Archiwa Palestry – 2. odcinek

„Adwokat, który przyczynił się do klęski nazistów w II wojnie światowej” – reportaż o Władysławie Pałce w drodze na kinowy ekran.

 

Zapraszamy Państwa na uroczystą premierę drugiego odcinka cyklu reportaży pt. „Archiwa Palestry”, która odbędzie się 27.10.2019 r. o godz. 18.30.

Film został poświęcony katowickiemu adwokatowi Władysławowi Pałce i kulisom działań Wywiadu Armii Krajowej dotyczących niemieckiego programu budowy superbroni, jakimi były bomby V1 i rakiety V2. W założeniu nazistów broń ta miała przesądzić o zwycięstwie Niemiec w II wojnie światowej. Tak się jednak nie stało. Przede wszystkim dzięki Władysławowi Pałce. Jego zasługi na tym polu są nie do przecenienia. Wspomnieć tylko, że to właśnie on dowodził 100 osobową grupą, która odpowiadała za rozpracowanie nazistowskiego systemu na poligonie w Blizne. Mimo ogromnych zasług, pozostaje anonimowy. Zakamuflowany w strukturach wywiadu i mający świadomość zagrożeń związanych z ujawnieniem prawdziwej tożsamości – przez dziesiątki lata po wojnie zachował w tajemnicy własne nazwisko i własne zasługi. Do dziś o tym czego dokonał, poza gronem nielicznych, pamięta tylko rodzina. Tymczasem gdyby nie Władysław Pałka losy II wojny światowej mogły się potoczyć zupełnie inaczej…

Autorem i pomysłodawcą „Archiwów Palestry” jest Paweł Matyja, adwokat i wieloletni dziennikarz m.in. TVP i Dziennika Gazety Prawnej. Realizując reportaż poświęcony mec. Pałce dotarł m.in. do unikatowych nagrań, które wykonali naziści dokumentujący  budowę programu superbroni.

Produkcję drugiego odcinka wsparło m.in. Australian War Memorial, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Armii Krajowej im. Gen. F. Nila w Krakowie, czy  Muzeum Historyczno – Techniczne w Pennemunde.

Specjalnymi gośćmi premiery będzie rodzina adw. Władysława Pałki, w tym jego córka i wnuczka, które opowiedzą o nieznanych historiach z życia ojca i dziadka.

 

Serdecznie zapraszamy! Wstęp bezpłatny.

(WYDARZENIE MA CHARAKTER WYNAJMU)