Animacja bez tajemnic

Seanse nagradzanych filmów animowanych, spotkania z twórcami, klasyka animacji, repliki festiwali. Animacja jako część kina bardzo często bywa spychana do kategorii kina dla dzieci. Tymczasem festiwale filmowe pękają w szwach od animowanego repertuaru, Europejską Nagrodę Filmową w swojej kategorii zdobywa dramat oparty na życiu i twórczości Vincenta van Gogha a do kin studyjnych coraz częściej wprowadzane są  animowane filmy kierowane do dojrzałego widza. Chcemy pokazać, że animacja to ogromna gałąź kinematografii, co do której również warto wyrobić sobie własny gust. Od stycznia do marca pokażemy różnorodne animacje, zarówno pod względem technik, tematyki, jak i metrażu. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok w stronę filmowej edukacji związanej z filmem animowanym. Zapraszamy na wszystkie wydarzenia związane z cyklem.

REPERTUAR CYKLU:

20 stycznia, Kinoteatr Rialto.

19:00 Wieczór z Vincentem – film + spotkanie z twórcami

Zapraszamy na uroczysty pokaz filmu Twój Vincent, po którym na scenie Kinoteatru Rialto pojawią się twórcy filmu – Dorota Kobiela oraz Hugh Welchman.

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach i Fabryka Silesia zapraszają również na spotkanie z realizatorami filmu Twój Vincent, Dorotą Kobielą i Hugh Welchmanem oraz młodymi malarzami ze Śląska, którzy pracowali przy realizacji obrazu (Martyna Wolna, Joanna Śmielowska, Olena Horhol i Mariusz Maksel). Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia o godzinie 16.00 w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4. Wstęp wolny!
23 stycznia Animator on Tour – replika międzynarodowego festiwalu filmów animamowanych. Animator jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów®.

19:00 – seans nagrodzonych filmów krótkometrażowych
20:30 – Louise nad morzem, reż. Jean-François Laguionie, Belgia/Francja 2016, 70 min. Filmy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

Powrót do Studia Ghibli

3 lutego, sobota, godz. 19:00
Księżniczka Kaguya, reż. Isao Takahata, Japonia 2013, 137 min
japońska wersja językowa z polskimi napisami, od 9 roku życia

8 lutego, czwartek, godz. 17:30
Ponyo, reż. Hayao Miyazaki, Japonia/Hongkong/Singapur 2008, 95 min
polska wersja językowa, od 4 roku życia

15 lutego, czwartek, godz. 18:00
Spirited Away – w krainie bogów, reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2001, 125 min
japońska wersja językowa z polskimi napisami, od 9 roku życia

17 lutego, sobota, godz. 19:00
Księżniczka Mononoke, reż. Hayao Miyazaki, 133 min
japońska wersja językowa z polskimi napisami, od 14 roku życia

3 marca, godz. 19.30

Przegląd animacji nominowanych do Oscarów®.

Bilety w cenie 12/14 złotych do nabycia w kasach kina oraz na filmowa.net

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu