ZŁOTE GODY

Naszym nowym cyklem świętujemy pół wieku prawdziwie filmowej miłości: 50 lat żarliwego i pełnego pasji uczucia między najważniejszymi tytułami światowej i polskiej kinematografii a publicznością: ich niesłabnącego oddziaływania na zbiorową wyobraźnię widzów, ale też 50 lat nieustannego wpływu na kulturę.

W 2022 roku 50. rocznicę swojego powstania obchodzą dwa filmy, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnego amerykańskiego kina: „Kabaret” Boba Fosse oraz „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli. Nie istnieje chyba żaden nowy tekst kultury audiowizualnej osnuty wokół tematu włoskiej mafii czy międzywojennych berlińskich klubów, któremu udałoby się uniknąć porównać z ekranowymi klasykami roku 1972. Oba filmy doczekały się niezliczonych hołdów, ale też parodii czy dekonstrukcji, wciąż pozostając filmowym fenomenem, do którego, mimo upływu lat, powracają widzowie na całym świecie. W Kinie Kosmos, którego program od ponad 15 lat poświęcony jest klasyce filmowej, nie moglibyśmy nie zaprosić widzów na tę celebrację. Pokazy obu filmów zostaną poprzedzone prelekcjami, w których zaproszeni filmoznawcy spróbują wyjaśnić, dlaczego te dwa tytuły z przebogatej amerykańskiej kinematografii lat 70. zostawiły po sobie aż tak wyraźny ślad.

 

 

17.11.2022 | CZW | 18:00

„Kabaret” | reż. Bob Fosse | USA | 1972 | 124 min

Jeden z najbardziej sugestywnych obrazów w całej historii kina. Zaprojektowana przez Boba Fosse’a wizja świata w przededniu monstrualnej katastrofy hipnotyzuje, jednocześnie przeraża i uwodzi. Berlin, wczesne lata 30. Przybyła z Ameryki Sally Bowles (Liza Minnelli), śpiewaczka kabaretowa w jednym z lokali, spotyka młodego Anglika. Między nim a dziewczyną zawiązuje się bratersko-siostrzany układ, który przeradza się w głębsze uczucie. Tłem głównego wątku opowieści jest życie nocnego lokalu, ale nade wszystko obraz Niemiec poddających się epidemii nazizmu.

Pokaz z klasycznej taśmy filmowej 35mm pochodzącej ze zbiorów Filmoteki Śląskiej.

Prelekcję do filmu wygłosi filmoznawca Mariusz Ciszewski.

 

30.11.2022 | ŚR | 18:30

„Ojciec chrzestny” | reż. Francis Ford Coppola | USA | 1972 | 175 min

Pierwsza część legendarnej trylogii filmowej opowiadającej historię mafijnej rodziny Corleone na tle przemian społecznych, politycznych i obyczajowych Stanów Zjednoczonych.

USA, koniec II wojny światowej. Pochodzący z Sycylii Don Vito Corleone (Marlon Brando) jest „ojcem chrzestnym” rodziny mafijnej działającej w Nowym Jorku. Jest tyranem i szantażystą, a zarazem człowiekiem honoru, sprawującym rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny i nie ma od nich odwołania, a jego nazwisko otwiera wszystkie drzwi i budzi prawdziwy respekt. Pewnego dnia rodzina Corleone, odmawiając udziału w dystrybucji narkotyków, staje się niepotrzebną przeszkodą dla innych mafii. Kiedy konflikt dramatycznie eskaluje, rodzinie postanawia pomóc syn Vita – Michael (Al Pacino), który do tej pory nie angażował się w przestępcze interesy ojca.

Film zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej cyfrowo.

Prelekcję do filmu wygłosi pomysłodawca cyklu Patryk Chromik

 

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu