Metropolitan Opera on-line

Nowojorska Met Opera uruchomiła od 16.03.2020 bezpłatny streaming powtórkowych spektakli operowych z cyklu Live in HD – wszystko to podyktowane jest zamknięciem opery do końca sezonu i odwołaniem wszystkich przedstawień, również transmisji do kin, z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa.

Chcemy w tych nadzwyczajnie trudnym czasie pocieszyć wszystkich miłośników opery, prezentując klejnoty z naszego archiwum z minionych 14 lat – powiedział generalny dyrektor Met Peter Gelb.

Według polskiego czasu – powtórki można oglądać od 01:30 aż do 00:30 następnego dnia na stronie Metropolitan Opera

Każdy link do oglądania opery jest aktywny 23 godziny.

Tydzień XXIII  (17.08 – 23.08)

17.08.2020, poniedziałek, „Tosca” (Puccini, dyryguje Riccardo Frizza, obsada: Patricia Racette, Roberto Alagna, George Gagnidze. Transmisja na żywo odbyła się 9.11.2013.

18.08.2020, wtorek, „Francesca da Rimini” (Zandonai, dyryguje James Levine, obsada: Renata Scotto, Plácido Domingo, Cornell MacNeil). Przedstawienie odbyło się 7.04.1984.

19.08.2020, środa, „Eugeniusz Oniegin” (Czajkowski, dyryguje  Robin Ticciati, obsada: Anna Netrebko, Elena Maximova, Alexey Dolgov, Peter Mattei, Štefan Kocán). Transmisja na żywo odbyła się 22.04.2017.

20.08.2020, czwartek, „Bal maskowy” (Verdi, dyryguje James Levine, obsada: Aprile Millo, Harolyn Blackwell, Florence Quivar, Luciano Pavarotti, Leo Nucci).  Przedstawienie odbyło się 26.01.1991.

21.08.2020, piątek, „Simon Boccanegra” (Verdi, dyryguje James Levine, obsada: Starring Adrianne Pieczonka, Marcello Giordani, Plácido Domingo, James Morris). Transmisja na żywo odbyła się 6.02. 2010.

22.08.2020, sobota, „Cyrulik sewilski” (Rossini, dyryguje Ralf Weikert, obsada: Kathleen Battle, Rockwell Blake, Leo Nucci, Enzo Dara, Ferruccio Furlanetto). Przedstawienie odbyło się 3.12.1988.

23.08.2020, niedziela, „Jaś i Małgosia” (Humperdinck, dyryguje Thomas Fulton, obsada: Judith Blegen, Frederica von Stade, Jean Kraft, Rosalind Elias, Michael Devlin).  Przedstawienie odbyło się 5.12.1982.

Tydzień  XXII (10.08 – 16.08)

10.08.2020, poniedziałek, „Manon Lescaut” (Puccini, dyryguje: James Levine, obsada: Karita Mattila, Marcello Giordani, and Dwayne Croft). Transmisja na żywo odbyła się 16.02.2008.

11.08.2020, wtorek, „Carmen” (Bizet, dyryguje  Louis Langrée, obsada:  Aleksandra Kurzak, Clémentine Margaine, Roberto Alagna, Alexander Vinogradov). Transmisja na żywo odbyła się 2.02.2019.

12.08.2020, środa, „Rigoletto” (Verdi, dyryguje James Levine, obsada: Christiane Eda-Pierre, Isola Jones, Luciano Pavarotti, Louis Quilico, Ara Berberian). Przedstawienie odbyło się 15.12.1981.

13.08.2020, czwartek, „Turandot” (Puccini, dyryguje  Paolo Carignani, obsada: Nina Stemme, Anita Hartig, Marco Berti, Alexander Tsymbalyuk). Transmisja na żywo odbyła się 30.01.2016.

14.08.2020, piątek, „Tristan i Izolda” (Wagner, dyryguje James Levine, obsada: Deborah Voigt, Michelle DeYoung, Robert Dean Smith, Matti Salminen). Transmisja na żywo odbyła się 22.03.2008.

15.08.2020, sobota, „Cyganeria”(Puccini, dyryguje Stefano Ranzani, obsada: Kristine Opolais, Susanna Phillips, Vittorio Grigolo, Massimo Cavalletti, Patrick Carfizzi, Oren Gradus). Transmisja na żywo odbyła się 5.04.2014.

16.08.2020, niedziela, „Luiza Miller” (Verdi, dyryguje James Levine, obsada: Renata Scotto, Plácido Domingo, Sherrill Milnes, Bonaldo Giaiotti, James Morris). Przedstawienie odbyło się 20.01.1979.

Tydzień XXI (3.08 – 9.08)

3.08.2020, poniedziałek, „Zaczarowany flet” (Mozart, dyryguje: James Levine, obsada: Ying Huang, Erika Miklósa, Matthew Polenzani, Nathan Gunn, René Pape). Transmisja odbyła się 30.12.2006.

4.08.2020, wtorek, „Opowieści Hoffmanna” (Offenbach, dyryguje: Yves Abel obsada: Erin Morley, Hibla Gerzmava, Kate Lindsey, Christine Rice, Vittorio Grigolo, Thomas Hampson). Transmisja odbyła się 31.01.2015.

5.08.2020, środa, „Simon Boccanegra” (Verdi, dyryguje: James Levine, obsada: Kiri Te Kanawa, Plácido Domingo, Vladimir Chernov, Robert Lloyd). Przedstawienie odbyło się 26.01.1995.

6.08.2020, czwartek, „Madame Butterfly” (Puccini, dyryguje: Karel Mark Chichon, obsada: Kristine Opolais, Maria Zifchak, Roberto Alagna, Dwayne Croft). Transmisja odbyła się 2.04.2016.

7.08.2020, piątek, „Parsifal” (Wagner, dyryguje: James Levine, obsada: Waltraud Meier, Siegfried Jerusalem, Bernd Weikl, Kurt Moll), Przedstawienie odbyło się 28.03.1992.

8.08.2020, sobota, „Agrypina” (Handel, dyryguje: Harry Bicket, obsada: Brenda Rae, Joyce DiDonato, Kate Lindsey, Iestyn Davies, Duncan Rock, Matthew Rose). Transmisja odbyła się 29.02.2020.

9.08.2020, niedziela, „Don Giovanni” (Mozart, dyryguje: Fabio Luisi, obsada: Hibla Gerzmava, Malin Byström, Serena Malfi, Paul Appleby, Simon Keenlyside, Adam Plachetka). Transmisja odbyła się 22.10.2016.

XX tydzień (27.07 – 2.08)

27.07.2020, poniedziałek, „Łucja z Lammermooru” (Donizetti, dyryguje Patrick Summers; obsada: Natalie Dessay, Joseph Calleja, Ludovic Tézier, Kwangchul Youn). Transmisja na żywo odbyła sięFrom March 19, 2011.

28.07.2020, wtorek, „Tosca” (Puccini, dyryguje: Joseph Colaneri; obsada: Karita Mattila, Marcelo Álvarez, George Gagnidze). Transmisja na żywo odbyła się 10.10. 2009.

29.07.2020, środa, „Rigoletto” (Verdi, dyryguje: James Levine; obsada: Ileana Cotrubas, Plácido Domingo, Cornell MacNeil). Przedstawienie odbyło się 7.11.1977.

30.07,.2020, czwartek, „Trubadur” (Verdi, dyryguje Marco Armiliato; obsada: Sondra Radvanovsky, Dolora Zajick, Marcelo Álvarez, Dmitri Hvorostovsky). Transmisja na żywo odbyła się  30.04.2011.

31.07.2020, piątek, „Rusałka” (Dvořák, dyryguje Mark Elder; obsada: Kristine Opolais, Katarina Dalayman, Jamie Barton, Brandon Jovanovich, Eric Owens). Transmisja na żywo odbyła się 25.02.2017.

1.08.2020, sobota, „Ernani” (Verdi, dyryguje James Levine; obsada: Leona Mitchell, Luciano Pavarotti, Sherrill Milnes, Ruggero Raimondi). Przedstawienie odbyło się 17.12. 1983.

2.08.2020, niedziela, „Walkiria“ (Wagner, dyryguje Philippe Jordan; obsada: Christine Goerke, Eva-Maria Westbroek, Jamie Barton, Stuart Skelton, Greer Grimsley, Günther Groissböck). 30.03.2019.

XIX tydzień (20.07 – 26.07)

20.07.2020, poniedziałek, „Cyrulik sewilski” (Rossini, dyryguje Michele Mariotti, obsada: Isabel Leonard, Lawrence Brownlee, Christopher Maltman, Maurizio Muraro). Transmisja na żywo odbyła się 22.11.2014.

21.07.2020, wtorek, „Tannhäuser” (Wagner, dyryguje James Levine, obsada: Éva Marton, Tatiana Troyanos, Richard Cassilly, Bernd Weikl, John Macurdy). Przedstawienie odbyło się 20.12.1982.

22.07.2020, środa, „Makbet” (Verdi, dyryguje James Levine, obsada: Maria Guleghina, Dimitri Pittas, Željko Lučić, John Relyea). Transmisja na żywo odbyła się 12.01.2008.

23.07.2020, czwartek, „Romeo i Julia” (Gounod, dyryguje Plácido Domingo, obsada: Anna Netrebko, Roberto Alagna, Nathan Gunn, Robert Lloyd). Transmisja na żywo odbyła się 15.12.2007.

24.07.2020, piątek, „Falstaff” (Verdi, dyryguje James Levine, obsada: Mirella Freni, Barbara Bonney, Marilyn Horne, Bruno Pola, Paul Plishka). Przedstawienie odbyło się  1010.1992.

25.07.2020, sobota, „Kawaler z różą” (R. Strauss, dyryguje Edo de Waart, obsada: Renée Fleming, Christine Schäfer, Susan Graham, Kristinn Sigmundsson). Transmisja na żywo odbyła się 9.01.2010.

26.07.2020, niedziela, „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu” (Puccini, dyryguje Marco Armiliato, obsada:  Eva-Maria Westbroek, Jonas Kaufmann, Željko Lučić). Transmisja na żywo odbyła się 27.10. 2018.

XVIII tydzień (13 – 20.07)

13.07.2020, poniedziałek, „Manon Lescaut” (Puccini, dyryguje Fabio Luisi, obsada: Kristine Opolais, Roberto Alagna, Massimo Cavalletti, Brindley Sherratt).  Transmisja na żywo odbyła się  5.03.2016.

14.07.2020, wtorek, „ La Traviata”  (Verdi, dyryguje James Levine, obsada: Ileana Cotrubas, Plácido Domingo, Cornell MacNeil). Przedstawienie odbyło się 28.03.1981.

15.07.2020, środa, „Turandot” (Puccini, dyryguje Andris Nelsons, obsada: Maria Guleghina, Marina Poplavskaya, Marcello Giordani, Samuel Ramey).Transmisja na żywo odbyła się  7.11. 2009.

16.07.2020, czwartek, „Wozzeck” (Berg, dyryguje Yannick Nézet-Séguin, obsada: Elza van den Heever,  Gerhard Siegel, Peter Mattei, Christian van Horn). Transmisja na żywo odbyła się  11.01.2020.

17.07.2020, piątek, „Kopciuszek” (Rossini, dyryguje Maurizio Benini, obsada: Elīna Garanča ,  Lawrence Brownlee). Transmisja na żywo odbyła się  9.05.2009.

18.07.2020, sobota, „Wesele Figara” (Mozart, dyryguje James Levine, obsada: Amanda Majeski, Marlis Petersen, Isabel Leonard, Peter Mattei, Ildar Abdrazakov. Transmisja na żywo odbyła się 18.10.2014.19.07.2020, niedziela, „Cyganeria” (Puccini, dyryguje James Levine, obsada: Teresa Stratas, Renata Scotto, José Carreras, Richard Stilwell, Allan Monk, James Morris, Italo Tajo). Przedstawienie odbyło się 16.01.1982.

XVII tydzień (6 – 12.07)

W XVII tygodniu internetowych transmisji z Met polecamy „Eugeniusza Oniegina” z Mariuszem Kwietniem w roli tytułowej i Piotrem Beczałą jako Leńskim (10.07).

6.07.2020, poniedziałek, „Cyganeria” (Puccini; dyryguje Marco Armiliato, obsada: Sonya Yoncheva, Susanna Phillips, Michael Fabiano, Lucas Meachem, Alexey Lavrov, Matthew Rose). Transmisja na żywo odbyła się 24.02.2018.

7.07.2002, wtorek, „Trubadur” (Verdi; dyryguje James Levine, obsada: Éva Marton, Dolora Zajick, Luciano Pavarotti, Sherrill Milnes). Transmisja na żywo odbyła się 15.10.1988.

8.07.2020, środa, „Così fan tutte” (Mozart; dyryguje James Levine, Susanna Phillips, Isabel Leonard, Danielle de Niese, Matthew Polenzani, Rodion Pogossov, Maurizio Muraro). Transmisja na żywo odbyła się 26.04.2014.

9.07.2020, czwartek, „Francesca da Rimini” (Zandonai, dyryguje Marco Armiliato; obsada: Eva-Maria Westbroek, Marcello Giordani, Mark Delavan). Transmisja na żywo odbyła się 16.03.2013.

10.07.2020, piątek, „Eugeniusz Oniegin” (Czajkowski, dyryguje Valery Gergiev; obsada: Anna Netrebko, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Alexei Tanovitski). Transmisja na żywo odbyła się 5.10.2013.

11.07.2020, sobota, „Madame Butterfly” (Puccini; dyryguje Pier Giorgio Morandi, obsada: Hui He, Elizabeth DeShong, Bruce Sledge, Paulo Szot). Transmisja na żywo odbyła się  9.11.2019.

12.07.2020, niedziela, „Tristan i Izolda” (Wagner; dyryguje: James Levine, obsada: Jane Eaglen, Katarina Dalayman, Ben Heppner, Hans-Joachim Ketelsen, René Pape). Przedstawienie odbyło się 18.12.1999. (Zwycięzca w Plebiscycie Widzów)

XVI tydzień (29.06 – 5.07)

W XVI tygodniu internetowych transmisji polecamy „Don Giovanniego” z udziałem polskiego śpiewaka Mariusza Kwietnia (3.07.20, piątek).

29.06.2020, poniedziałek, „Córka pułku” (Donizetti, dyryguje Enrique Mazzola; obsada: Pretty Yende, Stephanie Blythe, Kathleen Turner, Javier Camarena, Maurizio Muraro). Transmisja na żywo odbyła się 2.03.2019.

30.06.2020, wtorek, „Walkiria” (Wagner, dyryguje James Levine; obsada: Hildegard Behrens, Jessye Norman, Christa Ludwig, Gary Lakes, James Morris, Kurt Moll). Przedstawienie na żywo odbyło się 8.04.1989. (Zwycięzca w Plebiscycie Widzów)

1.07.2020, środa, „Nos” (Szostakowicz, dyryguje Pavel Smelkov; obdada: Andrey Popov, Alexander Lewis, Paulo Szot). Transmisja na żywo odbyła się26.10.2013.

2.07.2020, czwartek, „Carmen” (Bizet, dyryguje Pablo Heras-Casado; obsada: Anita Hartig, Anita Rachvelishvili, Aleksandrs Antonenko, Ildar Abdrazakov). Transmisja na żywo odbyła się 1.11.2014.

3.07.2020, piątek, „Don Giovanni” (Mozart, dyryguje Fabio Luisi; obsada: Marina Rebeka, Barbara Frittoli, Mojca Erdmann, Ramón Vargas, Mariusz Kwiecień, Luca Pisaroni, Štefan Kocán). Transmisja na żywo odbyła się 29.10.2011.

4.07.2020, sobota, „Don Pasquale”, dyryguje Nicola Rescigno; obsada: Beverly Sills, Alfredo Kraus, Håkan Hagegård, Gabriel Bacquier).  Transmisja na żywo odbyła się 11.01.1979.

5.07.2020, niedziela, „Pani z jeziora” (Rossini, dyryguje Michele Mariotti; obsada: Joyce DiDonato, Daniela Barcellona, Juan Diego Flórez, John Osborn, Oren Gradus). Transmisja na żywo odbyła się 14,05.2015.

XV tydzień (22.06 – 28.06)

22.06.2020, poniedziałek, „Traviata” (Verdi, dyryguje Nicola Luisotti; obsada:  Sonya Yoncheva, Michael Fabiano, Thomas Hampson). Transmisja na żywo odbyła się 11.03.2017.

23.06.2020. wtorek, „Doctor Atomic” (John Adams, dyryguje Alan Gilbert; obsada: Sasha Cooke, Thomas Glenn, Gerald Finley, Richard Paul Fink, Eric Owens). Transmisja na żywo odbyła się 8.11. 2008.

24.06.2020, środa, „Samson i Dalila” (Saint-Saëns, dyryguje Sir Mark Elder; obsada: Elīna Garanča, Roberto Alagna). Transmisja na żywo odbyła się 20.10.2018.

25.06.2020, czwartek, „Manon” (Massenet, dyryguje Maurizio Benini; obsada: Lisette Oropesa, Michael Fabiano,  Artur Ruciński). Transmisja na żywo odbyła się 26.10.2019.

26.06.2020, piątek, „Napój miłosny” (Donizetti, dyryguje James Levine; obsada: Kathleen Battle, Luciano Pavarotti, Juan Pons, Enzo Dara). Przedstawienie na żywo odbyło się 16.11.1991.

27.06.2020, sobota,  „Kopciuszek” (Massenet, dyryguje Bertrand de Billy; obsada: Kathleen Kim, Joyce DiDonato, Alice Coote, Stephanie Blythe).  Transmisja na żywo odbyła się 28.04.2018.

28.06.2020, niedziela, „Czarodziejski flet” (Mozart, dyryguje James Levine; obsada: Golda Schultz, Kathryn Lewek, Charles Castronovo, Markus Werba, Christian Van Horn, René Pape). Transmisja na żywo odbyła się 14.10.2017.

XIV tydzień (15.06 – 21.06)

15.06.2020, poniedziałek, „Armida” (Rossini, dyryguje Riccardo Frizza; obsada: Renée Fleming, Lawrence Brownlee, John Osborn, Barry Banks, Kobie van Rensburg). Transmisja na żywo odbyła się 1.03.2010.

16.06.2020, wtorek, „Semiramida” (Rossini, dyryguje Maurizio Benini; obsada:  Angela Meade, Elizabeth DeShong, Javier Camarena, Ildar Abdrazakov, Ryan Speedo Green). Transmisja na żywo odbyła się 10.03.2018.

17.06.2020, środa, „Ifigenia w Taurydzie” (Gluck, dyryguje Patrick Summers; obsada:  Susan Graham, Plácido Domingo, Paul Groves). Transmisja na żywo odbyła się 26.02.2011.

18.06.2020, czwartek oraz 19.06.2020, piątek, „Siła przeznaczenia” (Verdi, dyryguje James Levine; obsada:  Leontyne Price, Giuseppe Giacomini, Leo Nucci, Bonaldo Giaiotti). Przedstawienie  odbyło się  24.03.1984.

20.06.2020, sobota, „Echnaton” (Philip Glass, dyryguje Karen Kamensek; obsada:  Dísella Lárusdóttir, J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Aaron Blake, Will Liverman, Richard Bernstein, Zachary James). Transmisja na żywo odbyła się  23.11.2019.

21.06.2020, niedziela, „Satyagraha” (Philip Glass, dyryguje Dante Anzolini; obsada:  Rachelle Durkin, Richard Croft, Kim Josephson, Alfred Walker). Transmisja na żywo odbyła się 19.11.2011.

XIII tydzień (8.06 – 14.06)

8.06.2020, poniedziałek, „Łaskawość Tytusa” (Mozart, dyryguje Harry Bicket; obsada: Lucy Crowe, Barbara Frittoli, Elīna Garanča, Kate Lindsey, Giuseppe Filianoti. Transmisja na żywo odbyła się 1.12.2012.

9.06.2020, wtorek, „Jolanta” (Czajkowski) i „Zamek Sinobrodego” (Bartók); dyryguje: Valery Gergiev; obsada: Anna Netrebko, Piotr Beczała („Jolanta”) oraz Nadja Michael i Mikhail Petrenko („Zamek Sinobrodego”). Transmisja na żywo odbyła się February 14, 2015.

10.06.2020, środa, „Jaś i Małgosia” (Humperdinck, dyryguje Vladimir Jurowski; obsada: Christine Schäfer, Alice Coote, Rosalind Plowright, Philip Langridge, Alan Held). Transmisja na żywo odbyła się 1.01.2008.

11.06.2020, czwartek, „The Ghosts of Versailles” (Duchy Wersalu, Corigliano, dyryguje James Levine; obsada:  Teresa Stratas, Renée Fleming, Marilyn Horne, Graham Clark, Gino Quilico, Håkan Hagegård). Przedstawienie  odbyło się 10.01.1992.

12.06.2020, piątek oraz 13.06.2020, sobota

 At-Home Gala | Operowa gala z domów gwiazd Met! | powtórka koncertu z 25.04.2020

Ponad 40 wiodących artystów zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa w swoich domach na całym świecie, wystąpiło w streamingu na żywo – w tym polski tenor Piotr Beczała z domu w Żabnicy. Gospodarzami koncertu byli dyrektor generalny Peter Gelb w Nowym Jorku i dyrektor muzyczny Yannick Nézet-Séguin w Montrealu.

14.06.2020, niedziela, „Rodelinda” (Handel, dyryguje Harry Bicket; obsada:  Renée Fleming, Stephanie Blythe, Andreas Scholl, Iestyn Davies, Joseph Kaiser, Shenyang). Transmisja na żywo odbyła się 3.12.2011.

XII tydzień (1 – 7 czerwca 2020)

1.06.2020, poniedziałek, „Purytanie” (Bellini, dyryguje Patrick Summers, obsada: Anna Netrebko, Eric Cutler, Franco Vassallo, John Relyea). Przedstawienie  odbyło się 6.01.2007.

2.06.2020, wtorek, „Lulu” (Berg, dyryguje Lothar Koenigs, obsada: Marlis Petersen, Susan Graham, Daniel Brenna, Paul Groves, Johan Reuter, Franz Grundheber). Transmisja na żywo odbyła się 21.11.2015.

3.06.2020, środa, „Orfeusz i Eurydyka” (Gluck, dyryguje James Levine, obsada: Danielle de Niese, Heidi Grant Murphy, Stephanie Blythe). Przedstawienie  odbyło się 24.01.2009.

4.06.2020, czwartek,  „Tosca” (Puccini, dyryguje James Conlon, obsada: Shirley Verrett, Luciano Pavarotti, Cornell MacNeil). Przedstawienie  odbyło się 19.12.1978.

5.06.2020, piątek, „Anioł zagłady” (Thomas Adès, dyryguje Thomas Adès, obsada: Audrey Luna, Amanda Echalaz, Sally Matthews, Sophie Bevan,  Alice Coote, Christine Rice, Iestyn Davies, Joseph Kaiser, Frédéric Antoun, David Portillo, David Adam Moore, Rod Gilfry, Kevin Burdette, Christian Van Horn, John Tomlinson). Transmisja na żywo odbyła się 18.11.2017.

6.06.2020, sobota, „Otello” (Verdi, dyryguje Yannick Nézet-Séguin, obsada: Sonya Yoncheva, Aleksandrs Antonenko, Željko Lučić). Transmisja na żywo odbyła się 17.10.2015.

7.06.2020, niedziela, „Thaïs” (Massenet, dyryguje Jesús López-Cobos, obsada: Renée Fleming, Michael Schade, Thomas Hampson). Przedstawienie  odbyło się 20.12.2008.

XI tydzień (25 – 31 maja 2020)

25.05.2020, poniedziałek, „Potępienie Fausta” (Berlioz, dyryguje James Levine, obsada: Susan Graham, Marcello Giordani, John Relyea). Transmisja na żywo odbyła się 22.11.2008.

26.05.2020, wtorek, „Ernani” (Verdi, dyryguje Marco Armiliato, obsada: Angela Meade, Marcello Giordani, Dmitri Hvorostovsky, Ferruccio Furlanetto). Transmisja na żywo odbyła się 25.02.2012.

27.05.2020, środa, „Manon Lescaut” (Puccini, dyryguje James Levine, obsada: Renata Scotto, Plácido Domingo, Pablo Elvira). Przedstawienie  odbyło się 29.03.1980.

28.05.2020, czwartek, „Trojanie” (Berlioz, dyryguje Fabio Luisi, obsada: Deborah Voigt, Susan Graham, Bryan Hymel, Dwayne Croft). Transmisja na żywo odbyła się 5.01.2013.

29.05.2020, piątek, „Lunatyczka” (Bellini, dyryguje Evelino Pidò, obsada: Natalie Dessay, Juan Diego Flórez). Przedstawienie  odbyło się  21.03.2009. (Zwycięzca w Plebiscycie Widzów

30.05.2020, sobota, „Napój miłosny” (Donizetti, dyryguje Domingo Hindoyan, obsada:  Pretty Yende, Matthew Polenzani, Davide Luciano, Ildebrando D’Arcangelo). Transmisja na żywo odbyła się 10.02.2018.

31.05.2020, niedziela, „Salome” (Strauss, dyryguje Patrick Summers, obsada: Karita Mattila, Ildikó Komlósi, Kim Begley, Joseph Kaiser, Juha Uusitalo). Przedstawienie  odbyło się 11.10.2008.

X tydzień (18 – 24 maja 2020)

W X tygodniu polskiego wykonawcę zobaczymy 24.05.20 (sobota) – tenor Piotr Beczała wystąpi w „Manon”.

18.05.2020, poniedziałek, „Idomeneusz” (Mozart, dyryguje James Levine, obsada: Nadine Sierra, Elza van den Heever, Alice Coote, Matthew Polenzani). Transmisja na żywo odbyła się 25.03. 2017.

19.05.2020, wtorek, „Lohengrin” (Wagner, dyryguje James Levine, obsada: Eva Marton, Leonie Rysanek, Peter Hofmann, Leif Roar,  John Macurdy). Przedstawienie  odbyło się 10.01.1986.

20.05.2020, środa, „Bal maskowy” (Verdi, dyryguje Fabio Luisi, obsada: Sondra Radvanovsky, Kathleen Kim, Stephanie Blythe, Marcelo Álvarez, Dmitri Hvorostovsky). Transmisja na żywo odbyła się 8.12. 2012.

21.05.2020, czwartek, „Turandot” (Puccini, dyryguje Yannick Nézet-Séguin, obsada: Christine Goerke, Eleonora Buratto, Yusif Eyvazov, James Morris). Transmisja na żywo odbyła się 12.10.2019.

22.05.2020, piątek, „Don Giovanni”  (Mozart, dyryguje Richard Bonynge, obsada:  Joan Sutherland, James Morris, Gabriel Bacquier).  Przedstawienie  odbyło się 16.03.1978.

23.05.2020, sobota, „Faust” (Gounod, dyryguje Yannick Nézet-Séguin,  obsada: Marina Poplavskaya, Jonas Kaufmann, René Pape). Transmisja na żywo odbyła się 10.12.2011.

24.05.2020, sobota, „Manon” (Massenet, dyryguje Fabio Luisi, obsada Anna Netrebko, Piotr Beczała, Paulo Szot). Transmisja na żywo odbyła się 17.04.2012.

IX tydzień (11 – 17.05.2020:

W IX tygodniu polskiego wykonawcę zobaczymy 16.05.20 (sobota) – tenor Piotr Beczała wystąpi w „Rigoletto” w roli Księcia Mantui.

11.05.2020, poniedziałek, „Werther” (Massenet, dyryguje Alain Altinoglu, obsada: Lisette Oropesa, Sophie Koch, Jonas Kaufmann, David Bižić). Transmisja na żywo odbyła się 15.03. 2014.

12.05.2020, wtorek „Burza” (Thomas Adès, dyryguje Thomas Adès, obsada:  Audrey Luna, Isabel Leonard, Alek Shrader, Alan Oke, Simon Keenlyside). Transmisja na żywo odbyła się 10.11. 2012.

13.05.2020, środa, „Ariadna na Naxos” (R. Strauss, obsada: Jessye Norman, Kathleen Battle, Tatiana Troyanos, dyryguje James Levine). Przedstawienie  odbyło się 12.03.1988.

14.05.2020, czwartek, „Peter Grimes”, (Britten, obsada: Patricia Racette, Anthony Dean Griffey, Anthony Michaels-Moore, dyryguje Sir Donald Runnicles). Transmisja na żywo odbyła się 15.03.2008.

15.05.2020, piątek, „Łucja z Lamermmoru” (Donizetti, obsada:  Joan Sutherland, Alfredo Kraus, Pablo Elvira, Paul Plishka, dyryguje Richard Bonynge. Przedstawienie  odbyło się 13.11.1982. (Zwycięzca w Plebiscycie Widzów)

16.05.2020, sobota, „Rigoletto”,   (Verdi, obsada: Diana Damrau, Oksana Volkova, Piotr Beczała, Željko Lučić, dyryguje Michele Mariotti). Transmisja na żywo odbyła się 16.02.2013.

17.05.2020, niedziela, „Nabucco” (Verdi, obsada: Liudmyla Monastyrska, Jamie Barton, Russell Thomas, Plácido Domingo, Dmitry Belosselskiy, dyryguje James Levine). Transmisja na żywo odbyła się 7.01.2017.

VIII tydzień (4 – 10.05.2020:

4.05.2020, poniedziałek, „Wesele Figara” (Mozart, dyryguje James Levine, obsada: Renée Fleming, Cecilia Bartoli, Susanne Mentzer, Dwayne Croft, Sir Bryn Terfel. Przedstawienie  odbyło się 11.11.1998.

5.05.2005, wtorek, „Hamlet” (Thomas, dyryguje Louis Langrée, obsada: Marlis Petersen, Jennifer Larmore, Simon Keenlyside, James Morris). Transmisja na żywo odbyła się 27.03.2010.

6.05.2020, środa, „Miłowanie z daleka” (Saariaho, dyryguje Susanna Mälkki, obsada: Susanna Phillips, Tamara Mumford, Eric Owens). Transmisja na żywo odbyła się 10.12.2016.

7.05.2020, czwartek,  „Capriccio” (R. Strauss, dyryguje Sir Andrew Davis, obsada: Renée Fleming, Sarah Connolly, Joseph Kaiser, Russell Braun, Morten Frank Larsen, Peter Rose). Transmisja na żywo odbyła się 23.04.2011.

8.05.2020, piątek, „Cyganeria” (Puccini, dyryguje  James Levine, obsada: Renata Scotto, Luciano Pavarotti). Przedstawienie  odbyło się15.03.1977. (Zwycięzca w Plebiscycie Widzów)

………………………………………………………….

9.05.2020, sobota, „Dom, w którym mieszka opera” [The Opera House]

Film o powstaniu obecnej siedziby The Metropolitan Opera, stworzony z okazji 50-lecia istnienia Met w Lincoln Center

Występują: Samuel Barber, Rudolf Bing, Wallace K. Harrison, Robert Moses, Leontyne Price, Franco Zeffirelli i inni

reżyseria: Susan Froemke | producenci wykonawczy: Mia Bongiovanni, Alexandra Eastman | producenci: Susan Froemke, Peter Gelb | montaż i współpraca reżyserska: Peter R. Livingston, jr. | rok produkcji: 2017 | czas trwania: 110 minut 

Nowy film wielokrotnie nagradzanej dokumentalistki Susan Froemke przedstawia niezwykły okres bogatej historii The Metropolitan Opera, a jednocześnie czas wielkich zmian w samym Nowym Jorku. Film wykorzystuje rzadko prezentowane materiały archiwalne, zdjęcia, wywiady i nagrania wyjątkowych wydarzeń i występów gwiazd na starej i nowej scenie Met. Dokument opowiada o budowie nowej siedziby Met (50 lat temu) przez pryzmat wspomnień artystów, architektów i polityków, którzy kształtowali życie kulturalne i społeczne Nowego Jorku w latach 50. i 60. XX wieku. Wśród wielkich postaci w filmie pojawia się m.in. słynna sopranistka Leontyne Price, która śpiewała w „Antoniuszu i Kleopatrze” Samuela Barbera na otwarcie nowej Met w 1966 roku. Zobaczymy także Rudolfa Binga, władczego dyrektora Met, który doprowadził do przeniesienia opery ze starej siedziby (bardzo niewygodnej) do nowej. Poznamy architekta i projektanta obecnego budynku Met Wallace’a K. Harrisona oraz Roberta Mosesa, niezwykłego urbanistę, który zdecydował o wyburzeniu wielkiej połaci miasta (tej, w której rozgrywa się akcja musicalu Leonarda Bernsteina „West Side Story”), aby zrobić miejsce dla Lincoln Center.

……………………………………….

10.05.2020, niedziela, „Rycerskość wieśniacza” (Mascagni) i  „Pajace” (Leoncavallo); dyryguje Fabio Luisi. „Rycerskość wieśniacza” | obsada: Eva-Maria Westbroek, Marcelo Álvarez, George Gagnidze. „Pajace” | obsada: Patricia Racette, Marcelo Álvarez, George Gagnidze. Transmisja na żywo odbyła się  25.04.2015.

VII tydzień 27.04 – 3.05.2020):

W VII tygodniu polskich wykonawców zobaczymy w „Roberto Devereux” – Mariusz Kwiecień oraz w „Luizie Miller” – Piotr Beczała.

27.04.2020, poniedziałek, „Anna Bolena” (Donizetti, dyryguje Marco Armiliato, obsada: Anna Netrebko, Ekaterina Gubanova, Stephen Costello, Ildar Abdrazakov). Transmisja na żywo odbyła się 15.10.2011.

28.04.2020, wtorek,  „Maria Stuarda” (Donizetti, dyryguje Maurizio Benini, obsada: Elza van den Heever, Joyce DiDonato, Matthew Polenzani). Transmisja na żywo odbyła się 19.01.2013.

29.04.2020, środa, „Roberto Devereux” (Donizetti, dyryguje Maurizio Benini, obsada: Sondra Radvanovsky, Elīna Garanča, Matthew Polenzani,  Mariusz Kwiecień). Transmisja na żywo odbyła się 16.04.2016.

30.04.2020, czwartek, „Marnie” (Nico Muhly, dyryguje Roberto Spano, obsada: Isabel Leonard, Iestyn Davies, Christopher Maltman). Transmisja na żywo odbyła się 10.11.2018.

1.05.2020, piątek, „Aida” (Verdi, dyryguje James Levine, obsada:  Leontyne Price, Fiorenza Cossotto, James McCracken, Simon Estes). Przedstawienie  odbyło się 3.01.1985. (Zwycięzca w Plebiscycie Widzów)

 2.05.2020, sobota, „Luisa Miller” (Verdi, dyryguje Bertrand de Billy, obsada: Sonya Yoncheva, Piotr Beczała, Plácido Domingo). Transmisja na żywo odbyła się 14.04.2018.

3.05.2020, niedziela, „Kniaź Igor” (Borodin, dyryguje Gianandrea Noseda, obsada: Oksana Dyka, Anita Rachvelishvili, Ildar Abdrazakov). Transmisja na żywo odbyła się 1.03.2014.

VI tydzień (20 – 26.04.2020):

20.04.2020, poniedziałek, „Elektra” (R. Strauss, dyryguje Esa-Pekka Salonen, obsada: Nina Stemme, Adrianne Pieczonka, Waltraud Meier, Eric Owens). Transmisja na żywo odbyła się 30.04.2016.

21.04.2020, wtorek, „Tosca” (Puccini, dyryguje Emmanuel Villaume, obsada: Sonya Yoncheva, Vittorio Grigolo, Željko Lučić). Transmisja na żywo odbyła się 27.01.2018.

22.04.2020, środa, „Opowieści Hoffmanna” (Offenbach, dyryguje James Levine, obsada: Anna Netrebko, Kathleen Kim, Ekaterina Gubanova, Joseph Calleja, Alan Held). Transmisja na żywo odbyła się 19.12.2009.

23.04.2020, czwartek, „Wesoła wdówka” (Lehar, dyryguje Sir Andrew Davis, obsada: Renée Fleming, Kelli O’Hara, Nathan Gunn). Transmisja na żywo odbyła się 17.01.2015.

24.04.2020, piątek, „La Traviata” (Verdi, dyryguje Fabio Luisi, obsada: Natalie Dessay, Matthew Polenzani, Dmitri Hvorostovsky). Transmisja na żywo odbyła się 14.04.2012.

…………………………………………………..

25.04.2020, sobota At-Home Gala | Operowa gala z domów gwiazd Met!

(początek o godz. 13:00 wg czasu nowojorskiego – czyli w Polsce o godz. 19:00) 

Ponad 40 wiodących artystów zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa w swoich domach na całym świecie, wystąpi w streamingu na żywo – w tym polski tenor Piotr Beczała z domu w Żabnicy. 

Koncert będzie dostępny bezpłatnie na stronie Metropolitan Opera

Gospodarzami koncertu będą: dyrektor generalny Peter Gelb w Nowym Jorku i dyrektor muzyczny Yannick Nézet-Séguin w Montrealu.

…………………………………………………..

26.04.2020, niedziela, „Kopciuszek” (Rossini, dyryguje Fabio Luisi, obsada: Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez). Transmisja na żywo odbyła się 10.05.2014.

V tydzień (13 – 19.04.2020):

W V tygodniu w programie dwa przedstawienia z Piotrem Beczałą: „Rusałka” (13.042020) oraz „Adriana Lecouvreur” (18.04.2020).

13.04.2020, poniedziałek, „Rusałka” (Dvořák, dyryguje Yannick Nézet-Séguin, obsada: Renée Fleming, Piotr Beczała). Transmisja na żywo odbyła się 8.02.2014.

14.04.2020, wtorek, „Borys Godunow” (Musorgski, dyryguje Valery Gergiev, obsada: René Pape, Oleg Balashov, Ekaterina Semenchuk. Transmisja na żywo odbyła się 23.10.2010.

15.04.2020, środa, „Jaskółka” (Puccini, dyryguje Marco Armiliato, obsada: Angela Gheorghiu, Roberto Alagna). Transmisja na żywo odbyła się 10.01, 2009.

16.04.2020, czwartek, „Hrabia Ory” (Rossini, dyryguje Maurizio Benini, obsada: Diana Damrau, Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez). Transmisja na żywo odbyła się 9.04.2011.

17.04.2020, piątek, „Madame Butterfly” (Puccini, dyryguje  Patrick Summers, obsada: Patricia Racette, Marcello Giordani, Dwayne Croft). Transmisja na żywo odbyła się 7.03.2009. (Zwycięzca w Plebiscycie Widzów)

18.04.2020, sobota, „Adriana Lecouvreur” (Cilea, dyryguje Gianandrea Noseda, obsada: Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Piotr Beczała, Ambrogio Maestri). Transmisja na żywo odbyła się 12.01.2019.

19.04.2020, niedziela, „Kawaler z różą” (R. Strauss, dyryguje Sebastian Weigle, obsada: Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck). Transmisja na żywo odbyła się  13.05.2017.

IV tydzień (6 – 12.042020):

W IV tygodniu tytułem z udziałem polskiego śpiewaka jest „Don Pasquale” – transmisja 11.04.2020 (z Mariuszem Kwietniem – w partii Doktora Malatesty).

6.04.2020, poniedziałek „Aida”, (Verdi, dyryguje Nicola Luisotti, obsada: Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Aleksandrs Antonenko). Transmisja na żywo odbyła się 6.10.2018.

7.04.2020, wtorek „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu”, (Puccini, dyryguje Nicola Luisotti, obsada Deborah Voigt, Marcello Giordani, Lucio Gallo). Transmisja na żywo odbyła się 8.01.2011.

8.04.2020, środa, „Falstaff”, (Verdi, dyryguje  James Levine, obsada: Lisette Oropesa, Angela Meade, Stephanie Blythe, Ambrogio Maestri). Transmisja na żywo odbyła się 14.12. 2013.

9.04.2020, czwartek, „Parsifal”, (Wagner, dyryguje Daniele Gatti, obsada Katarina Dalayman, Jonas Kaufmann, Peter Mattei, René Pape). Transmisja na żywo odbyła się 2.03.2013.

10.04.2020, piątek, „Romeo i Julia”, (Gounod, dyryguje Gianandrea Noseda, obsada Diana Damrau, Vittorio Grigolo). Transmisja na żywo odbyła się 21.01. 2017.

11.04.2020, sobota, „Don Pasquale”, (Donizetti, dyryguje James Levine; obsada Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień). Transmisja na żywo odbyła się 13.11. 2010.

12.04.2020, niedziela, „Cosi fan tutte”, (Mozart dyryguje David Robertson; bsada Amanda Majeski, Serena Malfi, Kelli O’Hara, Ben Bliss, Adam Plachetka, Christopher Maltman). Transmisja na żywo odbyła się 31.03.2018.

III tydzień (30.03 – 5.04.2020):

W III tygodniu kolejnym tytułem z udziałem polskiego śpiewaka są „Poławiacze pereł” (z Mariuszem Kwietniem w roli Zurgi) – transmisja 3.04.2020.

30.03.2020, poniedziałek „Dialogi karmelitanek” (Poulenc, dyryguje Yannick Nézet-Séguin, obsada: Isabel Leonard, Adrianne Pieczonka, Karita Mattila). Transmisja na żywo odbyła się 11.05.2019.

31.03.2020, wtorek,  „Cyrulik sewilski” (Rossini, dyryguje Maurizio Benini, obsada: Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez, Peter Mattei). Transmisja na żywo odbyła się 24.03.2007.

1.04.2020, środa, „Nixon w Chinach” (Adams, dyryguje John Adams, obsada: Janis Kelly, James Maddalena). Transmisja na żywo odbyła się 12.02.2011.

2.04.2020, czwartek, „Don Carlos” (Verdi, dyryguje Yannick Nézet-Séguin, obsada: Marina Poplavskaya, Roberto Alagna, Simon Keenlyside, Ferruccio Furlanetto). Transmisja na żywo odbyła się 11.12.2010.

3.04.2020, piątek, „Poławiacze pereł” (Bizet, dyryguje Gianandrea Noseda, obsada: Diana Damrau, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień). Transmisja na żywo odbyła się 16.01.2016.

4.04.2020, sobota, „Makbet” (Verdi, dyryguje Fabio Luisi, obsada: Anna Netrebko, Joseph Calleja, Željko Lučić, René Pape). Transmisja na żywo odbyła się  11.10.2014.

5.04.2020, niedziela, „Norma”, (Bellini, dyryguje Carlo Rizzi, obsada: Sondra Radvanovsky, Joyce DiDonato, Joseph Calleja, Matthew Rose. Transmisja na żywo odbyła się 17.10.2017.

II tydzień internetowych transmisji z Met będzie poświęcony w całości operom Richarda Wagnera, wśród siedmiu tytułów znalazła się cała tetralogia „Pierścień Nibelunga”. Jak powiedział generalny dyrektor Met Peter Gelb – Chociaż opery Wagnera często obrazują destrukcję i walkę,  jednocześnie bije z nich nadzieja, odkupienie i odrodzenie – przesłanie, które przemawia do nas teraz bardziej niż kiedykolwiek…

………………………………………………………………………………….

II tydzień – Tydzień z Wagnerem (23 – 29.03.2020):

23.03.2020, poniedziałek, „Tristan I izolda” (dyryguje Simon Rattle; obsada: Nina Stemme, Ekaterina Gubanova, Stuart Skelton, Evgeny Nikitin, René Pape). Transmisja na żywo odbyła się 8.10. 2016.

24.03.2020, wtorek, „Złoto Renu” (dyryguje James Levine; obsada: Wendy Bryn Harmer, Stephanie Blythe, Richard Croft, Gerhard Siegel, Dwayne Croft, Bryn Terfel, Eric Owens, Hans-Peter König). Transmisja na żywo odbyła się 9.10. 2010.

25.03.2020, środa, „Walkiria” (dyryguje James Levine; obsada: Deborah Voigt, Eva-Maria Westbroek, Stephanie Blythe, Jonas Kaufmann, Bryn Terfel, Hans-Peter König). Transmisja na żywo odbyła się  14.05. 2011.

26.03.2020, czwartek, „Zygfryd” (dyryguje Fabio Luisi; obsada: Deborah Voigt, Jay Hunter Morris, Gerhard Siegel, Bryn Terfel, Eric Owens). Transmisja na żywo odbyła się 5.11. 2011.

27.03.2020, piątek, „Zmierzch bogów” (dyryguje Fabio Luisi; obsada: Deborah Voigt, Wendy Bryn Harmer, Waltraud Meier, Jay Hunter Morris, Iain Paterson, Eric Owens, Hans-Peter König). Transmisja na żywo odbyła się 11.02.2012.

28.03.2020, sobota, „Śpiewacy z Norymbergi” (dyryguje James Levine; obsada: Annette Dasch, Johan Botha, Paul Appleby, Michael Volle). Transmisja na żywo odbyła się 13.12. 2014.

29.03.2020, niedziela, „Tannhäuser” (dyryguje: James Levine; obsada: Eva-Maria Westbroek, Michelle DeYoung, Johan Botha, Peter Mattei, Gunther Groissböck). Transmisja na żywo odbyła się 31.10.2015.

I tydzień (16 – 22.03.2020):

W I tygodniu wśród proponowanych tytułów jest „Łucja z Lammermoor” z udziałem polskich śpiewaków – Mariusza Kwietnia (baryton) i Piotra Beczały (tenor) – streaming tego akurat przedstawienia będzie dostępny 21 marca br.

16.03.2020, poniedziałek, „Carmen” (Bizet, dyryguje Yannick Nézet-Séguin, obsada: Elīna Garanča, Roberto Alagna). Transmisja na żywo odbyła się 16.01.2010.

17.03.2020, wtorek, „Cyganeria” (Puccini, dyryguje Nicola Luisotti, obsada: Angela Gheorghiu, Ramón Vargas). Transmisja na żywo odbyła się 5.04. 2008.

18.03.2020, środa, „Trubadur” (Verdi, dyryguje Marco Armiliato, obsada: Anna Netrebko, Dolora Zajick, Yonghoon Lee, Dmitri Hvorostovsky). Transmisja na żywo odbyła się 3.10. 2015.

19.03.2020, czwartek, „Traviata” (Verdi, dyryguje Yannick Nézet-Séguin, obsada: Diana Damrau, Juan Diego Flórez, Quinn Kelsey). Transmisja na żywo odbyła się 15.12.2018

20.03.2019, piątek, „Córka pułku” (Donizetti, dyryguje Marco Armiliato, obsada: Natalie Dessay, Juan Diego Flórez). Transmisja na żywo odbyła się 26.04.2008.

21.03.2020, sobota, „Łucja z Lammermoor” (Donizetti, dyryguje Marco Armiliato, obsada: Anna Netrebko, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień. Transmisja na żywo odbyła się 7.02.2009.

22.03.2020, niedziela, „Eugeniusz Oniegin” (Czajkowski, dyryguje Valery Gergiev, obsada: Renée Fleming, Ramón Vargas, Dmitri Hvorostovsky. Transmisja na żywo odbyła się 24.02.2007.