Seansem

W Galerii „Przed Seansem” można zobaczyć wystawy plakatów i fotosów filmowych ze zbiorów Filmoteki Śląskiej, wystawy przygotowywane przez zespół Filmoteki związane z filmowym życiem Katowic oraz wystawy z innych instytucji i placówek kulturalnych w Polsce.

Galeria jest dostępna w godzinach otwarcia kina.

Tutaj nasi widzowie mogą spędzić czas w oczekiwaniu na seans filmowy, nie tylko oglądając wystawę, ale sięgając po prasę lub katalogi filmowe.

16.02 – 27.02 2018

KAZIMIERZ KUTZ NA PLANIE FILMOWYM

Nie da się zamknąć twórczości Kazimierza Kutza w jednym zdaniu, tak samo jak nie da się zamknąć jego ról zawodowych w jednej tylko nazwie. Kutz od momentu kiedy tylko zaczął tworzyć buduje swoją niepowtarzalną, odrębną „piątą stronę świata”.

Zdjęcia, które pokazujemy na wystawie pochodzą głównie z planów filmowych. Ukazują Kazimierza Kutza jako reżysera, operatora, kierownika planu, scenografa, artystę, pomocnika, doradcę.

Okazją do prezentacji zdjęć są urodziny reżysera, które przypadają na dzień 16 lutego i odbywająca się w tym samym czasie w kinoteatrze Rialto re-premiera odrestaurowanej wersji filmu Perła w koronie. O samym filmie tak wypowiada się reżyser:

 […ten film zrobiłem bardzo szybko, wszedłem na swoją orbitę. Te filmy śląskie wymagały wiele dokumentacji, ja wtedy też już miałem wypracowane własne reguły estetyczne, więc było mi łatwiej. Robiłem je zawsze w miejscach, które były mi bliskie 5, 6 kilometrów od domu. Chciałem, by zagrali w nich ludzie stąd, z Górnego Śląska, bo tego nie da się odtworzyć, nikt tego nie odegra, tej autentyczności nie da się nauczyć…].