Barbenheimer

Barbenheimer to nazwa internetowego fenomenu związanego z premierami filmów Barbie Oppenheimer tego samego dnia – 21 lipca 2023 roku.

Na początku roku dwie rywalizujące wytwórnie filmowe – Warner oraz Universal – ogłosiły tą samą datę swoich wyczekiwanych tegorocznych premier. Kontrast między Barbie – komedią fantasy w reżyserii Grety Gerwig o modnej lalce Barbie – a Oppenheimerem – thrillerem biograficznym napisanym i wyreżyserowanym przez Christophera Nolana o fizyku J. Robercie Oppenheimerze, dyrektorze naukowym Projektu Manhattan, który opracował pierwszą broń jądrową – wywołał komediową reakcję internautów. Normalnie w takiej sytuacji jedna z wytwórni dokonuje przesunięcia premiery o np. dwa tygodnie, tutaj jednak hollywoodzcy giganci zaskoczeni reakcją fanów postanowili zaryzykować.

W połowie roku gorączka Barbeheimera ogarnęła całą sieć – tysiące memów, fanartów i zabawnych tekstów tylko podkręcały atmosferę, czyniąc jednocześnie z obu tytułów najważniejsze tegoroczne premiery. Fenomen był szeroko komentowany w sieci i prasie (artykuł pojawił się m.in. w Gazecie Wyborczej), dla krytyków Barbenheimer był okazją do przypomnienia, że oba filmy to dzieła uznanych twórców – reżyserki, scenarzystki i aktorki Grety Gerwig („Frances Ha”, „Małe kobietki”, „Lady Bird”) oraz reżysera, scenarzysty i producenta Christophera Nolana (trylogia Batman. Mroczny Rycerz, „Incepcja”, „Memento”). Warto wspomnieć, że oba tytuły mają dystrybucję tylko i wyłącznie w kinach, nie są dostępne na żadnych platformach internetowych.

Kino Kosmos chętnie przyłączyło się do zabawy, na naszym Instagramie zachęcamy do oglądania obu filmów i dzielimy się najzabawniejszymi treściami. Oczywiście oba filmy pojawią się w naszym repertuarze premierowo, program przygotowaliśmy w ten sposób, by w większość dni (w szczególności w weekend premierowy i Tani Poniedziałek) można było obejrzeć oba filmy na Sali Nostromo jeden po drugim – o co prosiło wielu widzów.

dni i godziny seansów filmu OPPENHEIMER – tutaj

dni i godziny seansów filmu BARBIE w wersji z napisami – tutaj

dni i godziny seansów filmu BARBIE w wersji z dubbingiem – tutaj