Operowa gala z domów gwiazd Met!

Darmowy, dostępny dla wszystkich koncert online z udziałem ponad 40 wiodących artystów, którzy wystąpią na żywo, łącząc się ze swoich domów z widzami poprzez Skype. Wystąpią:
Roberto Alagna i Aleksandra Kurzak (Le Raincy, Francja),
Marco Armiliato (Lugano, Szwajcaria),
Jamie Barton (Atlanta, Stany Zjednoczone),
Piotr Beczała (Żabnica, Polska),
Angel Blue (Alpine, Stany Zjednoczone),
Lawrence Brownlee (Niceville, Stany Zjednoczone),
Joseph Calleja (Mellieha, Malta),
Javier Camarena (Zurych, Szwajcaria),
Nicole Car i Etienne Dupuis (Paryż, Francja),
David Chan (Closter, Stany Zjednoczone),
Anthony Roth Costanzo (Nowy Jork, Stany Zjednoczone),
Stephen Costello i Yoon Kwon Costello (Nowy Jork, Stany Zjednoczone),
Diana Damrau (Visan, Francja),
Michael Fabiano (Bonita Springs, Stany Zjednoczone),
Renée Fleming (Virginia, Stany Zjednoczone),
Elīna Garanča (Ryga, Łotwa),
Christine Goerke (Teaneck, Stany Zjednoczone),
Günther Groissböck (Lugano, Szwajcaria),
Jonas Kaufmann (Monachium, Niemcy),
Isabel Leonard (Nowy Jork, Stany Zjednoczone),
Ambrogio Maestri (Lugano, Szwajcaria),
Peter Mattei (Broma, Szwecja),
Erin Morley (New Haven, Stany Zjednoczone),
Anna Netrebko i Yusif Eyvazov (Wiedeń, Austria),
Lisette Oropesa (Botton Rouge, Stany Zjednoczone),
René Pape (Drezno, Niemcy),
Ailyn Pérez i Soloman Howard (Chicago, Stany Zjednoczone),
Matthew Polenzani (Nowy Jork, Stany Zjednoczone),
Anita Rachvelishvili (Tbilisi, Gruzja),
Golda Schultz (Bawaria, Niemcy),
Nadine Sierra (Walencja, Hiszpania),
Bryn Terfel i Hanna Stone (Walia),
Elza van den Heever (Montpellier, Francja),
Michael Volle (Berlin, Niemcy),
Pretty Yende (Piet Retief, Północna Afryka),
Sonya Yoncheva (Genewa, Szwajcaria)

Metropolitan Opera ogłosiła plany przeprowadzenia, transmitowanej na żywo, wirtualnej gali. Gala zaplanowana jest na 25 kwietnia (sobota), na godz. 13:00 czasu nowojorskiego (w Polsce godz. 19:00). Wezmą w niej udział najwybitniejsi artyści związani z The Metropolitan Opera, którzy wystąpią na żywo ze swoich domów. Koncert poprowadzi dyrektor generalny Met, Peter Gelb z Nowego Jorku, a towarzyszyć mu będzie dyrektor muzyczny Yannick Nézet-Séguin, przebywający w Montrealu. Koncert będzie  można obejrzeć za darmo na stronie Met: metopera.org.

„Met słynie z wysokiej jakości transmisji do kin. Ta transmisja, choć mniej zaawansowana technologicznie, w niczym nie będzie ustępować tradycyjnym pokazom pod względem artystycznym”, zapowiada Peter Gelb, zaznaczając, że występy będą przekazywane w czasie rzeczywistym z laptopów muzyków poprzez Skype, co na pewno będzie wyzwaniem logistycznym. „Zapewnimy wsparcie techniczne zarówno naszym odbiorcom, jak i naszym wykonawcom, którzy już nie mogą się doczekać kontaktu z fanami”.

Podczas, gdy Peter Gelb będzie nadzorował galę ze swojego mieszkania na manhattańskim Upper West Side, Yannick Nézet-Séguin obejmie rolę współgospodarza ze swojego domu w Montrealu. Nézet-Séguin uświetni również galę koncertem fortepianowym.

„Niezmiernie  się  cieszę,  że  ci  wszyscy  wspaniali  artyści  będą  mieli  możliwość  spotkania    i wystąpienia w tych trudnych czasach kryzysu”, oznajmił Nézet-Séguin, dyrektor muzyczny Met. „W sytuacji, gdy występy na scenie nie są możliwe, takie przedsięwzięcie jak nasza gala, sprawdzi się znakomicie”.

Gala rozpocznie się o godz. 13:00 czasu nowojorskiego, w czasie, gdy Met zwyczajowo rozpoczynała swoje sobotnie koncerty i będzie dostępna na stronie metopera.org jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu pokazu – do godz. 18:30 czasu nowojorskiego następnego dnia. Pełen program koncertu zostanie opublikowany wkrótce.

Projekt opiera się na sukcesie „Nocnych retransmisji online z The Metropolitan Opera”, serii pokazów dawnych tytułów, udostępnianych codziennie przez Met na ich oficjalnej stronie. Od momentu rozpoczęcia przedsięwzięcia (16 marca) retransmisje online obejrzało ponad 4 miliony widzów na całym świecie, co stanowi ponad 200 milionów minut czasu oglądania.

Gala jest częścią kampanii Met „The Voice Must Be Heard”, która ma na celu zbieranie funduszy na rzecz dalszego funkcjonowania instytucji i wspierania jej w czasie kryzysu. Wydarzenie sponsorują Mercedes T. Bass i Rolex.