Filmoteka Śląska prezentuje

FILMOTEKA ŚLĄSKA PREZENTUJE

Filmoteka Śląska i Kino Kosmos 15 listopada startują z wyjątkową akcją, która z pewnością ucieszy fanów starego kina, a całą resztę zachęci do sięgnięcia do bogatych i stale powiększających się zbiorów Filmoteki Śląskiej digitalizowanych i udostępnianych w ramach projektu „Śląskie Digitarium”. FILMOTEKA ŚLĄSKA PREZENTUJE to cykl, w ramach którego w co drugi poniedziałek przed seansami repertuarowymi w Kinie Kosmos pokazywane będą krótkie, około 2-3-minutowe filmy archiwalne, które znalazły się w projekcie „Śląskie Digitarium”. Wśród prezentowanych filmów na dużym ekranie można będzie zobaczyć takie perełki, jak archiwalny materiał z 11. Olimpiady Gołębi Pocztowych z 1969 roku czy z wizyty francuskiego piosenkarza Johnny’ego Hallydaya w Chorzowie w drugiej połowie lat 60.

Śląskie Digitarium” to projekt realizowany przez cztery instytucje kultury województwa śląskiego: Bibliotekę Śląską (lidera projektu), Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytucję Filmową Silesia Film oraz Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja oraz udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez kompleksowy system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów. W efekcie powstaną 153 TB danych, a internetowej publiczności zostanie udostępnionych łącznie ponad 93 tys. obiektów prezentujących dokumenty piśmiennicze, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe.

Więcej materiałów pochodzących z projektu „Śląskie Digitarium” oraz zbiorów Filmoteki Śląskiej, w tym także kolekcji programów filmowych czy kinowych slajdów reklamowych można zobaczyć na stronie filmotekaslaska.com