
WOJCIECH ORLIŃSKI O STANISŁAWIE LEMIE.
Zapraszamy na spotkanie z autorem książki która stała się sensacją ostatnich dni.
Lem. Życie nie z tej ziemi to pierwsza w Polsce biografia Stanisława Lema. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Wojciech Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? Dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji „Solaris” ? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść ? To tylko niektóre zagadki które popularny pisarz, publicysta i dziennikarz wyjaśnia w swej książce.
O kulisach jej powstania i wielkiej fascynacji postacią i twórczością klasyka Science- fiction, Wojciech Orliński opowie w trakcie naszego spotkania.
Po nim zaprosimy na pokaz jedynej zaakceptowanej przez Lema adaptacji jego twórczości. Mowa oczywiście o słynnym „ Przekładańcu” w reżyserii zmarłego rok temu Mistrza Andrzeja Wajdy.
Wojciech Orliński (ur. 1969) – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction Polska nie istnieje. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki – wszystko o Lemie. Prowadzi bloga Ekskursje w dyskursie (wo.blox.pl) i audycję Piąteczek w radiu TOK FM .
PRZEKŁADANIEC
Reż. Andrzej Wajda, 1968r, 35 min.
W rolach gł. Bogumił Kobiela,Ryszard Filipski, Anna Prucnal, Gerard Wilk
Przed laty groteska filmowa w reżyserii Andrzeja Wajdy wzbudziła sporo emocji, zdobyła uznanie krytyki, a potwierdzeniem sukcesu były liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. Komitetu ds Radia i Telewizji oraz Medal Specjalny na festiwalu filmów fantastycznych w Sitges w Hiszpanii. Z ogromnym powodzeniem opowieść science fiction przeszła przez ekrany telewizji w Europie.
Akcja filmu rozgrywa się w roku 2000, kiedy to medycyna chlubi się już fantastycznymi sukcesami w transplantacji narządów ludzkich. Ryszard Fox, znany kierowca rajdowy, po serii wypadków na torze, często ratowany jest metodą przeszczepów. Nie ma już pewności, czy jest jeszcze tym, kim był na początku. W tej sytuacji nasuwa się wiele groteskowych, choć ważnych, moralnych i prawnych pytań.