A jak Araki

„A jak Araki”
Natalia Gruenpeter
Instytucja Filmowa Silesia Film, Katowice 2017

*O książce*
„A jak Araki” to zbiór szkiców poświęconych wybranym motywom twórczości Gregga Arakiego, niezależnego amerykańskiego filmowca, jednego z czołowych twórców New Queer Cinema. Na książkę składają się 24 krótkie teksty inspirowane słowami kluczami ułożonymi w alfabetycznej kolejności. Idea jest przewrotna – choć sugerować może porządek, w istocie ma w sobie coś anarchistycznego. Ekscentryczna formuła książki uniemożliwia całościowe ujęcie twórczości kalifornijskiego filmowca, wprowadzając do refleksji element gry.

*O Greggu Arakim*
Gregg Araki – urodzony w 1959 roku amerykański reżyser, scenarzysta i montażysta. Debiutował pod koniec lat 80. niezależną, niskobudżetową produkcją Three Bewildered People in the Night. Od tego czasu zrealizował 11 pełnometrażowych filmów, konsekwentnie rozwijając wyrazisty autorski styl i często powracając do kręgu problemów związanych z nastoletnim buntem, poczuciem wyobcowania, poszukiwaniem tożsamości. W 1992 roku nakręcił The Living End, uznawany za jeden z  najważniejszych filmów New Queer Cinema. W kolejnych dziełach, określanych mianem Teenage Apocalypse Trilogy, stworzył sugestywny portret kalifornijskiej młodzieży, inspirowany twórczością Jean-Luca Godarda, telewizyjnymi serialami oraz amerykańskim kinem lat 90. Twórczość Arakiego swobodnie łączy erudycyjne nawiązania do klasyki kina z elementami zaczerpniętymi z kultury młodzieżowej, nastoletnią niefrasobliwość z liryzmem i czułością, dowcip z powagą. W jego dorobku znajdują się zwariowane komedie i dojrzałe adaptacje literatury. W 2010 roku twórca otrzymał pierwszą w historii Queerową Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

*O autorce*
Natalia Gruenpeter – doktor nauk humanistycznych, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Laureatka głównej nagrody w III edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald za pracę doktorską z dziedziny współczesnej humanistyki (2015). Zajmuje się kinem amerykańskim, związkami filmu i fotografii, problematyką czasu i pamięci w kulturze wizualnej. Pracę badawczą łączy z działalnością edukacyjną.

Wydanie: 1
Data premiery: październik 2017
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 205
ISBN: 978-83-923897-7-4

Cena: 37 zł
Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.

Lista księgarń, w których dostępna jest książka „A jak Araki”

………………………………………………………………………………

Sprzedaż wysyłkowa:

Wyślij zamówienie na adres wydawnictwo@filmotekaslaska.pl
Koszt wysyłki: 11 zł (gdy zamawiasz 1 egzemplarz); 18 zł (gdy zamawiasz 2 lub więcej egzemplarzy)
W treści podaj tytuł książki, ilość egzemplarzy oraz adres do wysyłki.

Dane do przelewu:

Nr konta: 40 1050 1214 1000 0007 0000 4641
Instytucja Filmowa Silesia-Film
ul. Górnicza 5
40-008 Katowice

Zamówienie zostanie zrealizowane po zaksięgowaniu wpłaty.

Kontakt Małgorzata Łuczak » m.luczak@filmotekaslaska.pl

………………………………………………………………………………….

książka do nabycia w kasie kina Kosmos oraz w kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto

zobacz inne wydawnictwa Filmoteki Śląskiej