Człowiek NON FICTION
Pierwszym tematem dla dokumentalisty jest postać. To wokół niej tworzy się opowieść, jej oczami buduje rzeczywistość i do niej dopasowuje stylistykę formy filmowej. Nawet dokumentalne produkcje o rzeczach (seria Netflixa „Abstract”, czy dokument o popularnej czcionce „Helvetica”), skupione są wokół postaci jak najbliższych danemu zjawisku.
W nowym cyklu Kina Kosmos pragniemy zaprezentować, przynajmniej na początek, trzy odmienne sposoby ukazania człowieka w, jak to ujmują akademicy, przekazie niefikcjonalnym. Zastanowimy się czy filmowcy faktycznie mogą być przezroczyści dla swoich bohaterów, czy obecność kamery zmienia i kształtuje między nimi relacje oraz jakie etyczne dylematy i wpływ na sytuację ma filmowanie zjawiska w sytuacjach kryzysowych.
Cykl jest spojrzeniem na Polskę i dotykające ją zjawiska oczami fantastycznych dokumentalistów, potrafiących dostrzec w otaczającej nas rzeczywistości rzeczy często omijane, a które w ich filmach stają się trafną syntezą. Będą to filmy wzruszające, nieraz prowokujące, zawsze jednak wzbudzające chęć rozmowy. To spotkanie z niebanalnymi, często wybitnymi postaciami i ich definicją życia. Dlatego każda projekcja będzie okazją do rozmowy z zaproszonymi gośćmi: artystami, reżyserkami, ekspertami w danej dziedzinie: Tadeuszem Rolke, o. Alanem Ruskiem, Anną Zamecką.
26 kwietnia 2018 | godz. 18:30 | Otwarcie wystawy „PLON”
Fotografie powstały w wyniku wspólnej podróży fotograficznej 82 letniego Tadeusza Rolke i 15 letniego Michała Gonickiego. Artyści przemieszczali się od jednej miejscowości do drugiej starym kamperem, który oprócz ich środka lokomocji był również ciemnią fotograficzną. Autorzy skupili się na południowo-zachodniej części Polski i jej małych miejscowościach. Wyprawa trwała miesiąc. W ten sposób powstało wiele ciekawych portretów mieszkańców tych miejscowości oraz innych, napotkanych w drodze ludzi.
Wystawa składa się z 24 fotografii wykonanych aparatami Rollei-Flex i Rollei-Cord.
Fotografie wchodzące w skład wystawy PLON pokazywane były dotąd w galeriach w Nowym Jorku i w Polsce.
W programie cyklu:
26 kwietnia 2018 | godz. 19:00 | „Dziennik z podróży” reż. Piotr Stasiak
17 maja 2018 | godz. 19:00 | „Ostatni w Aleppo” reż. Firas Fayyad
21 czewrwca 2018 | godz. 19:00 | „Komunia” reż. Anna Zamecka