2022. ROK Z KINEM GROZY

Dlaczego tak chętnie poddajemy się fikcjom, które nas przerażają?

Noël Carroll | „Filozofia horroru”

 

W 2022 roku mija 100 lat od premiery filmu „Nosferatu – symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua – arcydzieła niemieckiego ekspresjonizmu filmowego otwierającego epokę horroru w światowym kinie. Z tej okazji w Kinie Kosmos przygotowaliśmy całoroczny cykl ROK Z KINEM GROZY.

W drugiej części cyklu zobaczymy, jak wygląda kino grozy po przełomowym „Egzorcyście”. Odkrywając na nowo kultowe klasyki lat 80. i 90., przyjrzymy się wielkim franczyzom i horrorowi zaangażowanemu. Wkraczając w XXI wiek, sprawdzimy, jak horror funkcjonuje w formule kina artystycznego i czarnej komedii. Czy najnowsze kino grozy, przetwarzając znane motywy, lokalne mitologie oraz konteksty historyczne, wciąż oswaja lęki współczesności w bezpiecznych ramach gatunkowych? Czy może staje się tylko formalną zabawą ufundowaną na efektownym pastiszu i intertekstualnym porozumieniu z widzem?

Wydarzeniem towarzyszącym retrospektywie będzie spotkanie z twórczością Stefana Grabińskiego – urodzonego we Lwowie polskiego fantasty łączącego motywy gotyckie z odkryciami epoki pary, okrzykniętego swojego czasu polskim Poem.

Brak nadchodzących wydarzeń dla tego cyklu