FREDDIE MERCURY W NIEKAWIARNI

W niekawiarni na piętrze Kina Kosmos oglądać można wystawę obrazów Renaty Przeniosło poświęconą liderowi zespołu Queen Freddiemu Mercury’emu.

Renata Przeniosło urodziła się 8 marca 1948 r. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, które ukończyła w pracowni ceramiki. Po ukończeniu szkoły pracowała jako instruktor psychoterapii zajęciowej z ludźmi chorymi. I to, jak sądzi, skłoniło ją później do podjęcia w malarstwie ulubionego tematu – portretu, który stał się najodpowiedniejszą formą wyrazu jej psychiki. Ta ciągła analiza człowieka uczuliła ją na cierpienie i nauczyła dostrzegać emocjonalne walory istoty ludzkiej. Często łączy w obrazie postać z elementami przyrody, uważając, że jesteśmy jej integralną całością. Tematem jej twórczych przemyśleń od zawsze jest człowiek.

Zmarły 24.11.1991 roku Freddie Mercury, lider i wokalista Queen, stał się swoistym wyzwaniem dla artystki. Renata Przeniosło nie uległa modzie „na Freddiego”, jej osobiste emocje i zafascynowane muzyką i osobowością tego wybitnego wokalisty rockowego zrodziły się na długo przed jego śmiercią. W jej malarstwie, a szczególnie tym cyklu, występuje owo często symboliczne połączenie postaci człowieka z motywem kwiatu. Interesująca jest także koncepcja artystki w  ocieraniu z informacją plastyczną do współczesnego odbiorcy – natłok ruchomych obrazów, agresywne barwy czy ostre kontury. Te wyraziste akcenty, często mocno dookreślające niektóre elementy świata przedstawionego nie zatracają ani subtelności, ani wrażliwości, które przecież były dla artystki podstawą i inspiracją twórczą namalowanych obrazów.

Wystawa w niekawiarni na piętrze Kina Kosmos oglądać można od 2 listopada.

Każdy z wystawionych obrazów jest możliwy do zakupu, osoby zainteresowane obrazami Renaty Przeniosło proszone są o kontakt w kasie kina.

 

na seanse filmu Bohemian Rhapsody zapraszamy do Kina Kosmos w dniach 2- 15 listopada: bilety / więcej
w tym na Double Features razem z filmem Żółta łódź podwodna 2.11 o godz. 19:00: bilety / więcej

1/6