Europejski Dzień Kina Artystycznego

15 października
Europejski Dzień Kina Artystycznego

W dniu 15 października corocznie na całym kontynencie obchodzony jest Europejski Dzień Kina Artystycznego. Tym razem do organizacji święta kin studyjnych przyłączyła się Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, PISF oraz dystrybutorzy filmów artystycznych, którzy udostępnili kinom swoje filmy na pokazy przedpremierowe wyłącznie w dniu wydarzenia. Katowiccy kinomani będą mogli zobaczyć trzy długo wyczekiwane filmy: „Na mlecznej drodze” Emira Kusturicy, „Po tamtej stronie” Aki Kaurismäkiego oraz „Nasz najlepszy rok” Cédrica Klapischa. Każdy z filmów zostanie zaprezentowany o innej godzinie w każdym z katowickich art-house’ów: Kosmosie, Rialcie i Światowidzie. Dzięki temu zabiegowi każdy kinofil ma możliwość ułożenia swojego własnego repertuaru Europejskiego Dnia Kina Artystycznego w tym obiekcie i o tej godzinie która mu odpowiada.

 

Kino Kosmos

15:00 Po tamtej stronie ‘98

17:30 Nasz najlepszy rok ‘113

20:00 Na mlecznej drodze ‘125

 

Kinoteatr Rialto

15:00 Nasz najlepszy rok ‘113

17:30 Na mlecznej drodze ‘125

20:00 Po tamtej stronie ‘98

 

Kino Światowid

15:00 Na mlecznej drodze ‘125

17:30 Po tamtej stronie ‘98

20:00 Nasz najlepszy rok ‘113

 

Na mlecznej drodze, reż. Emir Kusturica, USA/Meksyk/UK/Serbia 2016, 125 min

Pierwszy blisko od dekady fabularny film twórcy „Underground“, „Czasu Cyganów“ i „Arizona Dream“. Historia mleczarza Kosty (Kusturica), który codziennie przekracza linię frontu, aby dowieźć żołnierzom pożywienie. Mimo wojny los mu sprzyja – piękna Milena oddaje mu serce, a jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Do czasu przybycia do wioski tajemniczej Włoszki (Monica Bellucci).

 

Po tamtej stronie, reż. Aki Kaurismäki, Niemcy/Finlandia 2017, 98 min

Nagrodzona na ostatnim festiwalu w Berlinie czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego twórcy „Człowieka bez przeszłości” i „Człowieka z Hawru”. Historia mieszkańcy Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Jego plany odmieni niefortunne spotkanie z syryjskim uchodźcą Khaledem.

 

Nasz najlepszy rok, reż. Cédric Klapisch, Francja 2017, 113 min

Reżyser „Smaku życia” i „Nieba nad Paryżem” snuje słodko-gorzką opowieść o miłoscni, rodzinnych perypetiach, przewrotności losu i drobnych przyjemnościach rozgrywającą się w płynącej winem Burgundii. Młoda i pełna energii Juliette ze zdumieniem odkrywa, że właśnie przypadł jej obowiązek przywrócenia czasów świetności podupadającej rodzinnej winnicy.

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu